Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Fińska Metsä Group otworzyła siedzibę w Gdańsku

Metsä Group, grupa działająca w branży drzewnej rozpoczęła oficjalnie działalność w Gdańsku. W czwartek 27 września oficjalnie otwarto biuro firmy w kompleksie Opera Office.

A
A

Metsa Logo
Metsa Logo
Metsa Group

Metsä Group, fiński koncern działający w branży drzewnej rozpoczął działalność w Gdańsku. W czwartek 27 września oficjalnie otwarto biuro firmy w kompleksie Opera Office.

Fiński koncern wynajął tu ok. 1000 metrów kw. powierzchni biurowej, którą zaadaptowano na potrzeby centrum finansowo-księgowego. Zadaniem gdańskiego oddziału koncernu będzie obsługa jego europejskich oddziałów.

- Zapewniamy przyjazne środowisko pracy i nowoczesne wyposażenie biurowe. To wszystko w połączeniu z interesującą ofertą zawodową w międzynarodowej firmie sprawia, że będzie to wyjatkowe miejsce pracy – powiedział na otwarciu Vest-Pekka Takala, dyrektor finansowy Metsä Group.

Dowodem, że słowa przedstawiciela zarządu Metsä Group nie mijają się z prawdą jest typowa dla skandynawskich standardów aranżacja biura, w którym znalazł się nawet przestronny kącik dla matek z małym dzieckiem. Przygotowaniom rozpoczęcia działalnosci operacyjnej biura i rekrutacji towarzyszy duże zainteresowanie ze strony studentów i absolwentów pomorskich uczelni.

- Pod koniec studiow magisterskich na kierunku Finanse i Rachunkowosc na UG dostałem zaproszenie z Biura Karier do zapoznania się z fińską firmą Metsä Group. Spotkanie było prowadzone na Wydziale Ekonomicznym UG w Sopocie – mówi Artur Słowicki, jeden z pierwszych pracowników zatrudnionych w gdańskim oddziale Metsä Group. - Podczas prezentacji dowiedziałem się, że firma zamierza otworzyć swoje centrum finansowe w Gdańsku. Studenci zostali zaproszeni do uczestnictwa w konkursie prowadzonym przez Metsä Group, którego finałem był 2-miesieczny staż w nowo otwartym centrum finansowym, w którym z powodzeniem wziąłem udział. Podczas stażu wiele się uczyłem i brałem udział we wszystkich szkoleniach prowadzonych przez fińskich i polskich specjalistów. Po zakończeniu stażu otrzymałem propozycję pracy w Metsä Group Shared Services Centre. Obecnie jestem zatrudniony jako młodszy księgowy w dziale głównej księgi i uczestniczę w projekcie migracji procesów z Finlandii do Polski. Przez krótki okres miałem też okazję pracować w innej firmie i to tylko uzmysłowiło mi, ile Metsä Group ma do zaoferowania. Tutaj stale sie rozwijam, i bardzo sie ciesze ze jestem członkiem zespołu.

W chwili oficjalnego otwarcia zatrudniono już 30 pracowników, głownie absolwentów finansów i rachunkowości. Docelowo, do końca 2013 roku zatrudnienie wzrośnie do około 100 osób.

Powodów do zadowolenia z otwarcia gdańskieg oddziału fińskiego koncernu nie krył obecny na uroczystości Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. - Lokalizacja centrum finansowo-księgowego to nie tylko wymierne wpływy to dla budżetu miasta z tytułu podatku CIT i PIT – powiedział Prezydent Adamowicz. – To przede wszystkim dowód na to, że mamy do zaoferowania kadry i infrastrukturę dobrze przygotowane do prowadzenia międzynarodowego biznesu.

Metsä Group to spółka z branży przemysłu drzewnego, obecna jest w ponad 30 krajach i zatrudniająca 12,5 tys. pracowników. Działalność Metsä Group koncentruje się przede wszystkim na przetwarzaniu drewna pochodzącego z plantacji leśnych tzw. "Nordic wood".  Wśród produktów Metsä Group można znaleźć m.in. chusteczki higieniczne, papiery do pieczenia, karton i papier, włókna celulozowe, oraz tarcicę i drewno konstrukcyjne. W roku 2011 przychody koncernu wyniosły 5,3 mld Euro.

Wybór Gdańska na siedzibę oddziału Metsä Group nie jest przypadkowy. Fińscy inwestorzy po zapoznaniu się z potencjałem regionu, w tym z zasobami kadrowymi oraz dostępnością i standardem powierzchni biurowych wybrali właśnie Gdańsk spośród innych rozważanych lokalizacji w Polsce i krajach Europy Środkowej. Bez wątpienia na decyzje Finów miała też wpływ dostępność komunikacyjna, która poprzez stałe połączenia promowe i lotnicze łączące Gdańsk z Finlandią.

Przemysław Rot, Biuro Prezydenta ds Promocji Miasta