PORTAL MIASTA GDAŃSKA

On rozpoczął strajk

On rozpoczął strajk
Beata Gołembiowska „Sierpień `80 rozpoczął Jerzy Borowczak”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

Rozmowy z Jerzym Borowczakiem, dawnym działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i „Solidarności” przeprowadziła pisarka i dziennikarka Beata Gołembiowska. Licząca ponad dwieście stron książka składa się z kilku rozdziałów: przed Sierpniem’80, Sierpień’80, po Sierpniu’80 oraz Epilog. Jest też część, w której o „Borówie” mówią jego koledzy z opozycji: Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Andrzej Celiński, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis i Donald Tusk. O bohaterze Solidarności wypowiadają się też Danuta Wałęsa, aktor Jerzy Radziwiłłowicz i żona Mariola Borowczak.

„Ten strajk zrobiliśmy w pięciu: Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Ludwik Prądzyński, Bogdan Felski i ja. Mieliśmy zacząć 13 sierpnia, ale nie udało się. Zaczęliśmy dzień później” – przypomina Jerzy Borowczak, dziś poseł Koalicji Obywatelskiej. To właśnie Borowczak, mając wówczas dwadzieścia trzy lata, jako pierwszy zaczął namawiać stoczniowców do buntu. Potem, do tej akcji włączyli się Ludwik Prądzyński i Bogdan Felski. Ok. godziny 10.30 na terenie zakładu pojawił się Lech Wałęsa. Z kolei Bogdan Borusewicz, pomysłodawca strajku w obronie zwolnionej Anny Walentynowicz, przybył do stoczni po dwóch dniach, 16 sierpnia.

***

Beata Gołembiowska „Sierpień `80 rozpoczął Jerzy Borowczak”, Wydawnictwo Nieoczywiste, 2023.

Spis treści: Podziękowanie; Słowo wstępne; Stanisław Jerzy Borowczak: przed Sierpniem ’80 – Dzieciństwo, Szkoła zawodowa, Służba wojskowa, Praca w Stoczni Gdańskiej w 1979 r., Działalność w WZZ Wybrzeża; Sierpień ’80 – Przygotowania do strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., Strajk w Stoczni Gdańskiej, sierpień 1980 r., Spotkania z Andrzejem Wajdą, Porozumienia Sierpniowe i okres legalnej Solidarności, Przyjaźń z Lechem Wałęsą, Ocena księdza Jankowskiego; Po Sierpniu’80 – Stan wojenny, Internowanie, Wyjście na wolność, Powrót do pracy w Stoczni Gdańskiej, Strajk w Stoczni Gdańskiej, październik 1982 r., Opozycyjna działalność w podziemiu, Praca w Spółdzielni „Świetlik”, Strajk w Stoczni Gdańskiej w maju 1988 r., Strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1988 r., Okrągły Stół, Wybory Czerwiec '89, Powrót do Stoczni Gdańskiej i walka o jej przetrwanie, Odejście ze Stoczni Gdańskiej; Epilog – Pierwsza i druga miłość, Życie rodzinne, Jerzy Borowczak – polityk, Współpraca z Pawłem Adamowiczem, Praca w Fundacji Centrum Solidarności, Przemyślenia – dlaczego byłem opozycjonistą; o Jerzym – Lech Wałęsa, Danuta Wałęsa, Mariola Borowczak, Bogdan Borusewicz, Andrzej Celiński, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis, Jerzy Radziwiłowicz, Donald Tusk; Indeks osób.