PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Lęk wobec islamu” - wykład w ECS już we wtorek, 17. maja

Islam wzbudza nasz lęk, zwłaszcza po obrazach, które docierają z terenów zdobytych przez ISIS oraz po zamachach terrorystycznych w miastach Europy. Być może wykład oraz debata w Europejskim Centrum Solidarności rozwieją nasze wątpliwości związane z tą religią.

A
A

Islam ma różne oblicza: meczet w Gdańsku nigdy nie był źródłem problemu dla gdańszczan.

Z jednej strony docierają do nas przerażające obrazy i wieści o zbrodniach popełnianych przez dżihadystów w imię islamu. Z drugiej, umiarkowani muzułmanie, choćby ci, mieszkający w Gdańsku, zapewniają, że islam jest religią pokoju, a znakomita większość jego wyznawców, to ludzie miłujący wolność, pokój i współistnienie z innymi religiami.

Warto więc zgłębiać temat i rozmawiać o nim z ekspertami, kontynuować dialog między religiami. Dlatego miasto Gdańsk przygotowało cykl wykładów „Spotkania z Islamem”. Najbliższe, pt. „Lęk wobec Islamu”, odbędzie się we wtorek 17 maja o godz. 18:30 w Europejskim Centrum Solidarności.  

O lęku wobec islamu opowie dr Monika Bobako z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po wystąpieniu odbędzie się debata, w której oprócz prelegentki udział wezmą dr Paulina Pawlicka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, imam Nidal Abu Tabaq, dyrektor Centrum Muzułmańskiego w Lublinie. Dyskusję moderował będzie prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Na wykład zaprasza zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk: - Tylko poznanie się wzajemne, z szacunkiem do wiedzy, a nie krzykiem skrajności, daje możliwość współtworzenia miasta - podkreśla Kowalczuk. - Gdańsk ma w tym dziele wielowiekowe tradycje; a my zawsze działamy z rozwagą dla naszej wspólnoty.

Kolejny wykład z cyklu „Spotkania z Islamem” odbędzie się 14 czerwca. O kobietach w islamie opowie dr hab. Beata Kowalska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Organizatorami cyklu są: Europejskie Centrum Solidarności, Uniwersytet Gdański, Liga Muzułmańska w RP Oddział Pomorski oraz Urząd Miejski w Gdańsku.