PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Atak na tle rasistowskim i przemoc z nienawiści

Atak na tle rasistowskim i przemoc z nienawiści
Jeżeli ktoś zaatakował Cię fizycznie lub słownie na ulicy, w autobusie, tramwaju albo w innym miejscu w mieście z powodu Twojej odmienności – koloru skóry, języka którym się posługujesz - zgłoś tę sprawę na policję!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zdarzenie można zgłosić dzwoniąc pod numer 112 albo 997 albo udając się do komisariatu policji – miejsca, w których policjanci mają swoje biura.

Jeśli to możliwe, w czasie zdarzenia włącz nagrywanie na telefonie lub zrób zdjęcia, a jeśli Ci się to nie uda – zapamiętaj miejsce albo numer i godzinę autobusu, tramwaju czy pociągu, w którym sytuacja zdarzyła się.

Jeżeli nie znasz języka polskiego a policjanci w komisariacie nie potrafią mówić w języku, który znasz – masz prawo do wsparcia tłumacza, który powinien zostać wezwany i opłacony przez policję.

Jeżeli masz trudność w zgłoszeniu zdarzenia albo wątpliwości dotyczące oferowanej przez policję pomocy, poproś o wsparcie organizację pozarządową. Wsparcia w kontakcie z policją udzieli Ci:

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek – organizacja pozarządowa, która pomaga imigrantom i imigrantkom w Gdańsku i prowadzi Punkt Ochrony Praw Migrantów.

Gdańskie Centrum Równego Traktowania - organizacja, która wspiera wszystkich Gdańszczan i Gdańszczanki w sytuacjach związanych z łamaniem ich praw.

Jeżeli boisz się, że osoba, która odbierze telefon nie zrozumie języka, w którym mówisz – napisz w swoim języku maila a organizacja będzie miała czas na zorganizowanie tłumacza.