Link do opisu wydarzenia: Międzynarodowe Sympozjum Naukowe "Stosowana analiza zachowania w badaniach i terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu"

Międzynarodowe Sympozjum Naukowe "Stosowana analiza zachowania w badaniach i terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu"

Data: 21-22 października 2016 r.
Miejsce: Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 4 w Gdańsku
Wstęp: Rejestracja na: www.sympozjum.iwrd.pl
Organizator: Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) oraz Uniwersytet Gdański (Instytut Psychologii)
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

W dniach 21-22 października 2016 roku w Gdańsku Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) oraz Uniwersytet Gdański (Instytut Psychologii) organizują Międzynarodowe Sympozjum Naukowe "Stosowana analiza zachowania w badaniach i terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu". Sympozjum zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

W 2016 roku mija 10. rocznica utworzenia Fundacji IWRD w Gdańsku (www.iwrd.pl), która powstała dzięki zaangażowaniu Fundacji Barbary Piaseckiej Johnson i Gminy Miasta Gdańska oraz wielu partnerów i życzliwych osób, które wspomogły i nadal wspierają tę inicjatywę.

W programie Sympozjum zaplanowano interesujące wykłady wybitnych specjalistów z Polski i z innych krajów, w tym dr Svein Eikeseth (Norwegia), dr Per Holth (Norwegia), dr Neil Martin (Wielka Brytania), dr Laura Hall (USA), dr Binyamin Birkan (Turcja) i dr Anna Budzińska (IWRD). Podczas Sympozjum przedstawione zostaną m.in. skuteczne i potwierdzone naukowo techniki terapii dla osób z autyzmem oparte o zasady stosowanej analizy zachowania, nowoczesne technologie wykorzystywane w pracy z dziećmi z autyzmem oraz możliwości rozwoju płynące ze współpracy w ramach BACB (Behavior Analyst Certification Board). Zaprezentowana będzie działalność IWRD oraz placówek współpracujących z IWRD. Rodzice dzieci z autyzmem – podopiecznych IWRD – opowiedzą o swoich doświadczeniach w realizacji domowych programów edukacyjno-terapeutycznych.

Sympozjum będzie miało miejsce na terenie Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 4 w Gdańsku. W pierwszym dniu Sympozjum 21 października wykłady i prezentacje zaplanowane są w godz. 8.15–ok.16.00, natomiast 22 października w godz. 9.00–ok.16.00.

Wszystkie informacje, w tym program Sympozjum, można znaleźć tu: www.sympozjum.iwrd.pl

Zaproszenie do udziału w Sympozjum skierowane jest do terapeutów, specjalistów, naukowców, osób z autyzmem i ich rodziców, opiekunów, studentów i wolontariuszy oraz wszystkich osób zainteresowanych problematyką autyzmu.

Rejestracja na: www.sympozjum.iwrd.pl – organizatorzy przygotowali specjalne zniżki dla osób z autyzmem i ich rodziców/opiekunów prawnych oraz dla studentów!

Patronat medialny nad Sympozjum sprawują: Radio Gdańsk, Magazyn Psychologiczny „Charaktery” oraz portal www.gdansk.pl Dodatkowo Sympozjum wspierają: Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson, Hotel Sheraton w Sopocie oraz firma DDS Poland.

Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku

Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka od 2006 r. wszechstronnie pomaga dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom. IWRD uzyskał status pierwszej w Polsce i Europie repliki Princeton Child Development Institute w USA, jednej z najlepszych placówek terapeutycznych na świecie.

W Komitecie Naukowym IWRD zasiadają specjaliści z kraju i ze świata: dr Particia Krantz, Princeton Child Development Institute, USA; dr Lynn McClannahan, Princeton Child Development Institute, USA; Prof. Marta Bogdanowicz, Uniwersytet Gdański; dr Sandra Harris, Profesor, Rutgers – The State University of New Jersey, USA; prof. Maria Korzon, Instytut Pediatrii AM w Gdańsku. Dyrektorem i inicjatorem Fundacji IWRD jest dr Anna Budzińska – psycholog, superwizor, wykładowca i autorka artykułów poświęconych efektywnym technikom uczenia dzieci z autyzmem.

IWRD prowadzi działalność terapeutyczną, edukacyjną i badawczą, wykorzystując najnowsze metody naukowe. Szkoli specjalistów z kraju i z Europy oraz pomaga w tworzeniu podobnych placówek w Polsce i za granicą. We współpracy z Uniwersytetem Gdańskim (UG) organizuje sympozja naukowe, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem środowiska specjalistów, naukowców oraz rodziców dzieci z autyzmem. Współpracuje też z UG w zakresie studiów podyplomowych oraz staży dla studentów. Z Politechniką Gdańską realizuje projekty
dot. tworzenia innowacyjnych aplikacji na tablety stosowanych w terapii osób z autyzmem (aplikacja „Przyjazny Plan” jest już szeroko stosowana). Prowadzi też stałą współpracę naukową
z Uniwersytetem Oslo and Akershus University College of Applied Sciences.

Fundacja IWRD powstała dzięki Barbarze Piaseckiej Johnson, która ufundowała siedzibę, natomiast Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson do dziś wspiera działalność IWRD. Powstanie siedziby Fundacji wparła też Gmina Miasta Gdańska przekazując w drodze darowizny działkę. Oficjalną Ambasadorką Fundacji IWRD jest Katarzyna Zielińska, która angażuje się na rzecz podnoszenia świadomości społecznej nt. autyzmu.

Fundacja IWRD prowadzi Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem. Kluczem jest bardzo skuteczna terapia behawioralna, która przynosi korzystne efekty i daje dzieciom z autyzmem niepowtarzalną szansę na godne życie. W IWRD działa także Przedszkole Integracyjne, dzięki czemu możliwe jest stopniowe wdrażane dzieci z autyzmem do grupy rówieśniczej. Mając na uwadze rosnącą liczbę dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz wychodząc naprzeciw potrzebom swoich podopiecznych, Fundacja IWRD planuje wesprzeć utworzenie szkoły integracyjnej. Taka nowatorska placówka umożliwiłaby dzieciom kontynuację terapii i dalsze wsparcie w kolejnych etapach edukacji oraz pozwoliłaby na prawidłową integrację z rówieśnikami.

Fundacja IWRD prowadzi też działalność informacyjno-edukacyjną, organizując wiele akcji społecznych, m.in. corocznie kampanie społeczne z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia) – w br. „Gdańsk solidarnie dla autyzmu” wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem i Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym. Ponadto jest inicjatorem i współorganizatorem (razem z Fundacją JiM) akcji na rzecz stworzenia w Polsce systemu wczesnego wykrywania objawów autyzmu, w ramach którego stosowanie badań przesiewowych w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu znalazłoby się wśród standardów opieki medycznej dla dzieci.

Na całym świecie dramatycznie rośnie liczba dzieci z autyzmem. Według amerykańskich danych już jedno na 68 dzieci rodzi się z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. ONZ uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych. Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia. U niektórych dzieci zaburzenie jest widoczne bardzo wcześnie, w innych przypadkach rozwój przebiega prawidłowo do 2 roku życia, po czym następuje regres. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Wiadomo jednak, że wczesna diagnoza i rozpoczęcie intensywnej terapii behawioralnej może znacząco odmienić życie dziecka z autyzmem i jednocześnie życie całej jego rodziny.

Więcej informacji na: www.iwrd.pl

 

Miejsce