PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Segregacja śmieci także na gdańskich plażach. Miasto ustawiło specjalne pojemniki na odpady

Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre. Upalne dni zachęcały w ostatnim czasie tłumy mieszkańców i gości naszego miasta do spędzania wolnego czasu na plaży. Duża liczba plażowiczów oznacza jednak dużą liczbę śmieci, w tym puste butelki (plastikowe i szklane) czy opakowania po żywności. Miasto postanowiło więc w tym tygodniu pojemniki do segregacji odpadów w pasie nadmorskim.

A
A
W pasie nadmorskim ustawiono 40 zestawów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów przy wybranych wejściach na plażę
W pasie nadmorskim ustawiono 40 zestawów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów przy wybranych wejściach na plażę
Fot. Gdańskie Usługi Komunalne

 

Miejska spółka Gdańskie Usługi Komunalne ustawiła w tym tygodniu 40 zestawów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów przy wybranych wejściach na plażę.

Można je znaleźć m.in. wzdłuż ciągu pieszego na odcinku od mola w Brzeźnie do Sopotu. Każdy zestaw pojemników składa się z trzech kontenerów: na metale i tworzywa sztuczne, papier oraz szkło, czyli frakcji nadających się do ponownego przetworzenia, ale też i odpadów najczęściej spotykanych na gdańskich plażach. Nazwa każdej z frakcji jest opisana w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. To, oczywiście, z myślą o zagranicznych turystach, którzy odwiedzają gdańskie plaże.

- To pilotażowy projekt, który wdrażamy na okres wakacyjny w Gdańsku. Od dzisiaj nasi mieszkańcy i goście będą mogli segregować odpady na frakcje przeznaczone do recyklingu. Chcemy sprawdzić, ile odpadów uda się zebrać selektywnie w miejscach publicznych i jakie udoskonalenia możemy wprowadzić na przyszłość - wyjaśnia Janusz Kupcewicz-Szwoch, wiceprezes zarządu Gdańskich Usług Komunalnych.

 

Tym pojazdem odbierane są odpady z terenu pasa nadmorskiego
Tym pojazdem odbierane są odpady z terenu pasa nadmorskiego
Fot. Gdańskie Usługi Komunalne

 

Ekologiczny pojazd odbierze odpady

Spółka GUK kupiła też specjalny pojazd ładowany elektrycznie, za pomocą którego będzie odbierać odpady ze wspomnianych pojemników.

- Będzie czysto i ekologicznie. Bezemisyjne autko dojedzie do każdego miejsca, nie zakłócając wypoczynku mieszkańcom i gościom. Codziennie dwuosobowa załoga będzie pracowała, aby okolice gdańskiej plaży były czyste - podkreśla Kupcewicz-Szwoch.

Pojemniki będą stały w pasie nadmorskim do połowy września br.