Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

O krok bliżej do Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości

Już w połowie przyszłego roku początkujący przedsiębiorcy uzyskają nowe możliwości wsparcia oferowane przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości ?Starter?.

A
A

Już w połowie przyszłego roku początkujący przedsiębiorcy uzyskają nowe możliwości wsparcia oferowane przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości ?Starter". 4 maja w fundamenty budynku wmurowany został uroczyście jego akt erekcyjny, na którym swoje podpisy złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta i regionu.

Nowoczesny i funkcjonalny obiekt biurowy zlokalizowany w sąsiedztwie kompleksu biurowego Arkońska Business Park, przy ul. Lęborskiej 3b powstaje dzięki wsparciu z Unii Europejskiej w ramach działania 1.5.1 ?Rozwój i innowacje w MŚP" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, z którego uzyskano dofinansowanie w wysokości ponad 18,7 mln zł. Całkowity koszt inwestycji wyniesie niemal 58 mln zł.

Pomysłodawcą budowy Inkubatora i wnioskodawcą, odpowiedzialnym za przygotowanie projektu i pozyskanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego jest Wydział Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Budowany Gdański Inkubator Przedsiębiorczości jest kontynuacją i rozwinięciem funkcjonującego już od 2006 roku cyklicznego projektu ?Biznes na Start", który organizuje specjalnie powołana w 2005 roku przez Miasto Gdańsk instytucja - Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości.

Projekt ?Biznes na Start" zapewnia finalistom konkursu kompleksowe aktywne wsparcie skierowane do osób, które chcą otworzyć własne firmy. W ramach projektu odbywają się szkolenia i warsztaty metodą blended learning (szkolenia stacjonarne połączone z nauką online), indywidualne doradztwo w tworzeniu biznesplanu, a uczestnicy po rejestracji swoich firm objęci zostają 6-12 miesięczną asystą mentora - przedsiębiorcy posiadającego co najmniej kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu firmy oraz uzyskują wiele innych profitów t.j.: ofertę szkoleniowo-doradczą, pomoc w promowaniu firmy, dostęp do środków na finansowanie działalności gospodarczej.

Na różnym etapie realizacji są aktualnie trzy edycje projektu Biznes na Start, które finansowane są ze środków pozyskanych z Urzędu Miasta Gdańska i Unii Europejskiej.
Gdański Inkubator Przedsiębiorczości ?Starter" jest także dopełnieniem innych projektów realizowanych przez GFP i służących promocji i wspieraniu przedsiębiorczości.

Z racji swoich doświadczeń Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości będzie też zarządcą nowego Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości ?Starter" odpowiedzialnym za selekcję przyszłych początkujących przedsiębiorców oraz organizację dla nich wsparcia technicznego, organizacyjnego i merytorycznego. GFP będzie tez odpowiedzialna za pozyskiwanie najemców komercyjnych, dla których zarezerwowana będzie cześć powierzchni biurowych.

Sam obiekt to nowoczesny biurowiec architektonicznie nawiązujący do sąsiadujących z nim budynków kompleksu Arkońska Business Park. Całkowita powierzchnia budynku wyniesie ponad 11,2 tys. mkw. Natomiast powierzchnia użytkowa zlokalizowana w kondygnacjach nadziemnych wyniesie około 6,5 tys. mkw. W części podziemnej znajdzie się parking dla 132 samochodów.

Około 60-70 proc. powierzchni przeznaczone zostanie dla firm, rozpoczynających działalność gospodarczą, które będą mogły liczyć na szereg udogodnień, w tym niższe opłaty przez pierwsze miesiące działalności (nie dłużej jednak niż 3 lata).

Pozostała powierzchnia przypadnie firmom, które płacić będą za najem powierzchni stawki rynkowe. Przychody uzyskiwane z części komercyjnej służyć będą finansowaniu części inkubacyjnej, w której według założeń pierwsze kroki w biznesie stawiać będzie mogło jednocześnie około 70 nowych podmiotów gospodarczych.

Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się już w marcu tego roku. Inwestorem zastępczym nadzorującym w imieniu Miasta budowę obiektu jest Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, a generalnym wykonawcą oddział budowlany Grupy Skanska SA.

Więcej informacji na temat Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz warunków najmu udziela Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości:

http://www.gfp.com.pl

tel. 058 690 72 96

e-mail: gfp@gfp.com.pl