PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Najładniejsze zdjęcia gdańskich łąk miejskich. Rozstrzygnięcie konkursu

To była druga edycja konkursu fotograficznego “Gdańskie Łąki Miejskie”. Z 31 nadesłanych zdjęć zgłoszeń wybrano trzech laureatów i trzy wyróżnienia. W poniedziałek, 2 grudnia, komisja konkursowa ogłosiła werdykt - zobacz piękne ujęcia gdańskich łąk miejskich.

A
A
Wspólne zdjęcie laureatów, wyróżnionych i komisji, od l.: Michał Szymański, Daniel Stenzel (rzecznik prasowy prezydent Gdańska). Klęczą (od l.) Andrzej Stelmasiewicz oraz Joanna Paniec, między nimi stoją dzieci z wyróżnionego Przedszkola nr 83. Z czekami (od l.): Marta Biegańska, Monika Kaczyńska oraz Jacek Jaskólski
Wspólne zdjęcie laureatów, wyróżnionych i komisji, od l.: Michał Szymański, Daniel Stenzel (rzecznik prasowy prezydent Gdańska). Klęczą (od l.) Andrzej Stelmasiewicz oraz Joanna Paniec, między nimi stoją dzieci z wyróżnionego Przedszkola nr 83. Z czekami (od l.): Marta Biegańska, Monika Kaczyńska oraz Jacek Jaskólski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Łąki miejskie to jeden z przykładów proekologicznego podejście do kształtowania przestrzeni naszego miasta, a konkurs ten to jeden z elementów promowania łąk miejskich - mówi Joanna Paniec, główny specjalista ds. zielonej marki miasta z gdańskiego magistratu. - Takie łąki w Gdańsku są 30 lokalizacjach, oznaczone tabliczkami z miłym trzmielem, którego można pogłaskać. Zachęcamy do głaskania, bo jest wykonany w technice 3D. Te tabliczki to także zachęta, by w ich pobliżu obserwować cykl życia łąki - nie tylko w pełnym rozkwicie. Wiem, że nie do każdego przemawia estetyka łąk, ale są bardzo ważne dla owadów, dla których są miejscem do przezimowania, pełnią także inne funkcje ekologiczne.


ZOBACZ NAGRODZONE I WYRÓŻNIONE ZDJĘCIA 

 

W ogłoszeniu werdyktu i wręczaniu nagród oprócz Joanny Paniec uczestniczyli także inni przedstawiciele komisji konkursowej: radni Miasta Gdańska Kamila Błaszczyk i Andrzej Stelmasiewicz oraz Michał Szymański, z-ca dyrektora ds. przestrzeni publicznej z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

W pracach konkursowych ważna była nie tylko wartość artystyczna i ujęcie w kadrze łąki. Zdjęcia musiały być też tak zrobione, by od razu wiadomo było, że uwieczniona łąka znajduje się w Gdańsku.

 

Wszyscy laureaci i wyróżnieni stawili się po odbiór nagrody.

I miejsce (nagroda w wysokości 700 zł) Jacek Jaskólski 

Jego zdjęcie przedstawia łąkę miejską w Parku Steffensa, z perspektywą na budynki stoczniowe. - Fotografia powstała w czerwcu, pokazuje łąkę, która zdążyła bujnie odrosnąć po skoszeniu - mówi zwycięzca.

II miejsce (500 zł) Monika Kaczyńska

- To ujęcie łąki na Górze Gradowej, wykonane w lecie, tego dnia pogoda zmieniała się bardzo dynamicznie - mówi autorka. 

III miejsce (300 zł) Marta Biegańska

- Ta łąka przy Europejskim Centrum Solidarności to jedno z moich ulubionych miejsc w Gdańsku - zdradza pani Marta. 


Wyróżnienia:

  • Sylwia Ratajczyk
  • Paulina Polus
  • Magdalena Błeszyńska / Przedszkole 83 „Kolorowe Kredki” (tutaj zrobiono wyjątek dla zasady, że na zdjęciu musi być widać "gdańskość" łąki - zdjęcie wykonano na łące, którą stworzyło przedszkole)

 

Więcej o gdańskich łąkach miejskich przeczytasz i ich lokalizację znajdziesz tutaj.

Najpiękniejsze tegoroczne zdjęcia łąk można pobrać i ustawić sobie jako tapetę na ekranie komputera czy smartfonu. Zachęcamy, by umilać sobie zimę kolorową kwiecistą łąką:-)

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI WRĘCZENIA NAGRÓD

 

CZYTAJ TAKŻE:

Coraz więcej łąk i coraz mniej koszenia trawników w Gdańsku. Dlaczego?

 

Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl