Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Lepsze kadry dla sektora BPO

W Sopockiej Szkole Wyższej powstało BPO Education Center. Jest to miejsce, w którym osoby zainteresowane pracą w sektorze BPO/SSC będą mogły zdobyć niezbędne kwalifikacje zawodowe.

A
A

Logo projektu
Logo projektu
SSW
W Sopockiej Szkole Wyższej powstało BPO Education Center. Jest to miejsce, w którym osoby zainteresowane pracą w sektorze BPO/SSC będą mogły zdobyć niezbędne kwalifikacje zawodowe.

Usługi księgowe to jeden z podstawowych obszarów obsługiwanych przez działające w Trójmieście centra usług wspólnych międzynarodowych koncernów, takich jak First Data, Metsa czy Bayer. Jednym z podstawowych atutów przyciągających na Pomorze inwestorów są wykształceni pracownicy.

W tym tygodniu w BPO Education Center zainaugurowano pierwszy kurs realizowany w ramach innowacyjnego programu księgowości korporacyjnej. Jego inicjatorami są Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku, Sopocka Szkoła Wyższa, HK Finance & Accounting, ESO Audit, InvestGDA oraz Invest in Pomerania. Celem kursu jest wyposażenie osób posiadających już podstawową wiedzę w zakresie księgowości w kompetencje niezbędne do efektywnej pracy w międzynarodowej korporacji. Zajęcia z księgowości korporacyjnej prowadzone będą po angielsku. Słuchacze nauczą się pracy z arkuszami kalkulacyjnymi na poziomie zaawansowanym i poznają funkcjonowanie systemów księgowych – w tym SAP-R3. Poza tym dowiedzą się, jak funkcjonują centra usług wspólnych i ich poszczególne działy. Zostaną też przeszkoleni w zakresie kultury korporacyjnej, technik pracy w zespole, zarządzania czasem, prawa pracy i zasad BHP. Po zakończeniu trzymiesięcznego okresu nauki na uczelni, uczestnicy kursu odbędą obowiązkowe trzymiesięczne, płatne staże w lokalnych centrach usług księgowych – do pierwszej edycji programu dołączyły First Data Poland, Metsa, Energa, Grupa LOTOS oraz HK Finance & Accounting.

– Tym, co wyróżnia kurs BPO Education Center, jest fakt, że jego program przygotowaliśmy wspólnie z pracodawcami z tego sektora. Poznaliśmy ich potrzeby i wspólnie z partnerami stworzyliśmy kurs, którego słuchacze będą praktycznie gotowi do pracy w sektorze BPO/SSC – mówi prof. Teresa Martyniuk, Rektor Sopockiej Szkoły Wyższej.

Zagraniczni inwestorzy wybierają Trójmiasto ze względu na dostępność powierzchni biurowych oraz dużą liczbę potencjalnych, wykształconych pracowników. W już działających centrach, które świadczą usług księgowe, pracę znajdzie docelowo prawie 3000 osób. Pomimo dużego popytu pracodawcy nie zawsze jednak znajdują pracowników posiadających odpowiednie umiejętności. Istnieje pewne niedopasowanie pomiędzy kompetencjami, które absolwenci szkół wyższych nabywają w trakcie studiów, a realnymi potrzebami pracodawców. Zdarza, że potencjalni pracownicy nie potrafią sprawnie obsługiwać arkuszy kalkulacyjnych, pomimo znajomości języków obcych nie znają podstaw słownictwa finansowego i mają trudności z czytaniem i analizą danych. Celem funkcjonowania BPO Education Center jest dostarczanie tych kwalifikacji, których u kandydatów do pracy poszukują pracodawcy z sektora BPO/SSC.

– Nasi partnerzy z HK Finance & Accounting oraz ESO Audit współpracują z zagranicznymi korporacjami od wielu lat. Zaproszeni przez nich przedstawiciele wybranych firm będą prowadzili wybrane zajęcia. Celem programu jest dostarczenie potencjalnym kandydatom do pracy na stanowiskach niższego szczebla konkretnych kompetencji, które zdecydowanie zwiększą ich szanse na znalezienie solidnej pracy i dadzą im możliwości dalszego rozwoju – ­dodaje prof. Teresa Martyniuk.

Przedsięwzięcie wpisuje się w strategiczne plany rozwoju aglomeracji. Jest realizowane przy wsparciu Wiceprezydenta Miasta Gdańska Andrzeja Bojanowskiego, Prezesa Zarządu InvestGDA Alana Aleksandrowicza i Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Rolanda Budnika. Efektem tej współpracy jest fakt, że w pierwszej edycji przeszkoleni zostaną bezrobotni. Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku wytypował 127 osób, które przeszły proces selekcji zrealizowany przez specjalistów z firmy HK Finance & Accounting. Z tej grupy wybrano 40 osób, które wezmą udział w pierwszej edycji programu.

Więcej informacji o projekcie i formularze rejestracyjne dla osób zainteresowanych znaleźć można na stronie: http://www.ssw.sopot.pl/bpo_college/index