PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Oliwa. Montaż konstrukcji nowej palmiarni. To już ostatnie prace

W ciągu tygodnia powinnny zakończyć się prace związane z posadowieniem i zamontowaniem kopuły wieńczącej stalową konstrukcję nowego "domu" dla ponad 180-letniej palmy oraz innych ciepłolubych drzew i roślin. Następnie cały obiekt zostanie oszklony.

A
A

W Parku Oliwskim trwają prace związane z montażem kopuły nowej rotundy palmiarni

Kto wybiera się w najbliższych dniach na spacer do Parku Oliwskiego, będzie miał okazję zobaczyć, jak powstaje nowy budynek.

- Rozpoczął się montaż kopuły nowej rotundy palmiarni - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.- Wykonawca zamontował już główne elementy konstrukcji dachu kopuły, do których w najbliższych dniach dospawane zostaną pozostałe stalowe elementy.

Po zamontowaniu stalowego stelaża firma realizująca inwestycję wykona jego obmiar. Dopiero wówczas będzie można zamówić oszklenie dla nowego budynku. Wcześniej było to niemożliwe: pomiar musi być bardzo dokładny: wymiary poszczególnych szyb muszą się zgadzać co do milimetra, by można było je odpowiednio i bezpiecznie zamontować.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, nowa rotunda gotowa będzie do końca marca br.

- W tym roku planujemy również rozpocząć drugi etap rewitalizacji i przebudowy palmiarni, czyli przebudowę istniejącej oranżerii. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy dla realizacji tej części zadania, planowane jest w drugim kwartale 2018 roku - informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.


Po zakończeniu montażu stalowego stelażu, ten zostanie dokładnie zmierzony, po czym zamówione zostanie specjalne szkło

W planach jest również przebudowa tutejszej szklarni oraz zagospodarowanie terenu, na którym funkcjonuje palmiarnia.

Koszt pierwszego etapu realizacji zadania (obecnie realizowanego) wynosi 7,7 mln zł. Wykonawcą prac jest firma Am-For Arkadiusz Fortuna z Włocławka.

Umowa na pierwszy etap rewitalizacji i przebudowy palmiarni w Parku Oliwskim podpisana została w lipcu 2017 r. Prace obejmowały m.in. rozbiórkę istniejącej i budowę nowej rotundy, w której znajduje się 180-letnia palma daktylowa. Pierwsze prace związane z budową rotundy polegały na zabezpieczeniu istniejącej roślinności. Na czas trwających prac mniejsze rośliny przesadzono do parkowych szklarni, a pozostała w rotundzie roślinność zabezpieczona została specjalnym tunelem, w którym utrzymywana jest odpowiednia wilgotność i temperatura.


Nowa szklana rotunda powinna być gotowa w marcu br.