PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przypominanie postaci Lecha Bądkowskiego

Przypominanie postaci Lecha Bądkowskiego
Sławina Kosmulska „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”
 
Fot. Wydawca

W styczniu 2020 roku minęła setna rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego, Pomorzanina i gdańszczanina, żołnierza i pisarza, działacza niepodległościowego i regionalnego. W tej książce postać pierwszego rzecznika „Solidarności” przybliża i przypomina jego córka, Sławina Kosmulska.

„Moje prywatne wspomnienia – czytamy na jednej z pierwszych stron – uzupełniłam nie tylko dokumentami Służby Bezpieczeństwa, ale również zachowaną korespondencją, prywatnymi listami, fragmentami powieści ojca oraz jego, mojej mamy i babci wspomnieniami”. „Na szczęście zachowało się sporo oryginalnych materiałów. Mam nadzieję, że wybrane przeze mnie fotografie i dokumenty uczynią tę nietypową książkę łatwiejszą w odbiorze” – dodaje Sławina Kosmulska.

***

Sławina Kosmulska „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Gdańsk-Wejherowo 2020.

Spis treści: Wprowadzenie; Buntkowski czy Bądkowski?; Ze szlaku wojennego do Gdyni; Moje dzieciństwo i młodość obok ojca; Kartki z pamiętnika; Zakończenie; Dokumenty osobiste Lecha Bądkowskiego; Załącznik; Przemówienie Lecha Bądkowskiego wygłoszone na spotkaniu PEN-Clubu w Warszawie 6 września 1979 r.