Siedziba Europejskiego Centrum Solidarności zostanie otwarta w ostatnich dniach sierpnia, ale szkoły już od dłuższego czasu mogą korzystać z programu edukacyjnego instytucji. – W zeszłym roku, w naszych warsztatach wzięło udział 4,5 tysiąca uczniów – mówi Agnieszka Piórkowska, kierownik Działu Projektów Edukacyjnych ECS.
Równość
Zajęcia dla młodzieży odbywają się w dwóch salach BHP na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Obejmują tematykę historyczną, wielokulturową i obywatelską. Organizatorzy w przystępny sposób uczą historii Solidarności i przekazują podstawową wiedzę o życiu w społeczeństwie. Warsztaty poruszają też kwestię solidarności ludzi, poszanowania drugiego człowieka, tolerancji. – Największym powodzeniem cieszą się warsztaty antydyskryminacyjne. Przygotowaliśmy je z myślą o młodzieży. Chcemy, by zauważali wartość człowieka, a nie oceniali go np. przez jego wygląd zewnętrzny czy ubranie – wyjaśnia Agnieszka Piórkowska.
Różnorodność
Szkolenia mają różne formy. Oprócz pracy z materiałem źródłowym, proponowane są np. warsztaty ekologiczne. Twórczy recykling – uczniowie klas IV – VI wykorzystując np. stare gazety rozwijają swoją kreatywność. Pod nazwą Solidarność w znaku kryją się zajęcia plastyczne, a Sztuka burzenia murów rozwija umiejętności młodzieży w zakresie komunikacji społecznej. W ramach projektu W kręgu kultury proponowaną formą warsztatów są inscenizacje, happeningi, mające przybliżyć młodzieży problem wiary w stereotypy i siłę nietolerancji. – Młodych można uczyć w różny sposób, a rozmaite metody pozwalają rozwijać wiele kompetencji uczniów i oddziałują na kilka zmysłów – wyjaśnia kierowniczka Działu Projektów Edukacyjnych.
Szkoła przyszłości
ECS jest inicjatorem Wojewódzkiego Konkursu Historii Regionalnej im. Lecha Bądkowskiego. Młodzi miłośnicy historii konkurowali ze sobą po raz czwarty. We współpracy z Muzeum II Wojny Światowej i Centrum Edukacji Społecznej, ECS realizuje ogólnopolskie programy edukacyjne, projekty międzyszkolne i międzynarodowe. – Szkoła przyszłości, to projekt międzynarodowy. Były już grupy polsko-litewska i polsko-węgierska – wyjaśnia Agnieszka Piórkowska. - W tym roku będzie to grupa polsko-niemiecka, 12 uczniów z Niemiec i 12 laureatów projektu Solidarna Szkoła. Razem zmontują film o wspólnej historii Niemiec i Polski lat 80-89 – tłumaczy Agnieszka Piórkowska.
Licencjonowani trójmiejscy przewodnicy mogli także skorzystać z oferty ECS. Zorganizowany dla nich kurs obejmuje wykłady i zajęcia na terenie po stoczniowym. Ukończenie szkolenia potwierdzone będzie certyfikatem i wpisem do bazy certyfikowanych przewodników ECS.
Więcej informacji na temat działalności edukacyjnej Europejskiego Centrum Solidarności: