Jakiego Gdańska oczekują młodzi ludzie, jakie mają potrzeby i pomysły dzisiejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych? 3 kwietnia br. Paweł Adamowicz spotkał się z ponad setką uczniów VII LO na gdańskim Chełmie. Prezydent pytał uczniów, oni pytali gościa o funkcjonowanie miasta i realizowane już inwestycje. W spotkaniu udział wzięli również uczniowie z działającej w VII LO Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej, której patronują Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i Collegium Civitas w Warszawie.
Projekt debat z uczniami szkół ponadgimnazjalnych „Gdańsk 2030” to kolejny obok cyklu spotkań z mieszkańcami „Mój dom, Moja dzielnica, Moje miasto” i innych konsultacji branżowych, służący bezpośredniemu kontaktowi prezydenta z mieszkańcami, umożliwiający właściwe rozłożenie priorytetów inwestycyjnych oraz prezentację pomysłów na rozwiązywanie coraz to nowych wyzwań cywilizacyjnych.
- Zamożność Miasta bierze się bezpośrednio z zamożności jego mieszkańców. Wpływy z podatków CIT i PIT są podstawą naszego budżetu. Spotykam się dzisiaj z wami by rozmawiać o przyszłości Gdańska. Czuję się także w obowiązku, by mówić o trendach, które obserwujemy. Chciałbym bardzo byście wybrali takie kierunki studiów i zawody, które pozwolą wam na udane i szczęśliwie życie mówił prezydent.
W jakich sektorach pracuje dziś coraz więcej gdańszczan i które rozwijają się najszybciej, dając godziwą zapłatę? – pytał Adamowicz.
- Turystyka i firmy stoczniowe – odpowiadali uczniowie.
- Jesteśmy miastem turystycznym. To fakt, jednak nie w tej dziedzinie dziś są najwyższe zarobki – przekonywał prezydent. Sektor IT, nowe technologie, centra usług księgowych, energetyka, transport i logistyka to dziedziny, które powinny być w centrum waszych zainteresowań. Uczcie się języków, wybierzcie kierunki techniczne – apelował prezydent. Nie będziecie rozczarowani.
- Kto chce studiować informatykę?
- (…) Sami dyplomaci. Potrzebujemy w naszym otoczeniu informatyków. W Gdańsku rocznie kończy studia w tym kierunku 900 osób. Jak konkurować z Wrocławiem i Krakowem, gdzie więcej osób studiuje ten kierunek? – pytał prezydent. Po krótkiej prezentacji prezydenta był czas na pytania i wymianę poglądów.
Serię pytań zaczął nauczyciel historii i WOS Janusz Klemens. Ja dziś borykam się z problemem przedszkola dla dziecka, czy oni też będą musieli tym martwić się? Czy przewidywana jest budowa większej liczby przedszkoli publicznych?
Prezydent: Miasto co roku buduje dwa nowe przedszkola. Budowane są one w nowych dzielnicach miasta. Powiedzmy szczerze obecny brak wolnych miejsc dla dzieci spowodowany jest wycofaniem się Ministerstwa Edukacji z obowiązku szkolnego dla 6–latków. Nasze inwestycje i prognozy demograficzne wskazują, że ci młodzi ludzie nie będą już martwili się o to co pan profesor.
Maciej z II b: Mam pytanie odnośnie dróg rowerowych w Gdańsku czy planuje się ich rozbudowę i czy będzie znowu funkcjonowała wypożyczalnia rowerowa, na takiej zasadzie jak w Warszawie?
Prezydent: Miasto nie będzie uruchamiać wypożyczalni. Dopuszczamy formę wsparcia jeśli znajdzie się firma, która będzie chciała zainwestować w tą branżę. Planowany jest dalszy rozwój systemu ścieżek rowerowych z uwzględnieniem w pasach drogowych. Widać też fantastyczny rozwój różnych warsztatów przy ścieżkach rowerowych. Ludzie znaleźli dla siebie niszę i ją zagospodarowali.
Amadeusz III b: Jakie są plany na zagospodarowanie terenów postoczniowych?
Prezydent: Gdańsk dysponuję dużą ilością terenów pod inwestycje i inwestorzy wybierają bardziej atrakcyjne rejony Gdańska. Duński właściciel terenów postyczniowych wraz z Miastem podjęli już decyzje o budowie Nowej Wałowej co spowoduje lepsze skomunikowanie tego terenu i to zapewne przyciągnie deweloperów. Stocznia już się zmienia.
Maciej II b: Jak wygląda sprawa funkcjonowania i zadłużenie stadionu?
Prezydent: Stadion nie został wybudowany z myślą o zysku. Celem jest aby roczne przychody pokrywały jego roczne koszty. Podstawą dochodu jest sprzedaż praw do nazwy. PGE płaci za nią rocznie 7 milionów, umowa obowiązuje do 2015 roku. Stadion czerpie również zyski między innymi z wynajmu lóż, wynajmu powierzchni gastronomicznych. Cały czas myślimy jak skomercjalizować każdy m2 powierzchni.
Maciej II b: Dlaczego imprezy miejskie typu FAMA są tak mało rozreklamowane?
Marketing kosztuje. Zmienia się sposób komunikowania – reklama na plakatach, w radiu czy telewizji staje się mniej atrakcyjna. Właśnie Internet jest miejscem gdzie staramy się zamieszczać wszystkie informacje. Między innymi na stronie miejskiej. Widać, że świetnie radzisz sobie z siecią. Wiesz, gdzie znaleźć informacje.
Dawid III b: Jakie są plany na ożywienie ulicy Długiej oraz co miasto ma zamiar zrobić z niezagospodarowaną działką obok Madisona?
Prezydent: Właścicielem działki jest firma amerykańska która chce sprzedać działkę za zbyt wysoką cenę. Na dzień dzisiejszy nie ma kupca. Są podjęte działania aby zasypać część istniejącej tam dziury. Co do ożywienia ul. Długiej to budowany jest przystanek Gdańsk Śródmieście który skróci dostęp pieszych. Problem jest też w obyczajowości Polaków, którzy wybierają raczej życie domowe niż spotkanie się w lokalach czy pubach. Długa praca przed nami.
Nauczyciel historii i WOS Janusz Klemens: Dlaczego w Gdańsku nie ma ulicy Józefa Piłsudskiego?
Prezydent: Jest stocznia jego imienia, plac i pomnik. Panie profesorze przecież liczba symboli nie przekłada się na popularność osobowości.
Na zakończenie spotkania uczniowie klasy pierwszej o profilu prawno-dyplomatycznym przedstawili swoją działalność i ostatni wyjazd do Wilna. Poprosili także prezydenta o patronat honorowy nad organizowanym w dniach 29 maja-2 czerwca br. wyjazdem edukacyjnym na Białoruś.
Dziękując za spotkanie i zainteresowanie sprawami Gdańska, prezydent zaprosił młodzież do dalszej debaty na swoim profilu społecznościowym www.facebook.com/Pawel.Adamowicz
Kolejne spotkanie odbędzie się 4.04. (czwartek) w godz. 8:15-9:45. Okazję do rozmowy z prezydentem będą mieli uczniowie klas pierwszych i drugich I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (ul Wały Piastowskie 6), którego absolwentem jest prezydent.
Piotr Kowalczuk / Referat Komunikacji Społecznej