• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Brętowo?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Brętowo?

Za nami pierwszy tydzień głosowania na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono w dzielnicy Brętowo? Sprawdźcie!
24.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jednym z pomysłów do Budżetu Obywatelskiego w Brętowie jest remont schodów przy ul. Góralskiej

"Jasna Potokowa": Budowa oświetlenia ciągu uliczno - spacerowego wzdłuż ul. Potokowej do ul. Nowiec, od skrzyżowania z ul. H. Grudzińskiego.

"Równo po Góralskiej - remont nawierzchni": Remont nawierzchni bitumicznej jezdni ul. Góralskiej polegający na wymianie istniejącej warstwy bitumicznej - położenie nowej warstwy bitumicznej w śladzie istniejącej jezdni z wykorzystaniem istniejącej konstrukcji jako podbudowy, wymiana krawężników oraz regulacja istniejących urządzeń. Ul. Góralska jest główną drogą dojazdową dla tysięcy mieszkańców. Od lat jej "górna" część jest "łatana" miejscowo. Są na niej liczne dziury i pofalowania, które niszczą auta oraz mogą stanowić niebezpieczeństwo. Wymiana nawierzchni ul. Góralskiej będzie korzystna nie tylko dla osób zmotoryzowanych ale również dla pasażerów autobusów oraz licznych rowerzystów. Budżet dzielnicy Brętowa na rok 2018 nie pozwoli na remont całej ul. Góralskiej. Część, która nie zostanie zrealizowana w ramach tego projektu będzie zgłoszona w przyszłych budżetach obywatelskich.

"Chodniki Niedźwiednika": Opis: Służące niemal wszystkim mieszkańcom dzielnicy Brętowo chodniki osiedla Niedźwiednik są w stanie tragicznym. Poruszanie się po nich jest nie lada wyzwaniem dla pieszych, zwłaszcza osób starszych, nie mówiąc o niepełnosprawnych. Wprawdzie ostatnio - dzięki funduszom Budżetu Obywatelskiego - niektóre chodniki zostały zmodernizowane, ale nadal stanowią one znikomy procent całej powierzchni chodników Niedźwiednika wymagających napraw. Jednocześnie uświadamiają one nam, jak powinny wyglądać chodniki osiedla aspirującego do miana wizytówki Gdańska. Ubiegłoroczny projekt Budżetu Obywatelskiego, zakładający modernizację znacznego odcinka chodnika ul. Góralskiej, przegrał minimalnie z projektem modernizacji części chodnika ul. Niedźwiednik, "flagowej" ulicy osiedla. Jej mieszkańcy nie dopuścili do pominięcia ich oczekiwań. Nie popełnimy takiego błędu. Niniejszy projekt zakłada modernizację chodników zarówno części ul. Niedźwiednik, jak i "przegranej" części ul. Góralskiej. Lokalizacja: ul. Niedźwiednik, na odcinku pomiędzy ulicami Góralską i Słowackiego (z pominięciem istniejących poprawnych dojazdów na posesje), po wschodniej stronie ul. Góralskiej od schodów (pomiędzy ul. Góralską a budynkiem przy ul. Mazowieckiej 5) do ul. Podkarpackiej, położenie chodników na wydeptanych przez pieszych dwóch terenowych "skrótach": w okolicy przystanku autobusowego przy ul. Góralskiej, naprzeciw Rady Dzielnicy Brętowo oraz w okolicy poczty.

"Remont schodów Góralska. Etap 1": Schody prowadzące do domów na ulicy Góralskiej wymagają remontu. Ich stan jest opłakany. Są pokruszone i niebezpieczne. Zupełnie nieoświetlone. Dla wielu ludzi te schody jest to jedyne dojście do ich domostw. W nocy można się łatwo przewrócić ponieważ brakuje tu również oświetlenia. By nie stawiać tam lamp, można by zastosować lampy solarne lub zewnętrzne ledowe umieszczone w schodach. Nowe schody pozwoliłyby mieszkańcom, szczególnie starszym i dzieciom, na bezpieczne dojście do domu. W związku z tym, że koszt remontu przewyższa pulę pieniędzy przeznaczoną na tę dzielnicę proponuję podzielić projekt na dwa etapy. W pierwszej kolejności wykonane miałyby być schody na działce 294 oraz 296, które są najczęściej uczęszczane przez mieszkańców. W roku 2018 sporządzony zostanie projekt na dokończenie remontu schodów na działkach 295, 297,298.

"Rodzinna Gra Terenowa": Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl. Lokalizacja: las w rejonie ul. Niedźwiednik.


Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.


Więcej o gdańskim Budżecie Obywatelskim znajdziesz  tutaj. 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku