Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

NComputing - wirtualne komputery powstają też w Gdańsku

NComputing Inc. to kolejna amerykańska firma informatyczna, która na stałe zagościła na mapie informatycznych inwestycji zagranicznych w Gdańsku.

A
A

NComputing Inc. to kolejna amerykańska firma informatyczna, która na stałe zagościła na mapie informatycznych inwestycji zagranicznych w Gdańsku. Polskiej filii - spółce NComputing Sp. z o.o. Europa Oddział w Polsce, która mieści się właśnie w Gdańsku amerykański inwestor powierzył odpowiedzialne zadanie rozwoju oprogramowania, dzięki któremu w wygodny sposób z jednego komputera stacjonarnego może korzystać jednocześnie nawet 30 użytkowników.

NComputing to dynamicznie rozwijająca się firma z siedzibą w Redwood w Kalifornii (USA) o zasięgu międzynarodowym, która specjalizuje się w tworzeniu komputerowych systemów wielodostępowych w segmencie rynku thin & ultra thin clients.

Oferowane przez NComputing terminale umożliwiają racjonalne wykorzystywanie zasobów i mocy obliczeniowych komputerów klasy PC przez wielu użytkowników jednocześnie w sposób niezależny od siebie i bez ograniczeń. Opatentowane i rozwijane przez firmę NComputing rozwiązania przyczyniają się do znaczącego zmniejszenia kosztów zakupu sprzętu komputerowego i kosztów utrzymania sieci komputerowej, w tym kosztu dostępu do Internetu.

Urządzenia i oprogramowanie oferowane przez NComputing, umożliwiają dostęp do zgromadzonych na dysku twardym zasobów i Internetu nawet 30 osobom, przy użyciu zaledwie pojedynczego komputera stacjonarnego.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które powstają i są testowane m.in. w Gdańsku, ma istotny wymiar ekologiczny. Każde z urządzeń dostępowych pobiera zaledwie 1 W mocy czyli 90-krotnie mniej niż typowy komputer stacjonarny. To sprawia, iż urządzenia NComputing należą do najbardziej energooszczędnych na świecie.

Produkty NComputing stanowią znajdują powszechne zastosowanie w firmach i placówkach edukacyjnych oraz licznych organizacjach, pragnących uzyskać wysoki stopień komputeryzacji oraz dostępu do Internetu za ułamek kosztu zakupu standardowego komputera PC.

Zalety rozwiązania proponowanego przez NComputing dostrzegane są zwłaszcza w edukacji. Instalacja nowoczesnych stanowisk dydaktycznych sprawia, że szkoły przeżywają oszołamiającą zmianę w sposobie prowadzenia zajęć. Zarówno uczeń, jak i nauczyciel, mają w każdym momencie możliwość skorzystania z zasobów komputera i Internetu, nie przerywając, ani nie dezorganizując zajęć dydaktycznych. Dostęp do zasobów i oprogramowania jest natychmiastowy i trwa tak długo, jak tylko wymaga tego proces dydaktyczny, bez włączania czy wyłączania stanowisk. To odpowiedź na rosnący poziom informatyzacji nauki nawet na poziomie podstawowym, gdzie już niedługo nauczanie fizyki czy biologii bez dostępu komputera stanie się prawie niemożliwe.

Zastosowanie rozwiązań, oferowanych przez firmę pozwala na redukcję kosztów zakupu sprzętu komputerowego o około 50%, podczas gdy koszty eksploatacyjne spadają nawet o 75%. Może to pozwolić wielu instytucjom, dysponującym skromnym budżetem (jak chociażby niewielkie firmy, szkoły czy ośrodki kultury) na uzyskanie taniego i niezawodnego dostępu do komputera i Internetu.

Do tej pory z oferty sprzętu i oprogramowania NComputing skorzystało już ponad  40.000 firm i organizacji w ponad 140 krajach. O walorach oferowanych rozwiązań najlepiej świadczy fakt, że w ciągu zaledwie 2 lat NComputing zdobył 20 procent udziału na amerykańskim rynku rozwiązań informatycznych dedykowanych dla szkół.

NComputing obecnie zatrudnia w Polsce 30 pracowników i współpracuje z pięcioma podwykonawcami. Obok programistów wywodzących się z pomorskich uczelni do działającego w Gdańsku zespołu specjalistów udało się przyciągnąć wielu absolwentów innych uczelni z całego kraju. W związku z planami związanymi z dalszym rozwojem produktów oraz ekspansją na nowe rynki w planach NComputing jest zwiększenie liczby pracowników w Polsce do około 50 osób, co pociągnie za sobą także konieczność pozyskania nowych powierzchni biurowych dla pracowników. Na całym świecie NComputing zatrudnia aktualnie 220 osób i stale poszukuje nowych ekspertów w dziedzinie IT.

Podczas oficjalnego otwarcia, w którym obok Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska udział wzięli Bill Platt, członek zarządu NComputing Inc., Hubert Gburzyński, dyrektor polskiej spółki oraz liczna grupa współpracowników zapowiedziano też instalację pierwszego na Pomorzu systemu opartego na technologii NComputing w Gdańskim Liceum Autonomicznym.

Wybrane nagrody i wyróżnienia przyznane NComputing Inc.

 • wyróżnienie przez konsultantów Gartner za najlepszą ofertę w dziedzinie Client Computing,
 • wyróżnienie Technology Innovation Award otrzymane od gazety Wall Street Journal,
 • zaliczenie firmy do listy najlepszych 100 firm komputerowych w rankingu firmy Red Herring,
 • zwycięstwo w rankingu Frost and Sullivan 2009 za powiększenie udziału w rynku w kategorii 'Virtualization -Thin Client' Category,
 • zaliczenie do grupy 50 najszybciej rozwijających się firm Doliny Krzemowej przez firmę Deloittle,
 • nagroda na targach BETT Award Finalist,
 • wyróżnienie na prestiżowych targach Consumer Electronics Show w USA,
 • wyróżnienie Frost & Sullivan za najlepsze rozwiązania ekologiczne,
 • nagrodę na targach CeBIT za rozwiązanie Server-Based,
 • wyróżnienie WSJ Innovation Award - zwycięstwo w kategorii Computing Systems,
 • referencja od magazynu IT World Canada Top 5 Businesses to Watch,
 • zwycięstwo w rankingu produktów komputerowych czasopisma Readers' Choice.

Przemysław Rot, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta