PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Oliwa
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Oliwa
Powierzchnia: 18,68 km2
Liczba ludności: 14970 osób
Gęstość zaludnienia: 801 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy I
tel. 58 556 32 30, 58 553 47 60
ul. Gospody 2c
Kierownik Referatu – Paweł Zabrocki
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji IV w Gdańsku
tel. 58 521 14 22
ul. Karprów 14
Komendant komisariatu – asp. sztab. Mariusz Bojko

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Oliwa
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Tomasz Strug

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Urbaniak-Szwankowska Jolanta

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Pomirska Zofia

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Dramowicz Olaf

  • Andrzejczak Mariusz
  • Faściszewski Jan
  • Kamiński Cezary
  • Kruszyński Oskar
  • Leżyński Tomasz
  • Raciborski Jakub
  • Rafalak Sława
  • Riviera Ryszard
  • Sobczak Mikołaj
  • Szreder Marek
  • Zienkiewicz Aniela
Kontakt

Siedziba 
ul. Opata Jacka Rybińskiego 10, 80-320 Gdańsk

Telefon
571-324-217

E-mail: 
oliwa@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
www.oliwianie.pl

Dyżury 
wtorek 18:00-19:00

Amerykańscy studenci w gdańskim ogrodzie zoologicznym. Co będą robić?

Amerykańscy studenci w gdańskim ogrodzie zoologicznym. Co będą robić?
Zoo w Oliwie odwiedzili nietypowi goście. To grupa studentów psychologii i biologii, którzy przylecieli z Dayton w stanie Ohio. Przez trzy tygodnie będą pomagać pracownikom placówki, obserwować zwierzęta i czerpać wiedzę na temat ich zachowań.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Jesteśmy przyzwyczajeni do obecności studentów w naszym zoo - wyjaśnia Izabela Krause, pracownik ogrodu i opiekunka zagranicznej grupy. - Przez pięć ostatnich lat przyjmowaliśmy na przykład studentów z Anglii. Muszę jednak przyznać, że to dla nas duża radość gościć akurat tę grupę, ponieważ po raz pierwszy mamy studentów z tak daleka, czyli ze Stanów Zjednoczonych. Praktyki w naszym zoo będą lekcją nie tylko dla nich, ale i dla nas. Chętnie przyjrzymy się, jakie metody stosują w pracy.

Naukowa wycieczka do Gdańska cieszy jeszcze bardziej samych zainteresowanych. Większość z nich jest po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Jednym z opiekunów, który jednocześnie pełni funkcję uniwersyteckiego wykładowcy jest Polak, dr Michał Kraszpulski. Jest także pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.

- Chciałbym serdecznie podziękować dyrektorowi zoo, Michałowi Targowskiemu za przychylne podejście do mojego pomysłu - mówi dr Kraszpulski. - Ja także, wiele lat temu, odbywałem tutaj swoje studenckie praktyki. Jestem z Gdańska, w 2000 roku wyjechałem do Stanów Zjednoczonych. Od 2007 roku wykładam na Wright State University. Przyjemnie jest być tu znowu i obserwować zmiany, jakie tu zaszły.
 

Podczas praktyk w oliwskim ogrodzie zoologicznym studenci wykonywać będą te same czynności, które należą do codziennych obowiązków pielęgniarzy.

Cała idea projektu polega na tym, by nauczyć się technik obserwacji zwierząt. Ta wiedza ma natomiast przygotować studentów do obserwacji zachowań ludzi. Dzięki obserwacji zwierząt studenci będą mogli porównać, na ile zachowania ludzkie wypływają z naturalnych zachowań zwierzęcych, a na ile są efektem cywilizacyjnych czy kulturowych uwarunkowań.

Po powrocie do Dayton, studentów czeka nauka części teoretycznej z przedmiotu o nazwie „zachowania zwierząt” a wraz z końcem roku, zaliczenie w formie pracy naukowej.