Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wystartują z biznesem

Już po razy VI-ty początkujący przedsiębiorcy mieli okazję spróbować sił w gdańskim konkursie ?Biznes na Start" na najciekawszy pomysł na firmę.

A
A

Już po razy VI-ty początkujący przedsiębiorcy mieli okazję spróbować sił w gdańskim konkursie ?Biznes na Start" na najciekawszy pomysł na firmę.

Nagrody pieniężne na dobry start w biznesie wręczyła zwycięzcom Teresa Blacharska, Skarbnik Miasta Gdańska. I miejsce i 10 000 zł (ufundowane przez ENERGA S.A.) otrzymał Bartosz Borowski za pomysł na firmę APB Pracownia Architektoniczna; II miejsce i 5 000 zł (ufundowane przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości) przyznano Jolancie Cajzer za Studio 212 - biuro architektoniczno - projektowe z galerią ; III miejsce i laptop (także ufundowany przez GFP) otrzymała Aleksandra Bojarska za Pracownię Projektową ?Pięć Kresek" - portal służący jako przewodnik dla kupujących i urządzających mieszkanie. Wyróżnienie za znalezienie przyszłościowej niszy dla swojej działalności i kreowanie piękna przyznano Liwii Lipnickiej za biznesplan firmy FX MAKE - UP, kreowanie wizerunku.

Do konkursu w listopadzie 2009 roku zgłosiło się 67 przyszłych przedsiębiorców. Wśród pomysłów na firmę były m.in. agencja opiekunek dla dzieci i osób starszych, sprzęt do laboratoriów chemicznych, szkolenia dla kadr branży turystycznej, ekrany LCD w komunikacji publicznej, grafika, usługi elektroniczne, szkolenia dla przyszłych ojców, wsparcie dla producentów motoryzacyjnych części zamiennych, edukacja przedszkolna i inne.

Do połowy grudnia wyłoniono autorów 20 najlepszych pomysłów, którzy otrzymali szkolenia z przedsiębiorczości i indywidualne konsultacje przy tworzeniu biznesplanu. W kwietniu, spośród zgłoszonych projektów, wskazano cztery o największej szansie na realizację.

Nowopowstałe firmy skorzystają z półrocznej inkubacji w ?Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER". Ma to pomóc zminimalizować ryzyko na samym początku ich działalności. Wśród głównych elementów wsparcia będą: bezpłatna opieka indywidualnie dobranego mentora, konsultacje specjalistyczne, szkolenia, spotkania w grupie członków Inkubatora, dostęp do kursu e-learningowego ?Biznes na Start", 40% rabat na księgowość prowadzoną przez GFP, bezpłatne wizytówki firmy w internecie, a także software Mała Księgowość Start lub Faktura i Kasa Start sponsorowany przez Grupę Informatyczna Trójmiasto.

Uczestnicy konkursu mogą także otrzymać specjalne warunki przy występowaniu o:
- pożyczkę z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego,
- poręczenia do Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych,
- dotację dla osób bezrobotnych zakładających działalność gospodarczą w ramach Powiatowego Urzędu Pracy.

Konkurs ?Biznes na Start" jest realizowany przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości od 2006 roku.

Edyta Tombarkiewicz / Biuro Prasowe