PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rynek mieszkań

Rynek mieszkań
Większość Gdańszczan i Gdańszczanek wynajmuje mieszkania od właścicieli i właścicielek prywatnych lub firm. Niektórzy posiadają własne mieszkania, które odziedziczyli lub kupili na wolnym rynku. Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą skorzystać z pomocy mieszkaniowej oferowanej przez Gminę Miasta Gdańska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

WYNAJEM MIESZKAŃ W GDAŃSKU

Ceny wynajmu mieszkań w Gdańsku zależą od wielu czynników. Najczęściej są to metraż, liczb pokojów, stan mieszkania i jego lokalizacja. Szukając mieszkania na wynajem zazwyczaj podawana jest kwota bez dodatkowych opłat – opłat administracyjnych w wysokości kilkuset złotych oraz osobnych opłat za rachunki: zużycie energii elektrycznej, gazu, wody i innych, związanych z ofertą dotyczącą mieszkania.

Jeżeli decydujesz się na wynajęcie mieszkania pamiętaj o zawarciu umowy najmu oraz dokładnym zapoznaniu się z jej treścią. Taką umowę przygotowuje Właściciel lub Właścicielka mieszkania lub firma obsługująca mieszkanie. W umowie wpisuje się dane wynajmującego oraz najemcy, ich prawa i obowiązki w związku z wynajmem lokalu, okres zamieszkania, wysokość czynszu, zakres dodatkowych opłat, warunki wypowiedzenia umowy a także szczegółowe informacje dotyczące mieszkania.

Posiadanie miejsca zamieszkania w Gdańsku umożliwi Ci uzyskanie numeru PESEL (link do PESEL z infomigrant).

Oferty mieszkań na wynajem zamieszczane są najczęściej na stronach internetowych, takich jak OLX lub Gumtree i innych portalach zajmujących się wynajmem i sprzedażą nieruchomości.

Przydatne linki

Wyszukiwarka mieszkań OLX

Wyszukiwarka mieszkań Gumtree

 

KUPNO MIESZKANIA W GDAŃK

Gdańsk jest miastem położonym w strefie nadgranicznej. Oznacza to, że kupno mieszkania przez cudzoziemca może wymagać uzyskania specjalnego zezwolenia od ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Dlatego przed podjęciem decyzji koniecznie zapoznaj się z zasadami dotyczącymi obowiązku uzyskania zezwolenie na nabycie nieruchomości

Przydatne linki

Zasady dotyczące obowiązku uzyskania zezwolenie na nabycie nieruchomości

 

WSPARCIE MIESZKANIOWE OFEROWANE PRZEZ GMINĘ MIASTA GDAŃSKA

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji mieszkaniowej możesz aplikować o wsparcie od Urzędu Miasta Gdańska.

Pomoc mieszkaniowa

W Gdańsku możesz ubiegać się o cztery rodzaje świadczeń dotyczących wsparcia mieszkaniowego. Są to dodatek mieszkaniowy, dodatek energetyczny, obniżka dochodowa
i dopłata do czynszu. Przyjmowaniem wniosków o udzielenie pomocy mieszkaniowej zajmuje się Gdańskie Centrum Świadczeń.

Przydatne linki

Gdańskie Centrum Świadczeń - pomoc mieszkaniowa