PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Wszyscy są w tej kampanii mile widziani”. VIII Forum Integracji i Migracji - Łączy nas Gdańsk

W środę, 22 maja 2019r. , w Ratuszu Oliwskim odbyło się VIII Forum Integracji i Migracji. Wydarzenie związane jest z realizowaną obecnie kampanią „Łączy nas Gdańsk”. Jak budować miasto otwarte i solidarne? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie i wdrożenie ich w życie gdańszczan to główny cel tej kampanii.

A
A
Forum odbyło się w Ratuszu Oliwskim. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny. Każdy kto ma ochotę przyjść na kolejne, takie spotkanie - jest mile widziany
Forum odbyło się w Ratuszu Oliwskim. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny. Każdy kto ma ochotę przyjść na kolejne, takie spotkanie - jest mile widziany
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Kampania „Łączy nas Gdańsk” powstała w ramach wdrażania gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów. Zainaugurowano ją 22 września 2017 roku.

- Kampania trwa od dwóch lat – mówi Anna Kwaśnik z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. - To, co było jej pierwotnym celem, to pokazanie, że w Gdańsku są imigranci i obcokrajowcy. Że tutaj żyją, że są dla miasta potencjałem, że wnoszą swoje kompetencje i doświadczenie. Że nie powinni być powodem lęku i strachu. To miała być kampania edukacyjna. Chcieliśmy edukować w zakresie pojęć związanych z migracjami, które są nowe dla Polaków. Chcieliśmy też edukować dziennikarzy, aby mówić o migracjach rzetelnie, mądrze i zgodnie z rzeczywistością.

 

Fora są częścią wdrażania miejskiej polityki integracji, którą określa uchwała Rady Miasta Gdańska z czerwca 2016 roku
Fora są częścią wdrażania miejskiej polityki integracji, którą określa uchwała Rady Miasta Gdańska z czerwca 2016 roku
gdansk.pl

 

W ubiegłym roku do kampanii Łączy nas Gdańsk włączono przyjęty 28 czerwca 2018 roku przez Radę Miasta Gdańska – Model na rzecz Równego Traktowania. To spis 179 rekomendacji, których wprowadzenie w życie (w ciągu kilku najbliższych lat), ma podnieść jakość życia w naszym mieście, ale przede wszystkim ochronić przed dyskryminacją, z którą borykają się mniejsze grupy społeczne. Dlatego też VIII forum odbyło się z myślą o komunikacji Modelu Integracji Imigrantek i Imigrantów i Modelu na rzecz Równego Traktowania, czyli kampanii Łączy nas Gdańsk.

- Chciałabym, abyśmy się wspólnie zastanowili, jak skutecznie i efektywnie mówić o mieście do którego dążymy, czyli mieście otwartym, dialogicznym, wrażliwym na różne perspektywy – dodała Anna Kwaśnik. - Nie mówimy już w tej kampanii tylko o migracji, ale także o różnej płci, tożsamości seksualnej, różnym wyznaniu, niesprawności, osobach starszych. Chcemy dążyć do miasta, które jest wrażliwe na te różne perspektywy. To co chcę, żeby wybrzmiało, to fakt, że to jest nasza wspólna kampania i że wszyscy są w niej mile widziani.

Wśród uczestników forum znaleźli się m.in. gdańscy aktywiści, nauczyciele, reprezentaci mniejszości społecznych. Głos zabrał m.in. Jacek Jasionek ze Stowarzyszenia Tolerado, który podkreślał, jak duże znaczenie dla środowiska osób LGBT ma Model na Rzecz Równego Traktowania.

- Przyjechałem do Gdańska z Koszalina – powiedział Jacek Jasionek. - Nigdy bezpośrednio nie doświadczyłem dyskryminacji przez to, że jestem gejem. Jednak Trójmiejskie Marsze Równości wpłynęły na mnie tak, że zacząłem się aktywizować. Kiedy dołączyłem do Tolerado, zrozumiałem, że problem dyskryminacji istnieje. To zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk jako pierwszy zaczął mówić publicznie, że w naszym mieście żyją geje i lesbijki. Powstanie Modelu na rzecz Równego Traktowania pokazało, że nie jesteśmy sami, że mamy poparcie. Urzędnicy zaczęli pomagać, wsłuchiwać się w nasze głosy. To ważne, ponieważ perspektywy wykluczenia, niezależnie od przyczyn, są takie same.

- Po raz ósmy rozmawiamy o tym, jak dobrze czuć się w mieście Gdańsku – mówił Piotr Kowalczuk. - Służyć mają temu dwa modele: Gdański Model Integracji Imigrantek i Imigrantów oraz Model na rzecz Równego Traktowania. Dzisiaj spotykają się ci, którzy analizują, co już w tych modelach zostało wykonane, co jest przed nami. W jaki sposób to łączyć, jak sprawić, aby Gdańsk łączył nas wszystkich.

 

Zobacz film z VIII Forum Integracji i Migracji 

 

 

 

 

 

Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl