• Start
  • Wiadomości
  • Możliwe zawieje i opady śniegu, problemy na drogach. Mróz, ale w Gdańsku najcieplej. Zobacz zdjęcia i filmy [AKTUALIZACJA]

Możliwe zawieje i opady śniegu, problemy na drogach. Mróz, ale w Gdańsku najcieplej. Zobacz zdjęcia i filmy [AKTUALIZACJA]

Po środowym (4 stycznia) - wietrznym - popołudniu i wieczorze, czwartkowy (5 stycznia) zdecydowanie upłynął pod znakiem śnieżycy. Na terenie całego miasta non stop pracuje prawie 150 pojazdów, których głównym celem jest utrzymywanie przejezdności dróg.
04.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

A bałwanek się cieszy

Synoptycy na piątek, 6 stycznia, zapowiadali możliwe opady sniegu i zawieje oraz mróz. Niskie temperatury są w całym kraju, w niektórych miejscach - na Podlasiu (Suwałki, Białystok) i w Tatrach (Zakopane) - jest blisko minus 20 st. C. Najcieplej jest na Pomorzu: w Koszalinie (-5), Szczecinie (-6) i Gdańsku (-7). Temperaturę minus 7 st. C odnotowano także w Gorzowie Wielkopolskim i Wrocławiu.

W ciągu dnia temperatura wzrośnie, ale na pewno nie przekroczy "zera".

Prosimy o uwagę na drogach - może być ślisko. 

AKTUALIZACJA, 21.40

Aleja Grunwaldzka

Ulica Wyspiańskiego

I jeszcze raz al. Grunwaldzka


ZIMA W GDAŃSKU - OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ

Komunikat Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Solarki i pługopiaskarki przerwy robią sobie praktycznie tylko po to, by uzupełnić paliwo i materiał do posypywania ulic.  Mimo to w godzinach popołudniowych trudno było kierowcom nadążyć za kolejnymi falami śniegu. Zwłaszcza że pojazdy często utykały w korkach. Obecnie ruch na drogach już zelżał, więc pługi mogą pracować skuteczniej. Ich dyżur trwać będzie przez całą noc.

Z powodu większych niż zwykle korków opóźnienia sięgające nawet 80 minut odnotowywały też miejskie autobusy. Obecnie sytuacja komunikacyjna w Gdańsku wygląda następująco: 

  1. Cały czas nie kursują autobusy linii 112 i 186 przez most w Sobieszewie. Linie 112 i 186 kursują od Dworca Gł. tylko do Wiślinki Most. Na Wyspie Sobieszewskiej autobusy kursują wahadłowo od Sobieszewa Wyspy i Górek Wschodnich do Przegaliny. Pasażerowie między Wiślinką Most a Wyspą Sobieszewską muszą przejść przez most.
  2. Zakończyły się utrudnienia na liniach 167 i 168 w rejonie ul. Jabłoniowej. Linie te wróciły na swoją stałą trasę przez ul. Kartuską (między Siedlcami a Jasieniem), ale nadal występują opóźnienia, ponieważ autobusy muszą włączyć się z powrotem w swój właściwy rozkład jazdy.
  3. W całej sieci autobusowej, z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych, występują średnie opóźnienia od 10 do 20 minut. Opóźnienia największe występują w szczególności na ul. Jaśkowa Dolina.
  4. Sytuacja w trakcji tramwajowej jest stabilna. Wszystkie trasy są przejezdne. Przypomnijmy, że przez całą noc będą po całej sieci kursować tzw. „przecieraki” (są to tramwaje, które wykonują przejazdy techniczne), celem zapobieżenia osadzenia się szronu/lodu na przewodzie jezdnym, zamarznięcia zwrotnic itp.
  5. Wszystkie informacje o bieżącej sytuacji komunikacyjnej będą podawane na stronie www.ztm.gda.pl. Można też dzwonić do Centrali Ruchu ZTM: 58 309 13 22.

Straż Miejska raz jeszcze przypomina, że odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem administratora lub zarządcy danej nieruchomości. Przepisy mówią, że śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padać. Każdy, kto dopuści się zaniedbania, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Trzeba też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia. Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych.

Tymczasem woda w Zatoce Gdańskiej powoli, ale systematycznie opada. W najbliższych godzinach spadnie do stanów ostrzegawczych.

Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:

Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00

Straż Miejska - 986



DŁUGA I DŁUGI TARG WYGLĄDAJĄ W ŚNIEGU PRZEPIĘKNIE

Czwartek, 5 stycznia, wieczorem: ul. Długa i...

... Długi Targ

AKTUALIZACJA, 19:30

Woda z cofki zalała także Twierdzę Wisłoujście. Jak informuje Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, sytuacja jest stabilna. - Są miejsca, w których woda wysięka spod spodu, ale jest to w twierdzy stan normalny przy cofce - mówi Waldemar Ossowski.

Jak poinformował dyrektor MHMG, od rana do godz. 15 poziom wody w Twierdzy opadł o kilkadziesiąt centymetrów, osiągając po południu wysokość ok. 10 cm. - Twierdza jest tak skonstruowana, że dwa bastiony są podczas cofki zalewane właściwie zawsze, jeden z nich ma wrota otwarte bezpośrednio na Martwą Wisłę i przez nie wdziera się woda. Od 400 lat jest to zwyczajna, zimowa sytuacja w tym obiekcie - tłumaczy Ossowski.

Zalana Twierdza Wisłoujście, stan z czwartku, 5 stycznia, godz. 15:00

Korki utrzymują się na wielu drogach, m.in. ul. Powstańców Warszawskich i obwodnicy. Tunel pod Martwą Wisłą został zamkniety dla ciężarówek. 

AKTUALIZACJA, 16:30

W wielu miejscach Gdańska są korki: Trakt św. Wojciecha, ul. Małomiejska, ul. Świętokrzyska, al. Havla, ul. Starogardzka, al. Armii Krajowej, ul. Elbląska, Droga Zielona. 

- Aktualny problem to korki i śnieg: nadal obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia o zawiejach i zamieciach śnieżnych, o którym miasto informowało. Tak będzie do piątku rano. Wiatr troszeczkę słabnie, ale jest dalej silny, w tej chwili wynosi do 45 km/h, z porywami do 60 km/h. Wieje cały czas z tego samego kierunku, czyli z północy - informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Według prognoz, w województwie pomorskim zawieje i zamiecie potrwają nawet do godz. 10 w piątek, 6 stycznia. Silny wiatr ma się utrzymywać do godz. 21 dzisiejszego dnia (czwartek, 5 stycznia). 
 

WESTERPLATTE, GODZ. 15.30

Synoptycy zapowiadają mroźne dni i noce na Pomorzu i w samym Gdańsku. W nocy z czwartku na piątek (5/6 stycznia) będą przelotne pady śniegu i temperatura około minus 6 stopni C. Do tego dojdzie wiatr, nad morzem - porywisty - może powodować zawieje i zamiecie śnieżne, ograniczające widoczność do 200 metrów.

Najzimniej ma być w piątek, 6 stycznia, w nocy - temperatura około minus 8 st. C.

Według prognoz temperatury powietrza poniżej "zera" będą jeszcze w sobotę i niedzielę (7-8 stycznia). Wtedy też czekają nas przelotne opady śniegu. Lekkie ocieplenie od poniedziałku, 9 stycznia. 


AKTUALIZACJA, 14:30

Zamknięto tunel pod Martwą Wisłą. Okazało się, że tylko chwilowo ze względu na problemy z tablicami informacyjnymi. Tunel ponownie otwarty w obie strony. 

AKTUALIZACJA, 13.40

Trudne warunki panują na drogach w centrum miasta, m.in. na Grunwaldzkiej we Wrzeszczu. Na ulicy gdzieniegdzie zalega śnieg i pośniegowe błoto. 

Trudne warunki panują na drogach w centrum miasta. Wrzeszcz, godz. 13:35

 

ULICA WIŚLNA, GODZ. 13:20 

Strażacy monitorują wciąż teren Martwej Wisły. W nocy musieli rozłożyć kilkumetrowy rękaw na bulwarze wzdłuż Motławy, ponieważ była obawa, że woda będzie się tam wlewać. Poziom wody opadł. Niebezpiecznie może być obecnie na Westerplatte - tutejszy bulwar zalewany jest cofającą się wodą. Z kolei przy ul. Wiślnej strażacy wypompowywali wodę z piwnicy jednego z budynków.

NAD MOTŁAWĄ - OKOLICE MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ I BRABANKU

AKTUALIZACJA, godz. 13:00

Pogoda powinna się poprawiać, choć przez kilka godzin może jeszcze śnieżyć i wiać.   

- Prognozuje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane wiatrem o średniej prędkości od 25 km/h do 45 km/h, z porywami do 60 km/h, z północy - informuje dyżurny synoptyk Grzegorz Pietrucha. 

-  W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (547 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych - dodaje Anna Kubicka z Biura Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego IMGW PIB w Gdyni. 
 

Kliknij, aby powiększyć
{id83675}


Stan wód w Wiślinie na Motławie w czwartek, 5 grudnia, o godz. 7:20 był poniżej stanu alarmowego (580 cm) i wynosił 570 cm. O godz. 7:30 stan wody w tym miejscu spadł o 1 cm. O godz. 11:10 wynosił 567 cm. O godz. 12:20 stan wody obnizył się o kolejne 4 cm. 
 

MOTŁAWA PRZY DŁUGIM POBRZEŻU, TARGU RYBNYM, ULICY WARTKIEJ

Widok na Motławę [KAMERA]

AKTUALIZACJA, godz. 11.30

Droga na Ujeścisko, godz. 11.30. Śnieg utrudnia jazdę

Zaczyna coraz bardziej padać, tak na dolnym, jak i na górnym tarasie.

- Na Ujeścisku śnieżny Armagedon - informuje nasza Czytelniczka.

Podobnie jest m.in. w Letnicy. Stadion Energa Gdańsk z budynku Amber Expo jest praktycznie niewidoczny. 

Stadion Energa Gdańsk widziany z sąsiadującego z nim budynku Amber Expo

ZOBACZ FILM - ul. Swojska


AKTUALIZACJA, godz. 11.15 

Złe warunki atmosferyczne utrudniają także przemieszczanie się na wodzie. Prom Wawel linii Polferries z Gdańska w dniu dzisiejszym przyjdzie do portu w Nynäshamn (Szwecja) około godz. 19, zamiast o planowanej godz. 12. 

AKTUALIZACJA, godz. 10.30  

Z powodu warunków pogodowych większość lotów z gdańskiego Lotniska im. Lecha Wałęsy była dziś opóźniona. Najgorzej było rano - poranny samolot do Oslo wyleciał z 4-godzinnym opóźnieniem, a do Londynu z ponad 5-godzinnym. Powoli sytuaca się poprawia, ale nadal jest nieciekawie.

Lot Ryanairem do Mediolanu z godz 9.55 został przeniesiony na godz. 11.20, natomiast lot do Turku liniami Wizzair, który miał się odbyć o godz. 9.55 został przesunięty na godz. 12.15.

Już wiadomo także, że opóźniony jest lot do Haugesund, ale godzina odlotu nie jest jeszcze znana. Według rozkładu polecą samoloty do Warszawy o godz. 12.10 i do Malmo o godz. 12.15.

Śledź bieżącą sytuację na gdańskim lotnisku

Śnieg pada z przerwami, część dróg, w tym Zielona, ponownie zaśnieżone

 

ZOBACZ FILM - Ujeścisko


Molo w Brzeźnie, godz. 9.30

ID83674}


ZOBACZ FILM


AKTUALIZACJA, godz. 10.10

Komunikat Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje, że sytuacja pogodowa w Gdańsku powoli się stabilizuje. Wiatr słabnie, stan wody na Martwej Wiśle i Motławie obniża się. Na ulicach pracują wszystkie solarki i pługopiaskarki. Komunikacja miejska kursuje bez opóźnień.

Sytuację w mieście cały czas monitorują służby miejskie, m.in. ZDiZ, Gdańskie Melioracje i Straż Miejska a także Policja. W nocy z 4 na 5 stycznia Zespół Zarządzania Kryzysowego nie odnotował większych zagrożeń.

- Obecnie największym problemem jest śnieg nawiewany na drogi. Dlatego wszystkie służby zajmujących się utrzymaniem zimowym w mieście są w stanie pełnej gotowości – mówi zastępca Prezydenta Piotr Grzelak. – Niemniej, ze względu na warunki drogowe, nadal zachęcamy mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej.

W tej chwili komunikacja kursuje bez opóźnień. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o dwóch utrudnieniach:

  1. Most w Sobieszewie – autobusy wahadłowo

Linie 112 i 186 kursują od Dworca Gł. tylko do Wiślinki Most. Na Wyspie Sobieszewskiej autobusy kursują wahadłowo od Sobieszewa Wyspy i Górek Wschodnich do Przegaliny.

  1. Zamknięcie pętli Port Lotniczy

W związku z brakiem możliwości obsługi pętli Port Lotniczy, do odwołania linie 110, 122 i 210 będą dojeżdżały tylko do ronda na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Spadochroniarzy.

UWAGA! Most w Sobieszewie jest normalnie przejezdny dla wszystkich pojazdów.

Ponadto ZDiZ informuje, że z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne most nie jest otwierany dla żeglugi. Celem uzyskania bieżącej informacji o możliwości zwodzenia mostu prosimy o kontakt z jego obsługą 583 080 761.

Molo w Brzeźnie nadal jest zamknięte.

Straż Miejska przypomina, że odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem administratora lub zarządcy danej nieruchomości. Przepisy mówią, że śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padaćKażdy, kto dopuści się zaniedbania, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Trzeba też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia. Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych.

Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do: 

Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00

Straż Miejska - 986


AKTUALIZACJA, godz. 10.00

Pracownicy Przystani Żabi Kruk mocują marinę do brzegu, by nie odpłynęła dalej i nie narobiła szkód

Marina odpięła się od pomostu w nocy.

- Znajdujemy się w specyficznym miejscu, jesteśmy, jak taki duży zamknięty rękaw na końcu rzeki, więc u nas woda w sytuacji cofki podnosi się szybciej niż na Motławie - mówi bosman Krzysztof Much z Przystani Żabi Kruk. - Nam wypięło naszą marinę. Tuż obok jest klub wodny SKF Żabi Kruk, który ma kajaki. Im trochę podtopiło budynek, gdzie mają siedzibę, bo są położeni metr niżej niż my. Czekamy na unormowanie sytuacji, prognozy są korzystne, wiatr słabnie, nic więcej nie powinno się wydarzyć.

Ulica Cienista, godz. 9.00: mało ruchu, przejezdna

Czarna nawierzchnia na Trakcie św. Wojciecha


ZOBACZY FILMY 


Z Kartuz do Gdańska rano wracał Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Swoją podróż krótko opisał na FB.

Jadę dzisiaj do pracy z kaszub. Standard utrzymania dróg powiatowych kartuz to jakiś dramat - zero. Za to jak w jechałem do Gdańska drogi czarne. Brawo Gdańsk. A to moje czasy.


Odśnieżanie trwa od wczesnych godzin rannych na gdańskich osiedlach...

... oraz na ulicach

AKTUALIZACJA, godz. 8:30

W dzielnicy Piecki Migowo (Morena) od samego rana miejskie służby zajmują się odśnieżaniem i przywracaniem dróg i chodników do normalnego stanu. Podobnie dzieje się w innych częściach miasta. 

Mimo lekkiego mrozu i padającego śniegu kierowcy nie mieli większych problemów z przygotowaniem samochodów do wyjazdu

Rowerzystów pogoda z ostatnich kilkunastu godzin nie przestraszyła

W nocy wiatr przyniósł więcej śniegu, a mróz w wielu punktach miasta pokrył nawierzchnie dróg lodem. Dyżurny inżynier miasta, Krzysztof Kazanowski: - Po Gdańsku jeździ 58 pługo-piaskarek. Sytuacja na głównych ciągach komunikacyjnych, tam gdzie jeżdżą tramwaje i autobusy, jest opanowana. Na bocznych ulicach może być różnie. Co mam powiedzieć? Zima! Kierowcy powinni bardzo uważać.

- Sytuacja powinna się poprawiać - mówi Robert Gruchała z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Z prognoz wynika, że po godzinie 9 wiatr powinien wyraźnie słabnąć. Już trochę zmalał. Mamy duże falowanie morza. Poziom wody jest podwyższony, ale nowych zgłoszeń o zagrożeniu nie było. Chwilami stan wody jest niższy.

Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego z pomocą służb monitoruje sytuację w mieście. Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:

Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00

Straż Miejska - 986


Czwartek, 5 stycznia, godz. 8.00 - Oceania stoi przycumowana w Nowym Porcie przy ul. Starowiślnej. Nie jest źle

Ulica Marynarki Polskiej w kierunku Gdańska - kilka minut po godz. 8.00. Mały ruch, ale trzeba jechać wolno, bo może być ślisko i niebezpiecznie


STAN WÓD NA MOTŁAWIE (WIŚLINA)

Kliknij, aby powiększyć
{id83639}

Stan wód w Wiślinie na Motławie w czwartek, 5 grudnia, o godz. 7:20 był poniżej stanu alarmowego (580 cm) i wynosił 570 cm. O godz. 7:30 stan wody w tym miejscu spadł o 1 cm.


W Gdańsku pracuje obecnie 58 pługo-piaskarek wynajętych przez Miasto. 30 z nich na głównych ciągach komunikacyjnych, reszta - na bocznych ulicach. Pługo-piaskarki wynajmowane są też dodatkowo przez spółdzielnie mieszkaniowe - tak jak ten ciągnik, obsługiwany przez Tadeusza Jackowskiego

Dzielnica Chełm przed godz. 7 rano - ulice w wielu miejscach ośnieżone i niebezpieczne. Zbyt szybko jadące auta ślizgają się zakręcając na skrzyżowaniach

Pod warstwą śniegu - warstewka lodu... doświadczeni kierowcy wiedzą, że nawet zimowe opony mogą nie dać rady... Po prostu trzeba jechać bardzo ostrożnie

Dzielnica Chełm, czwartek 5 stycznia, godz. 6.15. Pani Katarzyna odgarnia śnieg od godz. 5.10. - Na chodnikach też jest ślisko. Sypiemy piach z solą


STAN WÓD W PORCIE PÓŁNOCNYM

Kliknij, aby powiększyć
{id83637}

Stan wody w Porcie Północnym o godz. 6:50 wynosił 600 cm, o godz. 7:00 wynosił 596 cm, o godz. 7:40 ponownie wynosił 600 cm. 

SZTORM W BRZEŹNIE, MOLO ZAMKNIĘTE


STRAŻACY USTAWILI PRZY UL. WIŚLNEJ NA PRZERÓWBCE WORKI Z PIASKIEM 

AKTUALIZACJA, godz. 1.00

Strażacy jeszcze przed północą ułożyli na Przeróbce worki z piaskiem, które miały zabezpieczyć przed wylaniem Martwej Wisły. Niestety woda wdarła się na ulice, strażacy pracują nad tym, by woda nie wdarła się do budynków.   


AKTUALIZACJA, godz. 00.00

Między górnym a dolnym tarasem Gdańska kolosalna różnica. Na dole o północy temperatura powietrza wynosiła około 0 st. C, cienka warstwa śniegu i dość dobre warunki drogowe. W okolicach Obwodnicy około minus 4 st. C, miejscami spore zaspy, na drogach lód i ślizgawica. 

WĘZEŁ KARCZEMKI I PARKING NA JEDNYM Z CENTRÓW HANDLOWYCH NA GÓRNYM TARASIE MIASTA

Na górnym tarasie miasta spadło nawet kilkanaście centymetrów śniegu


 

Zobacz widok w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich [KAMERA]

WYSOKI POZIOM MOTŁAWY PRZY RYBACKIM POBRZEŻU

Rybackie Pobrzeże tuż przy restauracji Kubicki. Niewiele brakuje, by wyda wylała na brzeg...

... na szczęście wiatr w nocy zaczął słabnąć a opady deszczu i sniegu nie były w tym rejonie zbyt intensywne
 

Widok na Motławę [KAMERA]

Widok na plac budowy kładki przez Motławę [KAMERA] 
 

AKTUALIZACJA, godz. 23.30 

Sztab kryzysowy zebrał się po godz. 22.00, ale jego członkowie pracowali intensywnie od godz. 15.00

Komunikat Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

O godz. 22.15 zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego, żeby ocenić bieżącą sytuację w mieście. Aktualne ostrzeżenia hydro- i meteorologiczne  mówią o silnym, północnym wietrze, osiągającym w porywach prędkość do 100 km/h. Wiatr wpycha wodę z Bałtyku do Zatoki Gdańskiej i dalej - w ujścia rzek. Wysoki poziom w Zatoce utrzyma się do piątku.

Woda wystąpiła z brzegów m.in. w rejonie ul. Wiślnej, ul. Tarcicy, na Polskim Haku, w rejonie przystani na Żabim Kruku i na Długim Pobrzeżu. Miejsca te są zabezpieczane na bieżąco przez służby ZDiZ i Gdańskich Melioracji. Potok Oliwski w rejonie ulicy Parkowej (tuż przed ujściem do morza) na skutek cofki wydostaje się na teren Parku Jelitkowskiego.

Ze względów bezpieczeństwa zamknięte zostało molo w Brzeźnie. Wysoki stan wody utrzymuje się w rejonie mostu pontonowego w Sobieszewie, ale przeprawa jest czynna.

Komunikacja miejska w Gdańsku działa bez opóźnień. Na terenie miasta działają też patrole Straży Miejskiej i Policji.

Już około godz. 15.00 ogłoszona została pełna gotowość wszystkich służb zajmujących się utrzymaniem zimowym w mieście. Ulice na głównym ciągu komunikacyjnym zostały wstępnie posypane. Drugi raz posypano ulice w godzinach wieczornych, a trzecie posypanie nastąpi dzisiejszej nocy.

- Ze względu na spadek temperatury i nocne opady śniegu rano może wystąpić gołoledź. W związku z tym apelujemy do mieszkańców, by, w miarę możliwości, korzystali z komunikacji miejskiej. A poruszając się samochodami zachowali szczególną ostrożność – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego z pomocą służb będzie monitorował sytuację w mieście przez całą noc. Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:

Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00

Straż Miejska - 986


AKTUALIZACJA, godz. 23.20

- Sytuacja pogodowa jest w tej chwili trochę spokojniejsza, wiatr wieje, ale poziom wód ustabilizował się - mówi Robert Gruchała z Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. - Jest kilka podtopień: przy ulicy Wiślnej, Tarcice i Siennej. Przy Siennej strażacy ustawiają zapory przeciwpowodziowe, ale nie ma tam bezpośredniego zagrożenia. Strażacy, policjanci i inne służby miejskie na bieżąco monitorują sytuację w mieście, zabezpieczają wszystkie miejsca, którym grozi podtopienie lub zniszczenie z powodu silnego wiatru czy podnoszenia się poziomu wód. 


ZALANA ZOSTAŁA PRZYSTAŃ ŻABI KRUK


AKTUALIZACJA, godz. 23.00

Strażacy układają worki z piaskiem przy ulicy Siennej na gdańskiej Przeróbce, gdzie podnoszący się stan wody Martwej Wisły zagraża okolicznym zabudowaniom i drodze. 
 

PROBLEMY NA LOTNISKU W RĘBIECHOWIE

Zew zględu na trudne warunki - głównie oblodzenie i gołoledź - część samolotów, która miała lądować w Gdańsku została przekierowana do Warszawy i Bydgoszczy

Służby porządkowe na gdańskim lotnisku przez cały wieczór odśnieżały pasy startowe

Do Warszawy przekierowane zostały samoloty ze Sztokholmu i Krakowa a z Londynu Luton - do Bydgoszczy. Pasażerowie zostaną przywiezieni do Gdańska autokarami. Wiele samolotów przyleciało z opóźnieniemLoty do Barcelony, Londynu Luton, Doncaster-Sheffield, Liverpoolu zostały odwołane. 

Pracownicy portu lotniczego radzą na bieżąco obserwować tablice przylotów i odlotów.
 

TRUDNE WARUNKI NA OBWODNICY i GDAŃSKICH DROGACH 

Ulica Armii Krajowej w środę, 4 stycznia, około godz. 23.00

Na obwodnicy coraz trudniejsze warunki: jest ślisko, śniegu coraz więcej...

... podomnie jest na wiadukcie nad obwodnicą

Solidnie wiało, momentami około 100 km/h. Przy ul. Nowatorów wiatr przewrócił stelaż z reklamą

AKTUALIZACJA, godz. 22.35

- W tej chwili mamy apogeum siły wiatru i tak będzie do północy - mówi Mariusz Czeczatka dyżurny synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni. - Po północy wiatr powoli powinien się uspokajać, 5 stycznia przed południem wiatr będzie jeszcze wiał, ale już dużo słabszy. Pada śnieg, ale opady mają charakter punktowy, przelotny. Może spaść nawet 10 cm śniegu, ale nie wiemy w jakiej części Gdańska.

Na obwodnicy tworzą się korki, wiele ulic w Gdańsku jest już oblodzonych, przykrytych śniegiem. Molo w Brzeźnie jest zamknięte, woda zalała większą część plaży, zalewa powoli molo.

AKTUALIZACJA 22.00

Prezydent Gdańska zdecydował o zwołaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, według którego:

Obserwowane porywy wiatru osiągają prędkość do 65 km/h w okolicy Chojnic, średnia prędkość wiatru wynosi od 30 km/h do 40 km/h. Wiatr wieje z północy. Obserwuje się przelotne opady śniegu, oraz zawieje i zamiecie śnieżne, okresami znacznie ograniczające widzialność.

Prędkość wiatru powinna utrzymać się do północy, potem wiatr zacznie stopniowo słabnąć.


AKTUALICJA, godz. 20.57

Jak podaje IMGW - stan wody w Zatoce Gdańskiej osiągnie apogeum ok. godz. 21 i zacznie się normować po północy.


ZOBACZ WIDOK Z KAMERY NA PLAŻY W BRZEŹNIE

ZOBACZ WIDOK Z KAMERY W NARODOWYM CENTRUM ŻEGLARSTWA W GÓRKACH ZACHODNICH


AKTUALICJA, 4 stycznia godz. 20.20 

Silny wiatr powoduje tzw. „cofkę” na Martwej Wiśle – obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe. Ze względów bezpieczeństwa zamknięty dla ruchu jest przejazd ul. Wiślną w Letnicy.

Przypominamy o odpowiednim zabezpieczeniu mienia: przede wszystkim przedmiotów na balkonach i tarasach. A także nie pozostawianiu pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, bilbordów i innych niestabilnych konstrukcji.

Pracownicy Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i służb miejskich (ZDiZ, Straż Miejska, Gdańskie Melioracje) na bieżąco kontrolują sytuację w mieście i reagują we współpracy ze Strażą Pożarną i Policją.

Porywisty wiatr utrudnia operacje lotnicze w Gdańsku. Od wczesnego wieczoru loty są przekierowywane lub opóźnione, trzy zostały odwołane, dwa przekierowane do Warszawy. Pracownicy portu lotniczego radzą na bieżąco obserwować tablice przylotów i odlotów.


Informacja o stanie wody na Bałtyku ze stacji hydrologicznej IMGW w Porcie Północnym (4 stycznia, godz. 19.30)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni wydał 4 stycznia 2017 roku komunikat o trzecim stopniu zagrożenia hydrologicznego. Z północy nad Bałtyk nadciąga sztorm o sile nawet do 11 w skali Beauforta, silnych porywów wiatru trzeba spodziewać się też na lądzie.

- W czwartek 5 stycznia 2016 odczujemy już niższą temperaturę od minus dwóch do minus pięciu stopni - mówi Sławomir Guzek z IMiGW w Gdyni. - Silny wiatr z północy zamieni deszcz na deszcz ze śniegiem i śnieg. Będzie zimno i ślisko.

Zmiana kierunku wiatru na północny spowoduje sztorm, który wywoła spiętrzenie fal. Woda będzie wylewać się do ujścia rzek, doprowadzając do tzw. cofki, przekroczenia stanów alarmowych i wzrostu poziomu wody powyżej wyznaczonej granicy.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim