Bezpłatna mammografia, cytologia i inne badania. Skorzystaj do końca roku. TO MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

Mammografia i cytologia przede wszystkim oprócz tego badania prenatalne, badania wykrywające choroby układu krążenia i inne. Bezpłatne, bezbolesne, bez kolejki. Pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza do skorzystania z badań profilaktycznych do końca 2016 roku.

Bezpłatna mammografia, cytologia i inne badania. Skorzystaj do końca roku. TO MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE
A
A
data publikacji: 26 listopada 2016 r.

Nauka badania piersi zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Onkologicznej oraz Akademickie Stowarzyszenie Onkologiczne w Galerii Bałtyckiej w ramach projektu Dotknij Piersi!
Nauka badania piersi zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Onkologicznej oraz Akademickie Stowarzyszenie Onkologiczne w Galerii Bałtyckiej w ramach projektu Dotknij Piersi!
Fot. Dorota Miroszniczenko/www.gdansk.pl

- Codziennie w gabinecie mamy pacjentki, które słyszą diagnozę: nowotwór - mówi Irena Czech z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. - Są łzy, poczucie krzywdy, żal. A większość z nich nie korzystała z badań profilaktycznych, które są bezpłatne, bez kolejek, niebolesne. Badania oczywiście nie sprawią, że unikniemy choroby, ale dają szansę na wykrycie jej w stadium rokującym wyleczenie. Badania profilaktyczne naprawdę są nie do przecenienia, warto z nich korzystać.


Miliony na badania profilaktyczne

Pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia w Gdańsku co roku od kilkunastu lat przenacza miliony na badania profilaktyczne. Zawsze jest wsród nich mammografia (badanie wykrywające nowotwór piersi) i cytologia (wykrywająca raka szyjki macicy), zwykle badania w kierunku wykrywania chorób układu krążenia i inne, zmieniające się w zależności od wskazań lekarzy konsultantów wojewódzkich.

Do badań profilaktycznych NFZ zachęca od lat na różne sposoby, ale wciąż nie dajemy się przekonać reklamom, znanym osobom, które do badań zachęcają, czy imiennym zaproszeniom. Gdańszczanie, mieszkańcy pomorskiego - podobnie jak w całym kraju - niechętnie się badają, a o profilaktyce wiedzą niewiele.

- Regularnie dbamy o samochód, robimy przeglądy, za które płacimy - dodaje Irena Czech. - Wiemy że to konieczne, aby samochód jeździł jak najdłużej. Ale o swoje ciało nie dbamy, choć mamy taką możliwość za darmo, nie chcemy poświęcić godziny raz w roku albo i raz na dwa lata. Mammografia zawsze wykryje zmianę, a to zmusza kobietę do dalszej kontroli lub leczenia. Z badań profilaktycznych nie wolno rezygnować.

W 2016 roku NFZ sfinansował progamy profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, badania prenatalne (testy biochemiczne i USG płodu), program profilaktyki chorób odtytoniowych (spirometria), choroby układu krążenia (badania krwi), profilaktyki gruźlicy.


Zbyt mało chętnych na badania

- W ubiegłym roku NFZ przeznaczył 9,5 ml zł na badania profilaktyczne, w tym 10,2 mln zł, a na 2017 rok zaplanowaliśmy 10,4 mln zł - mówi Mariusz Szymański, rzecznik NFZ w Gdańsku. - Ale tak naprawdę nie ma limitu, gdyby tylko okazało się, że jest większe zainteresowanie, pieniądze znalazłyby się. Problem w tym, że od lat mimo wielu akcji promocyjnych chętnych jest zbyt mało. Mammografię wykonuje około 30-40 proc. zaproszonych kobiet, cytologię do 30 procent, a w terenie jest to dużo mniej, tylko kilkanaście procent. W skali kraju jesteśmy gdzieś po środku jeśli chodzi o wykorzystanie badań.

To i tak poprawa, bo na badania cytologiczne w ubiegłych latach zgłaszało się około 25 proc. zaproszonych kobiet, na mammografię 37 proc. pań. Jeszcze gorzej było z badaniami wykrywającymi przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - kilkanaście procent, a zupełnie źle z profilaktyką chorób układu krążenia - tylko 5 proc.

Badania profilaktyczne są dla zdrowych, ale adresowane do tych grup osób, w których możliwość pojawienia się nieprawidłowości jest największa, dlatego np profilaktyka raka piersi czyli zaproszenie na mammografię dotyczy kobiet w wieku 50 -69 lat - bo w tej grupie wiekowej ryzyko pojawienia się nowotworu jest najwyższe. Podobnie jest z innymi programami, nie są dla wszystkich, a dla osób z konkretnych grup: cytologia jest dla kobiet od 25 do 59 lat, badania prenatalne dla kobiet w ciąży, które przekroczyły 35 rok życia, program profilaktyki chorób odtytoniowych dla wszystkich osób, które ukończyły 18 lat i palą papierosy.
 

Informacje o wszystkich programach profilaktycznych, kto może z nich skorzystać i adresy placówek znajdują sie na stronie Pomorskiego Oddziału NFZ.


Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora