Pierwsze mistrzostwa Polski w boksie, odbyły się w 1924 roku. Od tego czasu, polscy pięściarze niejednokrotnie brali udział w prestiżowych, światowych turniejach. Aby zrozumieć, jakie emocje budzi ta dyscyplina pośród polskich widzów, wystarczyło udać się dziś na Długi Targ. Nieopodal fontanny Neptuna odbył się IV Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Zygmunta Chychły.
Wydarzenie zorganizowane przy współpracy Klubu Sportowego Sako i Urzędu Miasta Gdańska, uświetnili swoją obecnością zawodnicy z Polski, Hiszpanii, Rosji, Niemiec i Litwy. Gościem specjalnym był syn słynnego boksera, Zygmunt Chychła junior. – Nie codzień się zdarza, aby turniej bokserski był poświęcony tak wybitnej postaci – stwierdził Zbigniew Górski, prezes Polskiego Związku Bokserskiego. Turniej otworzył Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz. – Rada Miasta Gdańska podniosła Zygmunta Chychłę do godności Honorowego Obywatela Gdańska. To pierwszy sportowiec, który znalazł się w tym zaszczytnym gronie – zauważył.
Na ring wchodzili seniorzy w kilku kategoriach wiekowych – od lekkiej do superciężkiej. Odbyło się czternaście walk, każda składała się z trzech trzyminutowych rund. Z racji zmian w przepisach, seniorzy walczyli bez kasków. Przed głównymi pojedynkami odbywały się pokazowe walki młodszych grup wiekowych. Do niedzielnych walk finałowych awansowali: Adil Aslanov, Tomasz Jabłoński, Kasjusz Życiński, Marek Jędrzejewski, Władimir Iwanow, Mantas Valavicius i Zoro Simonian.
Zygmunt Chychła urodził się w 1926 roku w Gdańsku. Trening rozpoczął w klubie Gedania w 1939 roku. Gdy zaczęła się II wojna światowa, niemieckie władze pozbawiły go gdańskiego obywatelstwa. W 1944 roku został przymusowo wcielony do Wehrmachtu. Zdezerterował we Francji aby trafić później do II korpusu Polskiego generała Władysława Andersa we Włoszech. Do Polski, po wojnie, wrócił w 1946 roku. Zdobył tytuł mistrza Europy w Mediolanie w 1951 roku. Rok później, w Helsinkach, zdobył pierwszy po wojnie złoty medal olimpijski dla Polski. W 1953 roku, w Warszawie, wziął udział w kolejnych mistrzostwach Europy, z którego przywiózł kolejny złoty medal. Przedwcześnie zakończył karierę w wieku 27 lat, po przejściu gruźlicy. Trenował zawodników w Gdańsku, Lęborku i Gdyni. W 2004 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Zmarł w 2009 roku w Domu Seniora w Hamburgu. Zygmunt Chychła reprezentował Polskę 17 razy: 15 walk wygrał, poniósł 2 porażki. Na ring wszedł ponad 260 razy. Zgodnie z decyzją Polskiego Związku Bokserskiego, rok 2014 został uznany rokiem Zygmunta Chychły.
Relację online można śledzić na naszej stronie.
Zobacz: Ring przy fontannie Neptuna