Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk na targach w Abu Dhabi

W dniach 19-22 kwietnia br. przedstawiciele Miasta Gdańsk uczestniczyli w największych międzynarodowych targach inwestycyjnych na Bliskim Wschodzie - Cityscape Abu Dhabi

A
A

W dniach 19-22 kwietnia br. przedstawiciele Miasta Gdańsk uczestniczyli w największych międzynarodowych targach inwestycyjnych na Bliskim Wschodzie - Cityscape Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Delegacja z Gdańska w trakcie targów odbyła ponad sto rozmów z potencjalnymi inwestorami, zarówno z branży deweloperskiej tj. ALDAR Properties PJSC, EMAAR z Arabii Saudyjskiej czy Grupą HYDRA, jak i turystycznej, w tym RAMEE GROUP HOTELS & RESORTS.

W trakcie pobytu w Abu Dhabi przedstawiciele Miasta odwiedzili m.in. biuro Hydra Trading, przedstawiając projekty w/s zagospodarowania Pasa Nadmorskiego oraz Targu Siennego i Rakowego. Zespół z Gdańska miał okazję zapoznać się z realizowanym w Abu Dhabi projektem Al Reem Island, czyli trzech trzydziestopiętrowych wież zbudowanych na sztucznie usypanej wyspie z najbardziej prestiżowym w Abu Dhabi Waterfrontem. Odbyło się również spotkanie z szefem firmy WET realizującej konstrukcje wodne złożone z fontann wplecionych w architekturę. Firma WET jest zainteresowana realizacją tego typu projektów także i w Gdańsku.

Dzięki pomocy Ambasady, a w szczególności dr Tomasza Wysockiego Radcy Handlowego w UEA przedstawiciele Miasta odwiedzili także Abu Dhabi Tourism Authority i Tourism Development & Investment Company. W trakcie spotkania, oprócz przekazania pakietu ofert inwestycyjnych omówiono możliwości inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw i promocji turystyki na Bliskim Wschodzie. Kontakty te na pewno okażą się istotne w kontekście projektu Nowego Centrum Wystawienniczo - Konferencyjnego w Gdańsku.

Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszył się projekt gdańskiego stadionu na Letnicy, a Fulham Football Club z Londynu zadeklarował chęć współpracy z ekstraligowym klubem piłkarskim z Gdańska.

Udział Miasta Gdańska w Cityscape Abu Dhabi był bardzo celnym posunięciem gospodarczym, które powinno zaowocować wymiernymi korzyściami dla miasta i regionu - stwierdził Roman Chalaczkiewicz - Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W trakcie spotkania z nim Gdańska delegacja omówiła bieżącą sytuację i warunki życia miejscowej Polonii oraz możliwości organizacji wspólnych tematycznych misji handlowych i wzmocnienia wymiany handlowej pomiędzy średnimi i małymi przedsiębiorcami z obu państw.

Miasto Gdańsk rozdało ponad 300 ofert inwestycyjnych, kilkaset folderów turystycznych i Atlasów Metropolii Gdańskiej. W tym roku na targach Cityscape wystawiło się ponad 300 firm z 30 krajów całego świata zajmując podan 40 tys. m2 powierzchni targowej.

Gdańskie stoisko , oprócz inwestorów targi odwiedziło kilkudziesięciu Polaków pracujących jako architekci, inżynierowie i menadżerowie strategicznych projektów w krajach arabskich. Są to najlepi ambasadorzy Polski w tym i Gdańska, którzy deklarowali aktywną pomoc i rekomendacje w pozyskiwaniu inwestorów dla miasta.

Edyta Tombarkiewicz
Błażej Kucharski