Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowe powierzchnie składowe na 5. urodziny terminalu kontenerowego DCT Gdańsk

Największy na Bałtyku terminal kontenerowy DCT Gdańsk świętował 15 października swoje 5. urodziny. Z tej okazji oficjalnie otwarto nowe powierzchnie składowe, które pozwalają zwiększyć o 25 proc. roczną zdolność przeładunkową do 1,25 milionów TEU.

A
A

Największy na Bałtyku terminal kontenerowy DCT Gdańsk świętował 15 października swoje 5. urodziny. Z tej okazji oficjalnie otwarto nowe powierzchnie składowe, które pozwalają zwiększyć o 25 proc. roczną zdolność przeładunkową do 1,25 milionów TEU.

- DCT Gdańsk powstało z wizji, że Gdańsk i cały region Pomorza może na nowo świecić blaskiem głównej bramy handlowej, jak miało to miejsce w XVI wieku. Wielu ludzi nie wierzyło, że realizacja tej wizji jest możliwa, ale dziś DCT jest przykładem wykorzystania ogromnego potencjału Polski – bramy, obsługującej kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji – mówił w czasie obchodów Boris Wenzel, Dyrektor Zarządzający DCT Gdańsk. – Rozwój DCT Gdańsk był możliwy dzięki niesłabnącemu wsparciu lokalnych władz. Bliska współpraca między DCT i władzami zapewniła rozwój dróg, kolei i infrastruktury logistycznej koniecznych dla dynamicznego wzrostu terminalu. Do dziś terminal zatrudnia 500 osób, a w najbliższej przyszłości powstaną kolejne miejsca pracy, szczególnie w obliczu rozpoczętej budowy liczącego 100 hektarów centrum logistycznego – Boris Wenzel podziękował lokalnym władzom w osobach Pawła Admowicza i Mieczysława Struka.

Terminal DCT Gdańsk został otwarty w październiku 2007 r. i szybko rozwinął się do rangi największego polskiego terminalu kontenerowego z ponad 57% udziałem w rynku przewozów kontenerowych. Terminal, jako jedyny bałtycki hub z cotygodniowymi zawinięciami ultra-wielkich statków kontenerowych, obsługuje Polskę, graniczące z nią kraje, w tym również Rosję, w bezpośrednich przewozach do portów Dalekiego Wschodu.

- Sukces DCT Gdańsk to sukces bardzo wielu osób, często anonimowych, które pokonywały piętrzące się bariery jeszcze przed powstaniem terminalu – powiedział Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska. – Dziś chciałbym pogratulować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tej niezmiernie istotnej dla naszego regionu inwestycji.

Pośród wielu gratulacji pojawiły się także słowa uznania ze strony Marszałka Województwa Pomorskiego.

- Chciałbym pogratulować Borisowi Wenzel wspaniałego sukcesu, jaki odniósł z DCT Gdańsk. Pamiętam jego uśmiech, gdy mówił o rozwoju terminalu w czasie naszej ostatniej podróży do Chin. Pojawienie się tak ważnego inwestora jak DCT Gdańsk to ogromna szansa dla naszego regionu – powiedział Mieczysław Struk.


DCT Gdansk SA to spółka zarejestrowana w Polsce, będąca w większości własnością GIF II (Global Infrastructure Fund II), specjalistycznego funduszu zarządzanego przez Macquarie Group of Companies, z siedzibą główną w Australii.

Terminal DCT Gdańsk oferuje całoroczny, niezamarzający kanał podejściowy o głebokosci 17,0 m i nabrzeże przeładunkowe o głebokości 16,5 m. Bocznica kolejowa na DCT Gdansk (2 x 1000 m) zlokalizowana jest w sąsiedztwie nabrzeża przeładunkowego. Terminal sąsiaduje z położonym na terenie liczącym 100 ha Pomorskim Centrum Logistycznym, budowanym przez firmę Goodman, które zgodnie z planami rozpocznie działalność w 2012 roku, oferując rozwiązania zaczerpięte z koncepcji „port centric logistics”.

Więcej informacji: www.dctgdansk.com