Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Old-timery i gospodarka morska

4 maja odbyło się w Gdańsku niecodzienne spotkanie biznesowe. Do naszego miasta przybyła, biorąca udział w rajdzie Nordconnect Trial 2009 zabytkowych i ekologicznych samochodów, misja gospodarcza z holenderskiego portu Groningen.

A
A

4 maja odbyło się w Gdańsku niecodzienne spotkanie biznesowe. Do naszego miasta przybyła, biorąca udział w rajdzie Nordconnect Trial 2009 zabytkowych i ekologicznych samochodów, misja gospodarcza z holenderskiego portu Groningen.

Reprezentacja holendrów pojawiła się pod hotelem Mercure- Hevelius około godziny 17, a zainteresowanie wzbudziły środki lokomocji, którymi przybyli goście. A były to stare auta, takie jak volvo P544 z 1960 roku czy Jaguar II z 1968 roku. Ponadto pojawiły się także bardzo nowoczesne i proekologiczne auta, takie jak chociażby napędzany bioetanolem saab 95. Nietypowe i charakterystycznie oznakowane samochody Wzbudziły spore zainteresowanie wśród przechodniów.

W tym samym czasie w hotelu trwała konferencja poświęcona najbardziej ekologicznej formie transportu, czyli transportowi morskiemu. Przedstawiciele portu morskiego Groningen opowiedzieli o rozwiązaniach jakie zastosowano w holenderskich portach oraz o programach Motorways of the Seas i Marco Polo, ściśle związanych z transportem morskim, w tym także na Bałtyku. Przedstawiciele Trójmiejskich portów mieli szanse opowiedzieć o rodzimych rozwiązaniach i o specyfice konkretnych nabrzeży w Gdyni i Gdańsku. Alan Aleksandrowicz szef Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego zaprezentował natomiast możliwości inwestycyjne jakie posiada Gdańsk w dziedzinie rozwoju nowoczesnego transportu i logistyki. W spotkaniu obok gości z Holandii brali także udział przedstawiciele trójmiejskich firm związanych z transportem i logistyką oraz obsługą handlu zagranicznego . Przybycie misji z Holandii wzbudziło wśród trójmiejskich przedsiębiorców ogromne zainteresowanie- pytań i dyskusji nie było końca, nawet podczas mniej oficjalnej części konferencji.
Pojawienie się w Gdańsku gości z Holandii może stać się początkiem dłuższej współpracy nad ożywianiem dróg morskich łączących porty Bałtyku i Morza Północnego, tak z punktu widzenia ruchu turystycznego jak i przewozu towarów.

Wizyta misji Holenderskiej w Gdańsku odbyła się w ramach programu Nordconnect Trial 2009, podczas którego grupa przedsiębiorców z północnej części Niderlandów w ciągu 9 dni przemierza trasę wokół Bałtyku, zatrzymując się w wybranych miastach i spotykając się z lokalnym środowiskiem biznesowym z sektora transportu, logistyki i gospodarki morskiej. Główną inicjatywą rajdu jest ożywianie współpracy w ramach północno- wschodniego korytarza transportowego. Inicjatorem rajdu są: Groningen Seaports oraz Groningen Railport. Współorganizatorami wydarzenia w Gdańsku był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańsk.

Aleksandra Mokwa
Biuro Prezydenta ds. Promocji