Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wzmożony ruch w Parku Przemysłowo?Technologicznym ?Maszynowa?

Przyspieszają prace związane z zagospodarowaniem ponad 51 ha terenów inwestycyjnych Parku Przemysłowo-Technologicznego ?Maszynowa?. Na sąsiadującym niemal przez miedzę z Portem Lotniczym Gdańsk terenie wyrosły dźwigi i konstrukcje pierwszych hal produkcyjnych

A
A

Przyspieszają prace związane z zagospodarowaniem ponad 51 ha terenów inwestycyjnych Parku Przemysłowo-Technologicznego ?Maszynowa?. Na sąsiadującym niemal przez miedzę z Portem Lotniczym Gdańsk terenie wyrosły dźwigi i konstrukcje pierwszych hal produkcyjnych. Jednocześnie odpowiedzialna za kompleksowe zagospodarowanie terenu miejska spółka Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) przystąpiła do budowy wewnętrznego układu drogowego.

Płaski teren o powierzchni 51 ha został wniesiony przez miasto Gdańsk do komunalnej spółki InvestGDA pod koniec 2009 roku z zamiarem przekształcenia tego nieużytku, który częściowo był wykorzystywany do celów rolniczych, w park przemysłowy koncentrujący nowych inwestorów skupionych wokół produkcji i zaawansowanych usług.

Spółka podjęła decyzję o aktywnym zarządzaniu Parkiem. Taki model okazał się słuszną drogą. Rozbudowywanie infrastruktury Parku podnosi jego potencjał, a tereny stają coraz bardziej atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnego inwestora.

Położony w sąsiedztwie lotniska i istniejącej strefy przemysłowej teren, ograniczony jest czterema drogami dojazdowymi (ulicami: Kartuską, Stokłosy, Nowatorów i Maszynową). Dzięki prowadzonym przez InvestGDA inwestycjom w infrastrukturę techniczną potencjalni inwestorzy uzyskają w połowie 2012 roku tereny pod inwestycje typu ?greenfield? z pełną infrastrukturą techniczną: drogową, wodociągowo-kanalizacyjną, energetyczną, gazową, burzową i teletechniczną.

Atutem terenów inwestycyjnych Parku ?Maszynowa? jest nie tylko pełna infrastruktura techniczna i tereny nadające się do szybkiego zainwestowania. To przede wszystkim atrakcyjna komunikacyjnie lokalizacja. Położony w najbardziej na zachód wysuniętej dzielnicy Gdańska ? Kokoszkach znajduje się zaledwie 1 km od powstającego właśnie największego węzła drogowego w północnej Polsce spinającego aż trzy międzynarodowe trasy tranzytowe S6 (kierunek zachodni), S7 (kierunek południowo wschodni) oraz autostradę A1 (kierunek południowo-zachodni). Nie mniej ważna dla przyszłych inwestorów jest bliskość portu lotniczego, portu morskiego z największym terminalem kontenerowym we wschodniej części Bałtyku oraz bezpośredni dostęp do sieci kolejowej.

Warto też wspomnieć, że Park Przemysłowo-Technologiczny ?Maszynowa? objęty jest statusem specjalnej strefy ekonomicznej, zarządzanej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną Sp. z o.o., co umożliwia inwestorom uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego, a także podatku od nieruchomości.

?Korzyścią wypływającą z lokalizacji Parku jest także dostępność do kadr, które można pozyskać nie tylko z Gdańska, lecz również z leżących w granicach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego pobliskich miejscowości. W naszym sąsiedztwie ulokowały się liczne fabryki i obiekty przemysłowe w tym Delphi, Flugger, Satel, Sprint, czy park logistyczny Prologis.? ? Alan Aleksandrowicz, Prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o.

Zalety Parku ?Maszynowa? doceniło już kilku inwestorów, w tym 3 zagranicznych. Swoją fabrykę zaczął budować amerykański inwestor Weyerhaeuser. Kamień węgielny pod zakład produkcyjny, w którym będą wytwarzane włókna sieciowane wmurowano na początku sierpnia br., a jego otwarcie zaplanowane jest na I kwartał 2013 roku. Budowę rozpoczęła także belgijska firma Desotec ? jeden z największych dostawców na rynek polski węgli aktywnych, które mają szerokie zastosowanie w filtrach cieczy i gazów powszechnie stosowanych w instalacjach związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Niebawem prace budowlane podejmą kolejni inwestorzy. Szacuje się, że łącznie dzięki już realizowanym i zaplanowanym na rok 2012 inwestycjom na terenie Parku ?Maszynowa? powstanie około 700 miejsc pracy.

Na terenie Parku ?Maszynowa? pozostało jeszcze do zagospodarowania ok. 20 ha gruntów. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. prowadzi rozmowy z kolejnymi inwestorami. Jest więc nadzieja, że już wkrótce Park będzie w pełni zagospodarowany.

Więcej informacji na temat dostępnych gruntów na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego Maszynowa można uzyskać w Biurze Inwestycji Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) pod numerem telefonu: +48 58 722 03 00, bądź wysyłając email na adres: office@investgda.pl

Izabela Disterheft, Roti