Regulamin projektu "Budżet Obywatelski 2016 w Gdańsku"

18.05.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Regulaminkonsultacji społecznych projektu "Budżet Obywatelski 2016 w Gdańsku" jest częścią Zarzadzenia Nr 669/15 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 18 maja 2015 r.

 REGULAMIN KONSULTACJI

§ 1

Regulamin konsultacji określa zasady i tryb przeprowadzenia konsultacji społecznych w oparciu o uchwałę Rady Miasta Gdańska Nr VIII/160/15 z dnia 26 marca 2015 r. w  sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu „Budżet Obywatelski 2016 w Gdańsku” zwanej dalej Uchwałą Rady Miasta Gdańska.

§ 2

1. Konsultacje, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, zwane dalej „konsultacjami”:

1)      są wieloetapowe,

2)      mają charakter bezpośredni i równy,

3)      odbywają się na terenie całego miasta,

2. Konsultacje odbywają się zgodnie z harmonogramem określonym Uchwałą Rady Miasta Gdańska.

§ 3

Konsultacje społeczne uznaje się za ważne bez względu na liczbę osób biorących w nich udział.

§ 4

Do wzięcia udziału w konsultacjach uprawnieni są mieszkańcy Gdańska zameldowani na pobyt stały lub czasowy na terytorium Gdańska lub osoby wpisane do stałego rejestru wyborców, którzy najpóźniej do dnia rozpoczęcia konsultacji (1 czerwca 2015 r.) ukończyli 16 lat.

§ 5

  1. Uprawnionych do konsultacji umieszcza się w spisach.
  2. Spis uprawnionych do konsultacji sporządza Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku na podstawie prowadzonego w Mieście Gdańsku zbioru danych mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy na terenie Gdańska oraz stałego rejestru wyborców na ostatni dzień roboczy, poprzedzający termin rozpoczęcia konsultacji.
  3. Spis uprawnionych do konsultacji zawiera dane osobowe uprawnionych w zakresie: nazwiska i imion, numeru ewidencyjnego PESEL, adresu zamieszkania (miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania).

§ 6

Uczestnictwo w konsultacjach polega na:

1. Zgłaszaniu projektów do „Bazy Projektów Dzielnicowych” i „Bazy Projektów Ogólnomiejskich”.

2. Udziału w głosowaniu nad projektami z „Bazy Projektów Dzielnicowych” i „Bazy Projektów Ogólmiejskich”. 

   § 7

Głosowanie jest głosowaniem bezpośrednim.

 § 8

Nad zapewnieniem prawidłowego przebiegu oraz porządku konsultacji czuwa Zespół Konsultacyjny, zwany dalej Zespołem.

§ 9

1. Konsultacje poprzedza kampania informacyjna.

2. W toku kampanii informacyjnej mieszkańcom udostępnione zostaną materiały informacyjne  na temat zasad i przebiegu konsultacji. 

§ 10

  1. Mieszkańcy składają projekty  poprzez wypełnienie w systemie elektronicznym formularza zgłoszeniowego, będącego załącznikiem do Uchwały Rady Miasta Gdańska. W dniach od 1 czerwca do 22 czerwca 2015 r.,  w trakcie składania projektów mieszkańcy będą mieli możliwość uzyskania pomocy i doradztwa w wydziałach Urzędu Miejskiego w Gdańsku i miejskich jednostkach organizacyjnych.
  2. W powyższym terminie Referat Inicjatyw i Konsultacji Społecznych (Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku) zorganizuje ponadto punkty stacjonarne z dostępem do komputera i Internetu, w dostępnych dla mieszkańców miejscach na terenie Gdańska, gdzie będzie można uzyskać pomoc i wypełnić formularz elektronicznie.

§ 11

  1. Wnioskodawca ma możliwość zgłoszenia dowolnej ilości projektów dzielnicowych lub ogólnimoejskich.
  2. Projekty dzielnicowe, które swoim zasięgiem obejmują granice dwóch lub więcej dzielnic, w przypadku wygranej będą realizowane z puli budżetu dzielnicy, w której projekt został zgłoszony.
  3. Zadania o charakterze ogólnomiejskim powinny być spójne i nie powielać propozycji zgłaszanych w dzielnicach oraz spełniać przynajmniej jedno z poniższych kryteriów: 1) szacunkowy koszt ich realizacji przekracza 10% ogólnej kwoty przeznaczonych na zadania ogólnomiejskie 2) dotyczy potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy Gdańska; 3) miejsce ich realizacji nie jest przypisane do jednej dzielnicy Gdańska. Wszystkie zgłoszone projekty ogólnomiejskie będą podlegały analizie Zespołu Konsultacyjnego.
    1. Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego powinny: należeć do zadań własnych gminy lub powiatu; być możliwe do realizacji w ciągu roku budżetowego; być zlokalizowane na terenie, na którym gmina zgodnie z prawem może wydatkować środki publiczne. Z budżetu obywatelskiego wyłączone są: projekty dotyczące budynków przeznaczonych na szkoły i placówki  oświatowe, o których mowa w Ustawie o systemie oświaty oraz budynków będących własnością miasta, w których prowadzona jest działalność komercyjna; a także projekty polegające na wykonaniu wyłącznie dokumentacji technicznej.

§ 12

  1. Wnioskodawca wypełnia formularz zgłoszeniowy elektronicznie do punktu 6 włącznie.
  2. Formularz można edytować dowolną ilość razy do momentu wysłania projektu do bazy projektów.
  3. W celu zebrania podpisów mieszkańców popierających projekt formularz należy wydrukować.
  4. Po zebraniu podpisów mieszkańców popierających projekt wnioskodawca zobowiązany jest do przekazania wypełnionego i wydrukowanego formularza zgłoszeniowego (wraz z podpisem wnioskodawcy i co najmniej 15 podpisami poparcia osób uprawnionych do udziału w konsultacjach) w dniach od 1 czerwca do 22 czerwca 2015 r., w dowolnym Zespole Obsługi Mieszkańców lub przesyłać w wyznaczonym terminie na adres Urzędu Miejskiego w Gdańsku z dopiskiem „Budżet Obywatelski”. Decyduje data wpływu do Urzędu.  Ostatnim dniem składania wniosku jest dzień 22 czerwca 2015 r. do godz. 16:00.
  5. Wniosek uznaje się za przyjęty, jeśli w systemie elektronicznym zostanie on wysłany do bazy projektów, a wersja papierowa wraz z podpisami mieszkańców popierających projekt dostanie dostarczona do Urzędu Miejskiego w Gdańsku w terminie określonym w ust. 4 niniejszego paragrafu. Projekty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
  6. Wnioskodawca może w dowolnym momencie wycofać zgłoszony projekt, nie później jednak niż do dnia 31 sierpnia 2015 r. przesyłając prośbę elektronicznie na wskazany do kontaktu adres e-mail.

§ 13

  1. Do dalszego udziału w konsultacjach dopuszczone będą tylko te wnioski, o których mowa § 12 ust. 5.
  2. W przypadku błędnego wypełnienia pól formularza Referat Inicjatyw i Konsultacji Społecznych informuje mailem wnioskodawcę o konieczności poprawy wniosku  w ciągu 5 dni roboczych. W tym czasie wnioskodawca może ponownie zalogować się do systemu elektronicznego i dokonać edycji wniosku oraz zobowiązany jest dostarczyć wydrukowany i poprawiony wniosek do Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.
  3. Projekty niedostarczone w ciągu 5 dni nie będą brały udziału w konsultacjach.
  4. Wszystkie projekty przyjęte przez Referat Inicjatyw i Konsultacji Społecznych zamieszczane będą na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.

§ 14

  1. Analiza i ocena projektów pod kątem możliwości ich realizacji dokonywana będzie przez wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostki organizacyjne Miasta, wyznaczone odrębnym Zarządzeniem.
  2. Analiza wniosków odbywać się będzie według poniższych kryteriów:

 

a)      Zgłoszone zadanie mieści się w katalogu zadań własnych Miasta

b)      Teren/obiekt w przypadku inwestycji jest własnością miasta

(z wyłączeniem projektów dotyczących budynków przeznaczonych na szkoły i placówki  oświatowe, o których mowa w Ustawie o systemie oświaty oraz wyłączeniem budynków będących własnością miasta, w których prowadzona jest działalność komercyjna)

c)      Zadanie jest możliwe do wykonania w roku 2016

d)     Zadanie jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub

jest możliwe do wykonania

e)      Zadanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa

f)       Koszt zadania jest realistyczny i mieści się w zakładanych kwotach dla projektów

dzielnicowych lub ogólnomiejskich

g)      Opis zadania jest jednoznaczny

h)      Lokalizacja jest jednoznaczna

i)        Realizacja zadania spełnia wymóg gospodarności

 

  1. Projekty niespełniające kryteriów od punktu „a” do punktu „e”, o których mowa w ust. 2  będą odrzucone i nie będą brały udziału w głosowaniu mieszkańców, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany elektronicznie.
  2. Projekty niespełniające kryteriów od punktu „f” do punktu „h”, o których mowa w ust. 2   będą kierowane przez Referat Inicjatyw Społecznych do wnioskodawcy celem uzupełnienia. Wnioskodawca otrzyma dodatkowe czas 5 dni na poprawę i dostarczenie projektu do Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych. Jednocześnie zastrzega się, że Referat Inicjatyw i Konsultacji Społecznych ma możliwość poprawy kosztu realizacji projektu bez zgody wnioskodawcy (punkt f, ust. 2 niniejszego paragrafu).
  3. Projekty niespełniające kryterium „i”, o którym mowa w ust. 2 będą kierowane do oceny Zespołu Konsultacyjnego, który podejmie ostateczną decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu projektu.
  4. Wnioski, które w trakcie poprawy przez wnioskodawców zmienią całkowicie zakres projektu będą wymagały ponownego poparcia 15 mieszkańców.
  5. Analiza projektów przeprowadzana jest w systemie elektronicznym i powinna być dokonana bez zbędnej zwłoki.

§ 15

  1. Projekty dzielnicowe, po pozytywnej ocenione pod kątem możliwości ich realizacji o której mówi  § 14, będą wpisane do „Bazy Projektów Dzielnicowych” i poddane pod głosowanie.
  2. Wszystkie projekty ogólomiejskie, po ocenie pod kątem możliwości ich realizacji o której mówi  § 14, będą dodatkowo podlegały analizie i ocenie przez Zespół Konsultacyjny. Zespół, niezależnie od oceny o której mowa § 14,  podejmuje ostateczną decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu projektu. Projekty przyjęte przez Zespół Konsultacyjny będą wpisane do „Bazy Projektów Ogólnomiejskich” i poddane pod głosowanie.
  3. „Bazy Projektów Dzielnicowych” i „Bazę Projektów Ogólnomiejskich”  będą na bieżąco uaktualniane na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. Ostateczne wersje baz projektów, które będą podstawą do głosowania zostaną opublikowane do dnia 10 września 2015 r. (po losowaniu numerów projektów).

§ 16

1. Po analizie i ocenie pod kątem możliwości zrealizowania projektów wykonanej przez wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostki organizacyjne Miasta Zespół Konsultacyjny dokonuje oceny formalno-prawnej i gospodarności projektów.

2. Zespół Konsultacyjny może zwrócić się do wydziału merytorycznego lub miejskiej jednostki organizacyjnej oceniającej projekt pod kątem możliwości jego realizacji o dodatkowe wyjaśnienia.

3. Zespół Konsultacyjny może zwrócić się do wnioskodawcy o dodatkowe wyjaśnienia lub uzupełnienia.

4. W przypadku zgłoszenia dwóch lub więcej projektów dotyczących tego samego zagadnienia i/lub zbieżnych co do zakresu Zespół może skontaktować z wnioskodawcami, celem wypracowania projektu wspólnego. W przypadku niewypracowania wspólnego projektu Zespół ma prawo zatwierdzić do dalszego procedowania tylko jeden z nich.

§ 17

  1. Głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie pięć głosów na projekty dzielnicowe i jeden głos na projekty ogólnomiejskie ujęte w „Bazie Projektów Dzielnicowych” i „Bazie Projektów Ogólnomiejskich”.
  2. Mieszkaniec na projekty dzielnicowe może głosować w dowolnej dzielnicy.
  3. Głosami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć głosów jednemu projektowi jak i po jednym głosie na pięć propozycji.

§ 18

Głosowanie przeprowadza się za pomocą interaktywnego formularza, który będzie zawierał podział na „Bazy Projektów Dzielnicowych” i jedną „Bazę Projektów Ogólnomiejskich”. Po wejściu do panelu głosowania glosujący będzie postępował zgodnie z załączoną w panelu instrukcją.

§ 19

 Do dnia 31 sierpnia 2015 r. wyznaczone zostaną punkty na terenie Gdańska i godziny ich pracy, gdzie będzie można oddać głos.

§ 20

  1. Jeśli propozycje, które otrzymały największą liczbę głosów nie wyczerpują całości dostępnego budżetu należy uzupełnić listę projektów do realizacji o te, które otrzymały kolejno najwięcej głosów i mieszczą się w zaplanowanym budżecie. Dotyczy to zarówno projektów wybieranych w dzielnicach jak i projektów ogólnomiejskich.
  2. Kwoty niewykorzystane w dzielnicach, jeśli będą takie przypadki, przechodzą do puli środków projektów ogólnomiejskich.

§ 21

Wynik głosowania jest publikowany niezwłocznie po ustaleniu:

  1. na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski,
  2. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku

https://www.gdansk.pl/bip,

  1. na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gdańsku.