PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Harmonogram spacerów przyrodniczych jest już ogłoszony!

A
A

Przyrodnicze Story ma dla Was wiadomość!

„W czerwcu zapraszamy Was na 7 kolejnych przyrodniczych spacerów po Gdańsku, podczas których będziemy wspólnie odkrywać tajemnice miejskiej przyrody. Pod okiem doświadczonych edukatorów–przyrodników przyjrzymy się z bliska światu owadów, ptaków i roślin.

Każdy spacer to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy i poznania niezwykłych gatunków, ale też moment wytchnienia i uważnego bycia w naturze – tej całkiem bliskiej, codziennej, a często niedostrzeganej.

Dziękujemy, że jesteście z nami – Wasza ciekawość, pytania i entuzjazm sprawiają, że te spacery są naprawdę wyjątkowe.

Dołącz do nas i odkrywaj Gdańsk z zupełnie nowej strony!”

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/5zhsqiW4s

Harmonogram spacerów na czerwiec 2025
Harmonogram spacerów na czerwiec 2025,
Przyrodnicze Story

Harmonogram spacerów czerwiec 2025:

  1. Obcy nie zawsze groźni

Park Oliwski to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez gdańszczan. Doceniamy zarówno klimat tego parku, dającego cień w letnie upały, jak i jego walory estetyczne. Twórcy tego parku oraz ogrodnicy współcześnie pielęgnujący to miejsce wykorzystali setki gatunków roślin, zarówno pochodzących z naszego regionu geograficznego jak i egzotycznych. Spacer po znanym wszystkim Parku Oliwskim w towarzystwie botanika pozwoli spojrzeć na to miejsce okiem przyrodnika
i poznać ciekawostki związane z nasadzonymi tu drzewami, krzewami i roślinami zielnymi oraz style urządzania parków - francuski i angielski.

Termin: 7 czerwca 2025, godz. 10.00

Miejsce zbiórki: Park Oliwski, wejście od strony pętli tramwajowej

rezerwacja miejsc na spacer: https://app.evenea.pl/event/902718-19/

 

  1. Pożyteczne i niebezpieczne - stawonogi w mieście

W trakcie spaceru poznamy najczęściej spotykane w mieście gatunki stawonogów, zarówno te podziwiane przez ludzi, jak motyle i biedronki, jak i te nielubiane, jak kleszcze. Dowiemy się, jak na różnorodność stawonogów wpływa sposób gospodarowania zieloną przestrzenią w miastach, np. koszenie lub zaniechanie koszenia trawników. Przewodnik-entomolog podpowie, jak możemy pomóc owadom mieszkając w mieście, np. poprzez sadzenie w ogrodach odpowiednich gatunków roślin atrakcyjnych dla motyli. 

Termin: 8 czerwca 2025, godz. 11.30

Miejsce zbiórki: przy Krzyżu Millenijnym na Górze Gradowej

rezerwacja miejsc na spacer: https://app.evenea.pl/event/902718-20/

 

  1. Ptaki w sąsiedztwie człowieka

Blisko człowieka żyje wiele gatunków ptaków. Część z nich uczestnicy będą mogli podziwiać podczas wycieczki nad zbiornikiem Jabłoniowa oraz w Parku przy Orlim Gnieździe. Oprócz ornitologicznych obserwacji czeka nas także dyskusja o tym, jak możemy przyczynić się do ochrony ptaków w mieście. 

Termin: 14 czerwca 2025, godz. 10.00

Miejsce zbiórki: na skrzyżowaniu ul. Jabłoniowej i ul. Węgrzyna

rezerwacja miejsc na spacer: https://app.evenea.pl/event/902718-21/

 

  1. Miejskie zieleńce okiem przyrodnika

Miasto to teren radykalnie zmieniony przez człowieka, w którym przyroda została podporządkowana naszym potrzebom. Parki i zieleńce miejskie mogą być enklawą różnorodności biologicznej, ale mogą być również terenem zielonym bez znaczenia przyrodniczego. Czy każdy gatunek ozdobny jest mile widziany na miejskich trawnikach i w zadrzewieniach? Czy miejska łąka kwietna to rzeczywiście łąka? Spacer po zieleńcach Żabianki z przewodnikiem-biologiem będzie okazją do poznania dawnych i współczesnych trendów w urządzaniu zieleni miejskiej.

Termin: 14 czerwca 2025, godz. 13.30

Miejsce zbiórki: Deptak na Żabiance, przy ul. Sztormowej 3

rezerwacja miejsc na spacer: https://app.evenea.pl/event/902718-22/

 

  1. Jaśkowy las jako ptasia ostoja

Lasy miejskie Gdańska, zwłaszcza te bogate w stare drzewa, obfitują w wiele ciekawych gatunków ptaków. Spacer po Jaśkowym Lesie będzie okazją do zapoznania się z częścią z nich. Uczestnicy wycieczki dowiedzą się również, w jaki sposób możemy efektywnie wspomagać i chronić miejskie ptaki. 

Termin: 15 czerwca 2025, godz. 10.00

Miejsce zbiórki: przy wejściu na Podleśną Polanę od strony ul. Podleśnej

rezerwacja miejsc na spacer: https://app.evenea.pl/event/902718-23/

 

  1. Las okiem botanika

Buczyna, dąbrowa, bór, a może łęg? W trakcie spaceru leśnymi ścieżkami w dolinie Strzyży mamy niepowtarzalną okazję by podziwiać różne typy lasów typowe dla Pomorza, nauczyć się rozpoznawać ich charakterystyczne cechy, fizjonomię i tworzące je gatunki. Uczestnicy wycieczki spojrzą na las okiem botanika i przekonają się, że las to nie tylko zbiorowisko drzew, lecz doskonale funkcjonujący ekosystem, pełen skomplikowanych zależności między roślinami, grzybami, zwierzętami i środowiskiem.

Termin: 24 czerwca 2025, godz. 17.30

Miejsce zbiórki: ul. Matemblewska, przy pętli autobusu nr 116

rezerwacja miejsc na spacer: https://app.evenea.pl/event/902718-24/

 

  1. Jaki to kwiat? - klucz do oznaczania roślin

Mniszek czy mlecz? Rumianek czy rumian? W trakcie spotkania poznamy zawiłości systematyki roślin i nauczymy się wykorzystywać klucze do oznaczania gatunków. Komu uda się dostrzec
i rozpoznać więcej roślin? Zapraszamy na przystępną dla wszystkich lekcję botaniki połączoną
z obserwacjami przedstawicieli lokalnej flory.

Termin: 27 czerwca 2025, godz. 17.30

Miejsce zbiórki: przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska II, ul. Bergiela 1

rezerwacja miejsc na spacer: https://app.evenea.pl/event/902718-25/

 

Zachęcamy do dalszego obserwowania strony Zielony Gdańsk – Ekologia, gdzie w każdym miesiącu ogłaszany będzie nowy harmonogram zaplanowanych spacerów przyrodniczych.