PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Medale św. Wojciecha i ks. Mściwoja II wręczone

Medale św. Wojciecha i ks. Mściwoja II wręczone
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W poniedziałek 6 czerwca o godz. 17.00 w Dworze Artusa z okazji wręczenia Medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II, odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska. W roku 2011 laureatami Medalu Św. Wojciecha zostali: Kai Baumann, ks. prof. Zdzisław Kropidłowski i prof. Konstanty Andrzej Kulka, zaś Medal Księcia Mściwoja II otrzymali: dr Grzegorz Grzelak, prof. Brunon Synak, Jakub Szadaj, Wiesław Szajda, prof. Władysław Zajewski i Video Studio Gdańsk.

Oba medale są honorowymi odznaczeniami Rady Miasta Gdańska przyznawanymi za wybitne zasługi na rzecz miasta. Wykonane w srebrze medale otrzymują osoby prywatne, instytucje bądź organizacje, których działania przyczyniły się do rozsławienia imienia Gdańska zarówno w regionie, kraju jak i na świecie. Kapituła nagradza osoby, które podejmują wszelkie publicznie pożyteczne inicjatywy. Medale otrzymują osoby wyróżniające się poprzez swoją pracę bądź zainteresowania, które swoim działaniem wyrastają ponad przeciętność. Działania dostrzegane i nagradzane przez Kapitułę dotyczą wszystkich dziedzin życia: kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki.

Dodatkowo medalem św. Wojciecha nagradzani są ludzie, którzy pracują na rzecz współpracy i pojednania między narodami oraz wyróżniają się działając na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii. Medal św. Wojciecha przyznawany jest osobom, które swym działaniem i pracą przekraczają granice regionów i państw.

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska

 Sylwetki laureatów

Medale Św. Wojciecha

1.  KAI BUMANN

Niemiecki dyrygent, związany z polską sceną muzyczną. Od 2008 r. dyrektor artystyczny Filharmonii  Bałtyckiej. Twórca i pomysłodawca wielu niezwykłych inicjatyw i wydarzeń  artystycznych.

- Za wybitne osiągnięcia i nowe inicjatywy w dziedzinie wielkiej muzyki, a także za szczególne umiłowanie swojej drugiej Ojczyzny ? Polski i promowanie polskiej kultury.

 2.  Ks. prof. ZDZISŁAW KROPIDŁOWSKI

Gdańszczanin, członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i założyciel Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego. Jego zainteresowania naukowe dotyczą  historii społecznej Gdańska i Pomorza oraz historii Kościoła na Pomorzu - wydał 5 monografii, 6 prac zbiorowych i 40 tomów ?Universitas Gedanensis?.

- Za wybitną działalność publicystyczno wydawniczą, a szczególnie za opracowanie niezwykle cennej ?Księgi gdańskiego bractwa piekarzy?.

 3   Prof. KONSTANTY ANDRZEJ KULKA

Urodzony w Gdańsku jeden z najwybitniejszych skrzypków. Drogę do sławy otworzył mu Międzynarodowy Konkurs w Monachium, gdzie zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego błyskawiczna kariera ? od 1966 koncertuje na obu półkulach (wszystkie kraje Europy, USA, Ameryka Południowa, Japonia, Australia).

- Za wspaniałe osiągnięcia w dziedzinie wielkiej muzyki i propagowanie swoim wspaniałym kunsztem Gdańska i polski na estradach świata.

 

 Medale ks. Mściwoja II

 1.   Dr GRZEGORZ GRZELAK

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, uczestnik wydarzeń Grudniowych 1970, czerwcowych 1976 w Radomiu i Ursusie. Członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a od 1979 r. Ruchu Młodej Polski. Zaangażowany w budowę samorządu regionalnego. Jego działalność i osiągnięcia są niezwykle bogate, szczególnie w zakresie polityki regionalnej i samorządowej.

- Za wieloletnie owocne tworzenie podstaw i wcielanie w życie idei samorządności lokalnej.

 2.   Prof. BRUNON SYNAK

Najbardziej rozpoznawalny działacz kaszubski. Socjolog, prezes zarządu głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w latach 1998?2004, od 2002 do 2010 przewodniczący sejmiku pomorskiego. Kierownik Zakładu Socjologii Ogólnej Uniwersytetu Gdańskiego. Wyróżniony wieloma nagrodami naukowymi, a także za działalność społeczną i  samorządową: Medal Stolema, Srebrna Tabakiera Abrahama, nagroda im. Floriana Ceynowy ?Budziciel Kaszubów?, medal im. Grzegorza Palki (tzw. Oskar Samorządowy). 

- Za wybitne osiągnięcia w badaniach nad kaszubszczyzną i szerzenie idei regionalizmu, jako czynnika rozwoju całego kraju.

 3.  JAKUB SZADAJ

Gdańszczanin z dziada pradziada narodowości żydowskiej. Przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku. Ma wybitne zasługi w podejmowaniu działań na rzecz ocalenia pamięci o kulturze i historii gdańskich Żydów. Organizator Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej w Gdańsku, współorganizator Biografii Gdańskich Dni Mniejszości Narodowych i Etnicznych  oraz międzyreligijnego dialogu ?Asyż w Gdańsku?.

- Za aktywne działanie na rzecz współpracy wyznawców różnych religii, w tym dla międzyreligijnego dialogu ?Asyż w Gdańsku?, a także dla ocalenia pamięci o kulturze i historii Żydów gdańskich.

 4.  WIESŁAW SZAJDA

Gdańszczanin, rzemieślnik, społecznik i filantrop. Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, członek Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Prowadzi szeroką działalność charytatywną (m.in. ?Przyjaciel ludzi bezdomnych? nadany przez MARKOT, certyfikat dobroczynności ?Zdążyć z pomocą? za pomoc chorym dzieciom). Za swoje zasługi został uhonorowany odznaką Rzemiosła za działalność społeczną i samorządową oraz złotą odznaką Izby.

- Za promocję polskiej przedsiębiorczości i niezwykle efektywną działalność charytatywną.

5.   Prof. WŁADYSŁAW ZAJEWSKI

     Historyk i poeta urodzony 26 lipca 1930 roku w Wilnie. Autor kilkuset publikacji drukowanych (książki, artykuły, eseje, recenzje naukowe). M.in. autor biografii twórcy Hymnu Narodowego ?Józef Wybicki: konfederat - organizator Legionów - mąż stanu w dobie Napoleona?. W swoich badaniach naukowych łączy znajomość archiwalną dziejów XIX Gdańska (zwłaszcza w epoce napoleońskiej) z historią Polski oraz Europy. Wydał kilka tomów poezji. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody.

 - Za całokształt działalności naukowej i dydaktycznej w dziedzinie historii, ze szczególnym uwzględnieniem Gdańska w epoce napoleońskiej.

 6.  VIDEO STUDIO GDAŃSK  Pierwszy i najdłużej działający niezależny producent filmowy w Polsce. Początki Video Studio Gdańsk związane są ze Zjazdem NSZZ ?Solidarność? w 1981 r.

- Za wieloletnią wybitną działalność w dziedzinie produkcji filmów i materiałów multimedialnych promujących Gdańsk i region gdański.

Fot.  Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl