***
Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Szkoła w Kokoszkach uratowana! Minister edukacji narodowej uchyla w całości decyzję kurator oświaty

Minister Anna Zalewska osobiście zadzwoniła do Piotra Szeląga dyrektora Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Kokoszkach, by ogłosić mu dobrą nowinę: wbrew wcześniejszej decyzji kurator oświaty Moniki Kończyk placówka nie będzie zlikwidowana i może spokojnie działać przez kolejne lata. “Niech pan to przekaże uczniom, rodzicom i nauczycielom na uroczystości zakończenia roku szkolnego, z serdecznymi pozdrowieniami” - podkreśliła pani minister.

A
A

Dyrektor Piotr Szeląg: - Pani Minister zadzwoniła do mnie, by powiedzieć, że nasza szkoła ma zapewnioną przyszłość na następne lata, choć Pani Kurator chciała jej likwidacji. Na zdjęciu: podczas briefingu prasowego na temat decyzji o likwidacji szkoły, kwiecień 2017
Dyrektor Piotr Szeląg: - Pani Minister zadzwoniła do mnie, by powiedzieć, że nasza szkoła ma zapewnioną przyszłość na następne lata, choć Pani Kurator chciała jej likwidacji. Na zdjęciu: podczas briefingu prasowego na temat decyzji o likwidacji szkoły, kwiecień 2017
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Dla uczniów, rodziców i nauczycieli sytuacja wokół Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Rybickiego w Gdańsku Kokoszkach od miesięcy przypominała horror. 28 marca 2017 r. pomorska kurator oświaty Monika Kończyk uznała, że zezwolenie prezydenta Gdańska na założenie szkoły jako placówki publicznej zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa. W ślad za tym kurator Kończyk podjęła decyzję o likwidacji szkoły - a dokładniej, że szkoła nigdy nie istniała. Wydane dotąd świadectwa uczniów byłyby nieważne, podobnie jak awanse nauczycieli.

Rodzice i uczniowie w Kokoszkach mieli prawo do głębokiego rozczarowania, również dlatego, że Fundacja Pozytywne Inicjatywy dawała coś więcej: darmowe dodatkowe zajęcia, naukę języków. Ponadto szkoła w dotychczasowej formule stała się ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego również w późnych godzinach popołudniowych - swoją siedzibę mają w niej dzielnicowa biblioteka i Rada Dzielnicy.

W czwartek, 22 czerwca, minister Zalewska uchyliła decyzję pomorskiej kurator oświaty w całości i poinformowała o tym telefonicznie Piotra Szeląga, dyrektora Pozytywnej Szkoły Podstawowej.

- Pani Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w rozmowie telefonicznej osobiście poinformowała mnie o uchyleniu decyzji Pani Kurator, równocześnie drogą elektroniczną decyzja została nam przesłana - podkreśla dyr. Szeląg. - Pani Minister wybrała tą formę i termin by można było informację przekazać rodzicom, nauczycielom i dzieciom na jutrzejszych uroczystościach kończących rok szkolny i ze spokojem rozpocząć wakacje z perspektywą że w niezmienionej formie szkoła dalej będzie funkcjonować w kolejnych latach.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas konferencji prasowej w Gdyni, w lutym 2017 r.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas konferencji prasowej w Gdyni, w lutym 2017 r.
Wojciech Stróżyk/REPORTER/KFP

Jednocześnie pani minister złagodziła ocenę decyzji wydanej w 2014 r. przez Prezydenta Gdańska - już nie “z rażącym naruszeniem prawa”, lecz “z naruszeniem prawa".

- Rozumiemy to jako potwierdzenie ze strony Pani Minister, że jeśli można mówić o naruszeniu prawa przez Prezydenta Gdańska to nie było ono celowe - mówi Arkadiusz Gawrych, prezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy, która prowadzi m.in. Szkołę Pozytywnych Inicjatyw. - Prezydent działał w dobrej wierze.

27-stronicowe uzasadnienie rozstrzygnięcia firmowanego przez minister Zalewską kończy się stwierdzeniem: “Decyzja jest ostateczna”. Jednocześnie jest tam uwaga o możliwości wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w ciągu 30 dni.

- Jesteśmy zadowoleni co do sedna decyzji Pani Minister, i po prostu wdzięczni - mówi prezes Gawrych. - Jedynym przeciwnikiem naszej szkoły jest obecnie nauczycielska “Solidarność”, ale mamy nadzieję, że związkowcy ostatecznie uszanują decyzję Pani Minister, która w naszym przekonaniu po prostu postawiła na działanie na rzecz dobra społeczności szkolnej, na rzecz dobra wspólnego

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej komentuje na swoim Facebooku: "Gdański projekt bezpłatnej publicznej, z szerszą ofertą, inowacyjnym zarządzaniem i otwartymi szeroko drzwiami na lokalną wspólnotę Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku im. Arkadiusza Arama Rybickiego ma szansę - mimo wielu bezzasadnych ataków - być dokończony. Dobrze służy i będzie służył młodym gdańszczankom i gdańszczanom. Pewnie za kilka/naście/dziesiąt lat będzie brany za jeden z możliwych - sprawdzonych już - modeli rozwoju edukacji w Polsce".

Całość wpisu - poniżej:

Facebook Piotra Kowalczuka, zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej

Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
***