• Start
  • Wiadomości
  • Imponująca panorama Trójmiasta z najwyższego wieżowca, Olivia Star [ZDJĘCIA]

Imponująca panorama Trójmiasta z najwyższego wieżowca, Olivia Star [ZDJĘCIA]

Wysokie klify Orłowa, Sopot, gdański port, wieże kościołów i ratusza a po drugiej stronie przepięknie pofałdowany las Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To są widoki, które roztaczają się z najwyższego piętra, najwyższego budynku w Polsce na północ od Warszawy. Co jeszcze widać z wieżowca Olivia Star?
04.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Olivia Star będzie najwyższym budynkiem w Polsce północnej. Razem z masztami będzie liczył 180 m wysokości

W piątek, 31 sierpnia, ekipa gdansk.pl miała okazję odwiedzić wieżowiec Olivia Star, towarzysząc prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, którego na ten pokaz zaprosił Maciej Grabski, szef Olivia Business Centre.

Budynek, widoczny z każdego zakątka Trójmiasta (a podobno nawet i z Malborka), robi potężne wrażenie także z bliska. Budowa jeszcze trwa a po obu jej stronach nieustannie pracują dźwigi przymocowane do elewacji. Jednocześnie jednak odbywa się już wykańczanie wnętrz na niższych kondygnacjach. Niektóre biura wyglądają na niemal gotowe.

Całość zostanie ukończona za około rok a uroczyste oddanie do użytku - tak przynajmniej chciałby prezes Maciej Grabski - miałoby się odbyć 11 listopada 2018, czyli w 100-lecie Niepodległości. Od tego dnia budynek byłby przeznaczony do zwiedzania.

Trzy najwyższe piętra, mają być stale dostępne. Znajdzie się w nich na pewno restauracja, sale konferencyjne i taras widokowy. Co jeszcze?

Maciej Grabski, w przeszłości działacz opozycji demokratycznej, jeden z założycieli Wirtualnej Polski (pierwszy polski portal powstał przecież w Gdańsku!) oraz osoba mocno zaangażowana w sprawy publiczne, chciałby, by wieżowiec Olivia Star był miejscem debat i pełnił szeroko pojęte funkcje publiczne. Wszystkie inspiracje są tu mile widziane i możliwe do wdrożenia. 

Zobacz panoramę Gdańska z wysokości 147 m


Inwestor kładzie duży nacisk na dialog z otoczeniem. Dlatego m.in. dach budynku zaprojektowany został jako skośny i w ten sposób nawiązywać ma do sąsiadującej z Olivia Business Centre Hali Olivia, która, zbudowana w latach 70, jest jednym z ciekawszych przykładów ówczesnej architektury.

Szklana elewacja wieżowca będzie w specjalny sposób podświetlana, jednak szczegóły są jeszcze trzymane w tajemnicy. Natomiast parter budynku będzie połączony z liczącą ponad 1000 m kw. przeszkloną oranżerią. Zgodnie z projektem znajdzie się w niej roślinność tropikalna.
 

Paweł Adamowicz: Gdańsk ma szansę przekroczyć 500 tys. mieszkańców


- W perspektywie najbliższych piętnastu lat Gdańsk może przekroczyć pół miliona mieszkańców - mówił prezydent miasta Paweł Adamowicz, spoglądając na Gdańsk z najwyższego piętra Olivia Star. 

Co z tej perspektywy najbardziej podoba się prezydentowi?

- To, że widać stąd Gdańsk w rozbudowie. Żurawie to wyraz dynamizmu. Z drugiej strony widać także, przestrzenie, które możemy wypełnić tkanką miejską. Widać, że Gdańsk ma duży potencjał hektarów ziemi, które możemy mądrze zabudować. Na mieszkaniówkę, na przedszkola, żłobki… Jednym słowem Gdańsk może się rozwijać i może utrzymać zdrową strukturę wiekową. 

Maciej Grabski: jesteśmy dumni z Gdańska


A jaki Gdańsk widzi ze swojej budowli prezes Maciej Grabski? - Miasto, które tętni życiem. Jest tu jak dolecieć. Nie wstydzimy się go a wręcz jesteśmy dumni. Korzystamy wciąż  z dobrej prasy po Euro 2012. Mamy uniwersytet, który jest naszą dumą. No i my, dokładamy do tego swój wysiłek i jesteśmy dumni, że uczestniczymy w tym wielkim projekcie, bo na naszych oczach Gdańsk się zmienia. Na tle takich miast, jak Kraków, Warszawa, Wrocław jesteśmy w dużej dynamice jeśli chodzi o potencjał mieszkańców, ilość wykreowanych miejsc pracy. Pomorskie jest numerem 2 w całej Unii Europejskiej pod względem pod względem dynamiki przyrostu miejsc pracy! 

Najważniejsze fakty na temat Olivia Star

  • Wysokość całkowita: 180 m
  • Najwyższy punkt elewacji: 156 m
  • Wysokość najwyższego punktu nad poziomem morza: 200 m n.p.m.
  • Liczba kondygnacji nadziemnych: 35
  • Liczba kondygnacji podziemnych: 3
  • Powierzchnia do wynajęcia: 43.700 mkw.
  • Liczba wind: 20 wind w Starze i Pawilonie (ogród na patio) oraz schody ruchome (góra-dół)
  • Szybkość wind: kursujące na najwyższe piętra jadą z prędkością 5 m/s, czyli dojeżdżają tam w 20 sekund
  • Liczba wejść: główne wejścia do Stara (drzwi obrotowe): 7 
  • Wejścia do pawilonu: 2 plus dodatkowe wyjścia ewakuacyjne (w Starze i Pawilonie)
  • Taras widokowy: znajduje się na poziomie 147 m n.p.m, ma być publicznie dostępny
  • Trzy topowe kondygnacje: będą publicznie dostępne. Planowany jest tam m.in.: zewnętrzny taras, restauracje, kawiarnie, centrum konferencyjne. 
  • Najwyższe piętro: będzie miało wysokość ponad 7 metrów i na powierzchni ok. 1120 m kw. pomieści do 400 osób. Zaprojektowane je tak, by zapewnić najlepszy możliwy widok – ograniczono liczbę słupów, zminimalizowano też podziały elewacji.
  • Parter: jest połączony z niemal 1000-metrowym, przeszklonym, wypełnionym zielenią ogrodem (Pawilon), który powstaje na wewnętrznym patio z zielenią i fontannami. Za dnia ma on służyć pracownikom Olivii jako miejsce spotkań i relaksu, wieczorami pełnić rolę centrum wydarzeń, też dedykowanych mieszkańcom Trójmiasta.
  • Szkło: do budowy elewacji Stara zamówiono ponad 128 tys. m kw. szkła różnych grubości – co odpowiada powierzchni ponad 17 boisk piłkarskich.
  • Wentylacja: Star jest - według inwestora - pierwszym biurowcem w Polsce, którego elewacja umożliwia naturalną wentylację pomieszczeń i jednocześnie jednym z nielicznych tego typu budynków wysokościowych w kraju. Co ciekawe, również na świecie takie biurowce są rzadkością; jednym z niewielu jest np. Doppler Amazona w Seattle. 
  • Płyta fundamentowa: pochłonęła 5000 m3 betonu, 800 ton stali, a jej betonowanie trwało bez przerwy przez ok 72h
  • Maszty: każdy z dwóch masztów znajdujących się na dachu wieżowca Star waży ok 30 ton i zbudowany jest z elementów stalowych (walcowych) o średnicy zewnętrznej ok. 2 m.

Budynek został zaprojektowany przez biuro projektowe BJK Architekci a jego generalnym wykonawcą jest firma Pekabex.


TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku