PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Kreatywni w akcji

Kreatywni w akcji
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kolejne spotkanie za nami Kreatywni się rozwijają. Praca wre i już niedługo zaowocuje rewolucyjnymi rozwiązaniami dla gdańskich szkół. Spotkania w Europejskim Centrum Solidarności sprzyjają burzy mózgów, w której uczestniczą wybrańcy – najlepsi z najlepszych nauczyciele z Gdańska.

Piotr Wołkowiński – ekspert URBACT i trener - pracował z nami nad integracją grupy. Rozmawialiśmy o tym, jakie są nasze atuty, nasze mocne strony, które predestynują nas do bycia liderem, również o tym, dlaczego wzięliśmy udział w projekcie. Zastanawialiśmy się, jakich zmian oczekujemy i co do tej pory udało nam się wypracować, a także dzieliliśmy się naszymi osiągnięciami. Opowiadaliśmy o wprowadzaniu zmian w przestrzeni szkolnej – o tym, z jakim efektem ustawialiśmy szkolne ławki i jak uczniowie reagowali na nowe narzędzia internetowe (patrz: zondle.com). Piątkowy wieczór zakończyliśmy refleksją na temat roli lidera w naszym projekcie.
http://www.youtube.com/watch?v=fW8amMCVAJQ

Kolejny dzień przyniósł rozważania na temat propozycji sir Kena Robinsona, dotyczącej zmiany paradygmatu edukacji. Industrialny charakter szkoły, anachroniczność systemu stworzonego dla innej epoki, metody z przeszłości niedostosowane do potrzeb młodego człowieka żyjącego w świecie Internetu i smartfonów, wykształcenie niedające gwarancji sukcesu. Skąd my to znamy?
http://www.youtube.com/watch?v=oVEkNVmPBcg&list=PLABA6B9115B7BD793

Wniosek jest jeden: nie chcemy takiej szkoły, więc zaczynamy działać oddolnie. Próbujemy dokonać przewrotu w gdańskiej edukacji. Pomaga nam w tym Agnieszka Tomasik – polonistka z V LO, która wykorzystuje na swych zajęciach nieszablonowe metody, posługując się m.in. narzędziami dostępnymi na stronie http://learningapps.org/

Zaczynamy rewolucję. Wszyscy uczestnicy projektu Kreatywna Pedagogika przenoszą nowe rozwiązania na grunt swoich szkół, a są to:

Wkrótce damy o sobie znać!