PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Przy gabinecie prezydenta Adamowicza

Przy gabinecie prezydenta Adamowicza
Antoni Pawlak „Pusty gabinet”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

Antoni Pawlak przez dekadę współpracował z Pawłem Adamowiczem jako jego rzecznik prasowy. To długo, wystarczająco długo, aby kogoś polubić albo znielubić. Pawlak i Adamowicz polubili się, pracowali dla Gdańska, rozmawiali o Gdańsku, ale chcieli i potrafili rozmawiać także na wiele innych tematów, o których Pawlak pisze z życzliwą otwartością.

„Książka Antoniego Pawlaka” – zaznacza wydawca – „to unikatowa opowieść o wieloletniej, a przy tym owocnej współpracy dwóch mężczyzn, z których to ten wyraźnie młodszy (Adamowicz) był szefem starszego (Pawlak). Czy w takiej nieoczywistej zawodowej relacji można ocalić koleżeństwo i przyjaźń? Historia opisana przez Pawlaka pokazuje, że można, i dlatego jest to historia bardzo budująca.

A jednocześnie autor »Pustego gabinetu« lojalnie ostrzega: »To nie jest biografia prezydenta Gdańska. To nie jest spis jego dokonań, zaniechań i błędów. To nie jest próba stworzenia zobiektywizowanego portretu Pawła Adamowicza. To nie jest hagiografia. To nie jest panegiryk na cześć«”.

„W książce wplecione są liczne fragmenty z bloga Pawła Adamowicza, które razem z kilkudziesięcioma fotografiami autorstwa Piotra Połoczańskiego ubogacają narrację Autora, a zamykają ją fragmenty przywołujące tragiczne dni 13 i 14 stycznia 2019 roku. Zabójstwo Pawła Adamowicza jest dla Pawlaka historią nieuleczoną, niezabliźnioną i ciągle bolesną”.

***

Antoni Pawlak „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel”, Wydawnictwo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Gdańsk 2024.

Spis treści: Portret niekompletny; Randka w ciemno; Pierwsze ostrzeżenie; Wszystko dla Gdańska; Drugie ostrzeżenie; Rzecznik odchodzi, rzecznik przychodzi; Co zrobić z Grassem?; Bój się bloga (1); Lenin, Jezus i kampanie wyborcze; Bój się bloga (2); Ci nieznośni dziennikarze; Bój się bloga (3); Nieśmiały marzyciel; Bój się błoga (4); Ojciec dyrektor; Urbi et orbi; Bój się bloga (5); Berlin u stóp; Okruchy (1); Szok smoleński; Bój się błoga (6); Ksiądz prałat i ministranci; Bój się bloga (7); Okruchy (2); Bój się bloga (8); Nowy festiwal; Bój się bloga (9); Nienawiść; Bój się bloga (10); Od powietrza, Głodzia i wojny; Pojednanie z beatyfikacją w tle; Bój się błoga (11); Okruchy (3); Bój się błoga (12); Konferencje prasowe; Bój się błoga (13); Napiszcie moją książkę; Bój się błoga (14); Prezydent komentuje; Bój się błoga (15); Nikt nie jest doskonały; Bój się błoga (16); Biznes i koloratka; Rzecznik i poezja; Bój się błoga (17); Dzieli nas piłka; Bój się błoga (18); A może zmienić portal?; Drażliwy radny; Kto cię zastąpi?; Rzecznik odchodzi; Dzień ostatni; Pusty gabinet; Kwiaty dla prezydenta; Rozmowa z umarłym.