Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Liderzy trzymają się mocno. Klepacka, Kula, Przybytek-Kołodziński, pływają z przodu

W drugim dniu żeglarskich mistrzostw Polski w klasach olimpijskich rozgrywanych w Górkach Zachodnich panowały bardzo dobre warunki: wiatr osiągający w porywach ponad 20 węzłów pozwolił na sprawne przeprowadzenie wyścigów. W piątek, 28 września, w każdej klasie liderzy pozostali na swoich pozycjach.

A
A
Zofia Klepacka prowadzi w klasie RS:X
Zofia Klepacka prowadzi w klasie RS:X
fot. Robert Hajduk/PZŻ

W klasie RS:X kobiet Zofia Klepacka (Legia Warszawa) dzień rozpoczęła miejscem pierwszym, a następnie dwukrotnie przypływała druga i utrzymała prowadzenie w całych regatach. Trzecia i dwa razy pierwsza meldowała się na mecie Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), ale i tak traci do liderki cztery punkty. Z kolei na trzecią pozycję awansowała Kamila Smektała z YKP Warszawa (miejsca 2., 4. i 3.).

- Dzisiaj była trochę większa fala niż wczoraj i ze względu na moją niską wagę sprawiało mi to trochę trudności - mówiła Zofia Klepacka, tegoroczna mistrzyni Europy.

W kategorii mężczyzn w klasie RS:X na prowadzeniu umocnił się Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), po tym jak w dwóch pierwszych wyścigach mijał linię mety drugi, a dzień zakończył zwycięstwem, robiąc kolejny krok w stronę trzeciego z rzędu złotego medalu krajowych mistrzostw. Dwie kolejne pozycje zajmują Białorusini Artem Jawadaw (miejsca 1., 1. i 2.) oraz Mikita Tsirukin (miejsca 3., 3. i 3.)

W klasie 470 przewagę nad resztą stawki powiększyły także Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które najpierw były drugie, a następnie dwa razy najlepsze. Dwie kolejne załogi zamieniły się pozycjami względem czwartku i drudzy są Michał Wysocki oraz Paweł Wysocki (SKŻ Sława/AZS AWFiS Gdańsk) - miejsca 1., 2. i 4., a trzecią lokatę zajmują Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) miejsca 3., 3. i 3.

Miejsca drugie i dwa razy pierwsze w klasie 49er pozwoliły na odskoczenie pozostałym zawodnikom Łukaszowi Przybytkowi i Pawłowi Kołodzińskiemu (AZS AWFiS Gdańsk). Już sześć punktów za nimi plasują się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), po tym jak osiągali metę na miejscach trzecim i dwukrotnie drugim. Na trzecią pozycje wskoczyli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z YKP Gdynia (miejsca 1., 3. i 4.).

W klasie 49erFX, wystartowały tego dnia tylko Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) więc zostały osamotnione w swojej konkurencji, ale w trakcie wyścigów pływają także z panami. Drugie w klasyfikacji są siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), a trzecią pozycję zajmują Sandra Jankowiak i Emilia Zygarłowska (OŚ AZS Poznań/JKW Poznań).

Swój dorobek w klasie Finn o miejsca trzecie i dwukrotnie pierwsze powiększył Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). Cztery „oczka” traci do niego Mikołaj Lahn z UKŻ Wiking Toruń (miejsca 1., 2. i 2.), a trzeci nadal jest Łukasz Lesiński z YK Stal Gdynia (2., 3. i 4.).

Nową liderką w klasie Laser Radial została prowadząca już dzień wcześniej wśród Polek Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która zajęła miejsca drugie, trzecie oraz pierwsze. Drugie miejsce zajmuje Białorusinka Tatiana Drozdowskaja (miejsca 1., 2. i 1.) a trzecie Agata Barwińska z MOS SSW Iława (miejsca 4., 1. i 3.).

W klasie Laser Standard ponownie najlepiej żeglował Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który dwie wygrane przedzielił miejscem drugim. Na drugą pozycję awansował Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin), który miejscami trzecim, pierwszym i ponownie trzecim pokazał, że rok po zakończeniu kariery nadal potrafi wygrywać wyścigi w gronie najlepszych zawodników w kraju. Z pozycji drugiej na trzecią spadł jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz (miejsca 6., 4. i 4.).

Na katamaranach Nacra 17 ścigają się w Polsce tylko dwie załogi, które na co dzień trenują w klubie UKS Navigo Sopot. Prowadzenie utrzymali Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 1., 1. i 1.), a drugą lokatę zajmują Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (miejsca 2., 2. i 2.).

Za: Maciej Frąckiewicz/PZŻ

***