PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Stworzyć swój Gdańsk?

Stworzyć swój Gdańsk?
„Gdańsk. Książka do pisania”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

Wydawnictwo „Austeria” od kilku lat proponuje coś, co jest po części książką, a po części notesem, a nazwane zostało „książką do pisania”. Wydawnictwa te skomponowane są w taki sposób, że wybrane na jakiś temat teksty i zdjęcia przedzielone są czystymi kartkami, które powinny być przez nas wypełnione i zapisane, co ma skłaniać do „wyczarowania przygody”. „Szukaj natchnienia w najdoskonalszym świecie wyobraźni, podejmuj pełną głębi grę wędrowca, filozofa i artysty, który żyje w każdym z nas. Ciesz się wyobrażeniem własnego wymyślonego miejsca” – zachęca nas wydawca na okładce słowami Michele Root-Bernstein.

I właśnie, aby ułatwić poszukiwanie natchnienia, oprócz białych kart są w tych wydawnictwach wybrane fragmenty tekstów literackich i wybrane fotografie. W jednym z ostatnich zeszytów tej serii źródeł natchnienia szukać można w Gdańsku.

W gdańskiej „książce do pisania” znajdziemy dotyczące Gdańska fragmenty tekstów wielu autorów, od Karola Ogiera i Wincentego Pola, przez Johannesa Trojana i Deotymę, po Grassa, Chwina i Dehnela, by wymienić tylko kilku. I znajdziemy garść zdjęć, tych dawnych, które wydają się nierzeczywiste, i tych nowszych, które też stają się jakby coraz bardziej dawne.

Takie jest zaproszenie, by wspierając się gdańskimi nawiązaniami, wypełnić puste miejsca i stworzyć swoją osobistą książkę, jedyną i niepowtarzalną.

***

„Gdańsk. Książka do pisania”, wybór tekstów Przemysław Skrzyński, wybór fotografii Przemysław Skrzyński i Jerzy W. Wołodźko, Wydawnictwo „Austeria”, Kraków-Budapeszt-Syrakuzy 2019.