Link do opisu wydarzenia: Muzeum Gdańska. W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

Muzeum Gdańska. W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

Data: 25 czerwca 2018 r.
Godzina: 9.00
Miejsce: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Muzeum Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Muzeum Gdańska oraz Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku zapraszają na seminarium poświęcone tematyce nowego Oddziału Głównego Muzeum, które ma powstać przy ul. Rycerskiej. W poniedziałek, 25 czerwca 2018 r., w Ratuszu Głównomiejskim nad najlepszymi rozwiązaniami dla planowanego muzeum będą debatować specjaliści – historycy, archeolodzy, konserwatorzy, muzealnicy, architekci i gdańszczanie. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana jedna z koncepcji zagospodarowania przestrzeni. Początek o godz. 9.00.

Przy ul. Rycerskiej w Gdańsku, położonej w pobliżu Targu Rybnego, znajduje się obecnie niewielki plac, który w październiku 2018 r. ma zostać przekazany przez Muzeum Archeologiczne do Muzeum Gdańska. Blisko tysiąc lat temu znajdował się tu piastowski gród, a potem zamek krzyżacki zburzony w 1454 r. W czerwcu 2017 r., Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił intencję budowy w tym miejscu nowej siedziby Muzeum Gdańska, której zadaniem będzie przekazywanie narracji o tysiącletnich dziejach portowego miasta. Pomysł ten zaaprobowali następnie gdańscy radni. Według wstępnych szacunków na 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni ma powstać wystawa stała, audytorium, a także pomieszczenia robocze i magazyny.

Pora na konkrety!

Budowa nowego Muzeum Gdańska wywołała dyskusję wśród gdańszczan i choć zdania były podzielone co do kwestii związanych z lokalizacją, czy zakresem tematycznym, to w mediach przeważyła opinia aprobująca ideę zwiększenia potencjału narracyjnego o historii Gdańska. Muzealnicy poświęcili temu tematowi 3 spotkania, w trakcie których poprosili o opinię przedstawicieli mediów, naukowców, muzealników oraz mieszkańców.

– Cykl spotkań dotyczący planowanej inwestycji zakończyliśmy debatą z Michałem Niezabitowskim, prezesem Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Wszystkie z nich miały charakter konsultacji społecznych wprowadzający gdańszczan do problematyki związanej z budową Muzeum Gdańska. W bieżącym roku wracamy do gdańszczan z konkretami. W październiku 2018 r. Muzeum Gdańska otrzyma działkę przy ul. Rycerskiej. Dlatego też na nadchodzące seminarium zaprosiliśmy specjalistów, którzy przygotowali skonkretyzowane zagadnienia związane z planowaną inwestycją. Zaprezentujemy też jedną z trzech koncepcji zagospodarowania tego terenu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

W ramach pierwszego panelu tematycznego poświęconego walorom historycznym , w godz. 9:10-11:00 wystąpią George Ferguson, Ewa Trawicka – dyrektor Muzeum Archeologicznego, dr Marian Kwapiński – były Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Błażej Śliwiński z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Jacek Salwiński – z-ca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Spotkanie otworzy Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz.

Jak zagospodarować Rycerską?

Swoje opracowania przedstawią także przedstawiciele trzech biur architektonicznych, którzy pracowali nad planami zagospodarowania przestrzennego. Jeden z nich zostanie przedstawiony na seminarium.

– Planowana inwestycja to proces wieloetapowy i wielowątkowy. Druga część seminarium zostanie poświęcona wizji tego jak zagospodarować plac przy ul. Rycerskiej w oparciu o potrzeby związane z planowaną narracją o Gdańsku. Te koncepcje to zapowiedź planowanego konkursu architektonicznego, Zapraszamy wszystkich gdańszczan do aktywnego udziału w nadchodzącej konferencji i przedstawiania swoich pomysłów związanych z nowym Muzeum Gdańska. To najlepsze miejsce i czas, by Wasze pomysły i uwagi zostały uwzględnione i by każdy z zainteresowanych miał swój wkład w rozwój Gdańska – dodaje Waldemar Ossowski.

O problemach związanym z zagospodarowaniem przestrzennym opowiedzą architekci Jerzy Szczepaniak z Jems Architekci oraz Tomasz Konior z Konior Studio, a także prof. Wojciech Targowski z Fort Targowski i dr Wiesław Czabański z Politechniki Gdańskiej. Druga część seminarium rozpocznie się o 11:45, a zakończy o 14:00. Po spotkaniu odbędzie się godzinna debata o zagospodarowaniu placu przy ul. Rycerskiej.

Miejsce