PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańska Karta Dużej Rodziny

Gdańska Karta Dużej Rodziny
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
karta_miejska_RODZINY_AWERS-01
 

Gdańska Karta Dużej Rodziny wydawana jest w ramach Programu „Duża Gdańska Rodzina”

KOMU PRZYSŁUGUJE KARTA DUŻEJ RODZINY

Karta Dużej Rodziny, zwana dalej „Kartą” wydawana jest w ramach Programu „Duża Gdańska Rodzina” rodzinom wielodzietnym, w rozumieniu uchwały Nr LIII/1543/10 Rady Miasta Gdańska z dnia 28 października 2010 r. w sprawie wprowadzenia na terenie Miasta Gdańska Programu „Duża Gdańska Rodzina” na lata 2010 – 2015, zmienionej uchwałą Nr XIV/387/15 z dnia 24 września 2015.

Przez rodzinę wielodzietną - należy rozumieć rodzinę, zamieszkującą na terenie miasta Gdańska, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica lub rodzic (rodzice) zastępczy lub osoba (osoby) prowadząca rodzinny dom dziecka mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:

  1. w wieku do ukończenia 18. roku życia,
  2. w wieku do ukończenia 26. roku życia w przypadku gdy dziecko uczy się lub studiuje,
  3. w wieku do ukończenia 26. roku życia w przypadku dzieci legitymujących się ważnym orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest wyłącznie rodzinom mieszkającym w Gdańsku. Kartę otrzyma każdy członek w rodzinie, której na podstawie wniosku zostanie ona przyznana.

JAKIE UPRAWNIENIA DAJE KARTA DUŻEJ RODZINY

Zgodnie z w/w uchwałą, gdańska Karta Dużej Rodziny uprawnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską organizowaną przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Karta nie upoważnia do bezpłatnych przejazdów w Szybkiej Kolei Miejskiej, Przewozach Regionalnych, w pojazdach MZK Wejherowo oraz ZKM Gdynia na obszarze Gdyni i Sopotu. 

Katalog ulg i zwolnień 02-11-22 (1.35 MB)

(aktualizacja: 02.11.2022 r.)

Karta Dużej Gdańskiej Rodziny łączy się z Gdańską Kartą Mieszkańca!

karta mieszkańca2

Należysz do rodziny wielodzietnej? Od 1 kwietnia możesz używać tylko Karty Mieszkańca lub aplikacji na telefon, aby korzystać z dostępnych w Karcie Dużej Gdańskiej Rodziny bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i ofert rabatowych. To spore ułatwienie dla wielu mieszkańców. Pod koniec ubiegłego roku aktywnych było aż 18 tys. Kart Dużej Gdańskiej Rodziny. Wnioski można składać online, bez wychodzenia z domu.

Od stycznia 2023 roku tylko dzięki Karcie Mieszkańca lub aplikacji na telefon będziesz mógł korzystać z dostępnych w dotychczasowej Karcie Dużej Gdańskiej Rodziny bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i ofert rabatowych. 

Gdańska Karta Mieszkańca to jeden z najbardziej popularnych i wszechstronnych programów skierowanych do gdańszczan i gdańszczanek, w którym konta założyło już przeszło ćwierć miliona osób. Użytkownicy Karty Mieszkańca mogą korzystać z bezpłatnych wejść do największych gdańskich atrakcji: muzeów, ogrodu zoologicznego, instytucji kultury, pływalni i innych obiektów; mogą również otrzymać duże rabaty w wielu punktach partnerskich, korzystać z komunikacji miejskiej w Gdańsku czy głosować na projekty Budżetu Obywatelskiego. Z kolei Karta Dużej Gdańskiej Rodziny jest projektem skupiającym zestaw bardzo atrakcyjnych usług adresowanych do mieszkających w Gdańsku rodzin wielodzietnych. W ubiegłym roku z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny korzystało 18 tys. mieszkanek i mieszkańców Gdańska.

Dwie karty w jednej

Od 1 kwietnia 2022 roku wystarczy tylko Karta Mieszkańca, aby korzystać z ofert dostępnych w obu systemach, w tym z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Wystarczy dodać do konta rodzinnego Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny i mieć przy sobie plastikową kartę w wersji ze zdjęciem lub telefon z zainstalowaną aplikacją Jestem z Gdańska. Aplikacja oferuje pełną funkcjonalność plastikowej karty i jest dostępna bezpłatnie na urządzenia działające pod systemem Android i iOS.

Będzie łatwiej złożyć wniosek

Dodatkowym ułatwieniem dla rodzin wielodzietnych jest fakt, że zarówno wnioski o nowy pakiet, jak i o jego coroczne przedłużenie będzie można składać online. Nie będzie również konieczności pobierania naklejek z hologramami, dotychczas niezbędnymi do korzystania z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny. Co więcej, w przypadku korzystania z aplikacji mobilnej Jestem z Gdańska nie będzie również potrzeby odwiedzania punktu obsługi - wszystko będzie można załatwić szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Rok 2022 jest ostatnim rokiem funkcjonowania plastikowych Kart Dużej Gdańskiej Rodziny, wydawanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Wydane dotychczas karty z aktualnymi hologramami pozostają ważne do 31 grudnia tego roku.

Należysz do rodziny wielodzietnej! Od 1 stycznia 2023 roku jedynymi obowiązującymi nośnikami będą plastikowe Karty Mieszkańca ze zdjęciem lub aplikacja mobilna Jestem z Gdańska.

Co trzeba zrobić?

Jeśli korzystasz z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny wydanej przez ZTM w Gdańsku (lub nie masz tej karty, ale spełniasz kryteria pozwalające na korzystanie z niej) i:

Jesteś użytkownikiem Karty Mieszkańca i masz ważny Pakiet Mieszkańca (rodzinny)

  • zaloguj się do swojego konta rodzinnego na portalu jestemzgdanska.pl i złóż wniosek o 2022 Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny - system poprowadzi Cię przez cały proces i poprosi o dołączenie zdjęć lub skanów Kart Dużej Gdańskiej Rodziny wydanych przez ZTM w Gdańsku z hologramami na 2022 r. (tylko w przypadku Pakietu na 2022 r.) lub skanów wymaganych dokumentów*;

lub

  • umów się na wizytę w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy al. Grunwaldzkiej 148, gdzie na miejscu wypełnisz papierowy wniosek, okazując do wglądu Karty Dużej Gdańskiej Rodziny wydane przez ZTM w Gdańsku z hologramami na 2022 r. (tylko w przypadku Pakietu na 2022 r.) lub oryginały wymaganych dokumentów* - wejdź na stronę gdansk.pl/rezerwacja, wybierz grupę "gdańska karta mieszkańca" i sprawę "Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny".

nie jesteś jeszcze użytkownikiem Karty Mieszkańca

  • załóż konto na portalu jestemzgdanska, złóż wniosek o 2022 Pakiet Mieszkańca (rodzinny) i o karty ze zdjęciem dla wszystkich członków rodziny (jeśli chcesz korzystać z plastikowych kart - jeśli nie, wystarczy aplikacja Jestem z Gdańska) - system poprowadzi Cię przez cały proces i poprosi o dołączenie zdjęć lub skanów wymaganych dokumentów; po pomyślnej weryfikacji i opłaceniu pakietów wykonaj pierwszy krok z pkt. 1);

lub

  • umów się na wizytę w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy al. Grunwaldzkiej 148, gdzie na miejscu wypełnisz papierowy wniosek okazując do wglądu Karty Dużej Gdańskiej Rodziny wydane przez ZTM w Gdańsku z hologramami na 2022 r. (tylko w przypadku Pakietu na 2022 r.) lub oryginały wymaganych dokumentów - wejdź na stronę gdansk.pl/rezerwacja, wybierz grupę gdańska karta mieszkańca i sprawę Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny (osoby nie posiadające Karty Mieszkańca).

Więcej informacji

  • na stronie jestemzgdanska.pl
  • pod numerem telefonu 58 300 06 59 (infolinia czynna w godz. 09:00-17:00 od poniedziałku do piątku)
  • pisząc na adres karta@jestemzgdanska.pl

* Dokumenty wymagane do otrzymania Pakietu Gdańskiej Dużej Rodziny:

1) w przypadku rodziców/rodzica lub opiekunów - dowód tożsamości ze zdjęciem;

2) w przypadku małżonka rodzica - dokument potwierdzający tożsamość i akt małżeństwa;

3) w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia;

4) w przypadku uczniów w wieku od ukończenia 18. roku życia i studentów do 26. roku życia – akt urodzenia oraz aktualna legitymacja szkolna lub studencka;

5) w przypadku dzieci z niepełnosprawnością do 16. roku życia – akt urodzenia oraz ważne orzeczenie o niepełnosprawności i wymaganiu stałej opieki, a w wieku 16-26 lat – akt urodzenia oraz ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;

6) w przypadku rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka postanowienie sądu o umieszczeniu w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka i zaświadczenie z MOPR potwierdzające fakt przebywania w rodzinie

ADRESACI PROGRAMU

Program skierowany jest do rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie Gdańska.

 

INFORMACJA DLA FIRM I INSTYTUCJI CHCĄCYCH PRZYSTĄPIĆ DO PROGRAMU „DUŻA GDAŃSKA RODZINA”

Zapraszamy firmy, instytucje i inne podmioty gospodarcze do uczestnictwa w Programie „Duża Gdańska Rodzina”. Państwa aktywność w powyższym zakresie pomoże spełniać rodzinne marzenia i niejednokrotnie sprawi, że na ustach dzieci pojawi się uśmiech. Kreowanie polityki prorodzinnej oraz współtworzenie miasta przyjaznego rodzinom wielodzietnym to bezcenna działalność na rzecz społeczności lokalnej, na rzecz mieszkańców Gdańska. Aby przystąpić do Programu należy wypełnić wstępną deklarację przystąpienia do programu (61 KB)  i przesłać pocztą do Urzędu Miejskiego w Gdańsku Wydział Rozwoju Społecznego, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: damian.awieruszko@gdansk.gda.pl