Rusza nowy sezon gry o tron: Lechia pretendentem do tytułu. Najpierw bitwa z Jagiellonią!

Lechia Gdańsk zaczyna w niedzielę, 12 lutego, walkę o mistrzostwo Polski. Pierwszy rywal to lider tabeli Lotto Ekstraklasy - Jagiellonia Białystok. Mecz o godz. 18 na Stadionie Energa Gdańsk. Piotr Nowak: - Jesteśmy pretendentem do tytułu.

Rusza nowy sezon gry o tron: Lechia pretendentem do tytułu. Najpierw bitwa z Jagiellonią!
A
A
data publikacji: 11 lutego 2017 r.

Piotr Nowak, trener Lechii Gdańsk: - Jesteśmy gotowi. Całą zimę czekaliśmy na mecz z Jagiellonią.
Piotr Nowak, trener Lechii Gdańsk: - Jesteśmy gotowi. Całą zimę czekaliśmy na mecz z Jagiellonią.
ryb

Różne są interpretacje “Gry o Tron”, cyklu słynnych powieści George’a RR Martina oraz serialu pod tym samym tytułem. Czy jednak w walce o tron stojący w mitycznym mieście King's Landing w Siedmiu Królestwach można doszukać się odniesień do walki o tytuł mistrza Polski? Jeśli tak, to Lechia Gdańsk jest jednym z mocnych kandydatów do tronu. Musi po drodze pokonać największe armie, jak Legię Warszawa czy Lecha Poznań oraz pomniejsze wrogie oddziały, pełne jednak ambitnych graczy, jak zaciąg dzielnych trolli z malutkiej Niecieczy

W piątek, 10 lutego, w sali konferencyjnej na Stadionie Energa Gdańsk trener Piotr Nowak zasiadł za długim stołem i powiedział: - Tak, jesteśmy pretendentem do mistrzostwa! To będzie ciężka walka, ale jesteśmy gotowi. 

A więc wojna! I już pierwsza bitwa będzie jedną z najcięższych w tej rundzie. Jagiellonia Białystok, lider tabeli, przyjeżdża do Gdańska. Mecz przyjdzie stoczyć w ciężkich, zimowych warunkach. 

Jak jednak wyjaśnił obrońca Lechii, Jakub Wawrzyniak, gdańszczanie nie boją się tej konfrontacji: - Na początku sezonu złożyliśmy pewne deklaracje i trzymamy się ich. Nasze marzenia się nie zmieniają. Będziemy najlepsi, gdy będziemy regularnie i seryjne zdobywać trzy punkty, od meczu do meczu. Nasze zimowe przygotowania były pomyślane nie tylko pod całą rundę, ale właśnie specjalnie pod ten niedzielny mecz z Jagiellonią. 

Brzmi to, jak zapowiedź przedwczesnego finału. 

Trener Piotr Nowak, zapytany, czy będą w tym meczu jakieś niespodzianki, uśmiechnął się: - Niespodzianki? Podobno mają być cheerleaderki? I konfetti? A tak na serio: nie będzie niespodzianek. Znamy się z Jagiellonią zbyt dobrze. Wiemy, czego po sobie oczekiwać. Na pewno wszyscy w Polsce bacznie będą ten mecz oglądać. Będzie ciekawie! Jesteśmy gotowi, nieważne, jaka jedenastka zagra, czy jaka 18 będzie zgłoszona do meczu. Wszyscy będą gotowi, bo wszyscy na ten mecz od dawna czekamy. Dobrze, że zaczynamy meczem z liderem! Właściwie całą zimę przygotowywaliśmy się na tę jedną konfrontację. Inne zespoły obejrzymy potem!

Tajemnicą pozostaje, czy szkoleniowiec biało-zielonych zdecyduje się od pierwszego meczu tej rundy sięgnąć po nowych piłkarzy: bramkarza Dusana Kuciaka i napastnika Gino van Kessela. Obaj byli na piątkowej konferencji prasowej i obaj zapewniają, że są gotowi grać. Kuciak swoim doświadczeniem ma wspomagać Vanję Milinkovicia- Savicia. - Czasem w drużynie nie chodzi jedynie o konkurowanie ze sobą, o rywalizację, ale też o wspólne podnoszenie poziomu, uczenie się - mówi Nowak. 

Co do van Kessela, Nowak powiedział, że potrzebuje on nieco więcej czasu, by wpasować się w drużynę. Trener przypomniał historię Rafała Wolskiego: gdy przyszedł do Lechii, zbyt szybko chciano go wmontować w zespół, bez odpowiedniego przygotowania i przemyślenia jego roli, przez co piłkarz nieco się pogubił. Nowak przyznał, że był to błąd, którego teraz nie chce powtórzyć. 

Sądząc po wygranych sparingach - w Turcji i w Gdańsku - Lechia jest bardzo mocna i świetnie przygotowana do rundy wiosennej. Piłkarze i trener emanują pewnością siebie. Drużyna wygląda na zdeterminowaną. Ale oczywiście sparing w ciepłej Turcji to nie mecz ligowy z liderem w mroźny zimowy wieczór w Gdańsku. To dwa różne mecze! Słowa nie zastąpią czynów - wszystkie deklaracje muszą zostać potwierdzone na boisku w ciągu 90 minut. Jagiellonia raczej - jak to się popularnie mówi - nóg nie odstawi. Piotr Nowak ma niebywałą okazję na demonstrację siły, zwłaszcza, że czeka go jeszcze wiele podobnych konfrontacji w tej rundzie. 

Gra o Tron właśnie się zaczyna. 
 

W niedzielę, 12 lutego, na gdansk.pl wywiad z Dusanem Kuciakiem, nowym bramkarzem Lechii.Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora