PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Aplikacja do UK – wywiad (interview)

Aplikacja do UK – wywiad (interview)
Wywiad może być jednym z najbardziej stresujących elementów aplikacji. Obowiązkowy w stosunku do wszystkich kandydatów na Oksford i Cambridge, ale też używany wyrywkowo przez inne uczelnie (np. King’s College), jest nieodłącznym elementem procesu aplikacyjnego. Wymaga on przybycia na uniwersytet i odbycia kilku rozmów z potencjalnymi tutorami. Moje doświadczenia dotyczą Oksfordu, ale struktura wywiadu powinna być podobna na wszystkich angielskich uczelniach.

Przyjazd na interview to okazja do poznania uczelni i miejsca
Przyjazd na interview to okazja do poznania uczelni i miejsca
pexels.com

Dojazd na własny koszt

Jeśli twoja aplikacja została pozytywnie rozpatrzona, około listopada otrzymasz zaproszenie na wywiad. Będzie ono pochodziło od konkretnego college'u. To on w pierwszej kolejności rozważy zaproponowanie ci miejsca, tam też będziesz mieszkał(a) na czas tej wizyty. Fizyczna obecność w college'u jest niezbędna dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej – nie można odbyć rozmowy telefonicznie. College zapewni ci zakwaterowanie i wyżywienie, a także rozrywkę i pomoc w przypadku kłopotów, ale nie zwróci kosztów dojazdu. Niektórzy kandydaci mogą odbyć rozmowy w kilku college'ach – w takiej sytuacji studenci z college zapraszającego zaprowadzą cię tam, gdzie będziesz musiał(a) dotrzeć.

Szansa na rozpoznanie

Pozytywną stroną wywiadu jest możliwość rozejrzenia się po miejscu, w którym możesz mieszkać przez cały czas studiów, rozeznania się w terenie i podjęcia ostatecznej decyzji, czy to miejsce w którym jesteś gotowy(a) spędzić następne trzy lata. Nie przejmuj się jednak, jeśli nie nawiążesz zbyt wielu znajomości – wszyscy są zwykle mocno zestresowani i nie mają szczególnej ochoty na rozmowy i poznawanie nowych ludzi, zwłaszcza konkurencji. 

Jak się przygotować?

Przede wszystkim warto przeczytać wskazówki ze strony uniwersytetu, gdzie czasem wymienione są przykładowe pytania. Koniecznie przeczytaj też swoją aplikację, zwłaszcza personal statement – niemal na pewno do niego nawiążą. Możesz też powtórzyć wiadomości ze swojej dyscypliny, zwłaszcza jeśli jest to jeden z przedmiotów szkolnych (wówczas pewien poziom wiedzy jest oczekiwany). Przeczytaj uważnie materiały od uczelni, jeśli takie dostaniesz. 

Rzecz jasna, trzeba przybyć na czas i schludnie się prezentować. Obowiązuje raczej strój oficjalny: wielu mężczyzn przychodzi w garniturach.

Jak dobrze przygotować się do interview?
Jak dobrze przygotować się do interview?
pexels.com

Wywiad

Odpowiadaj na pytania i staraj się trzymać tematu, ale nie bój się nieco rozwinąć myśli. Tak jak w przypadku listu motywacyjnego, staraj się być szczerym. Jeśli w trakcie dyskusji z przeprowadzającym wywiad zmienisz zdanie, powiedz mu to – nie ma sensu kurczowo bronić straconej pozycji. Bądź uprzejmy(a) i spróbuj opanować nerwy. Przede wszystkim jednak zachowaj spokój – nie jesteś jedynym, któremu plącze się język. Jedna z moich koleżanek przyznała, że podczas wywiadu spytano ją o tą dziedzinę, z której wiedziała najmniej, a ja sama, tłumacząc powody, dla których chcę studiować w Anglii, wyglądałam tak niepewnie, że moja rozmówczyni musiała mnie zapewnić, że są one całkiem akceptowalne. 

Nie bój się też języka – chociaż zrozumienie akcentu pozostałych kandydatów bywa trudne, profesorowie mówią zazwyczaj bardzo ładnym, czystym angielskim, z którym nie powinno być najmniejszych problemów.