PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk pomaga. Wieże lęgowe dla jerzyków!

Na każdej z nich znajduje się 18 miejsc lęgowych, jej stalowa blisko 9 metrowa, konstrukcja nawiązuje do sylwety szybującego ptaka – w Gdańsku stanęły dwie wieże lęgowe dedykowane sprzymierzeńcom człowieka w zwalczaniu plagi komarów, czyli jerzykom.

A
A

Na każdej z nich znajduje się 18 miejsc lęgowych, jej stalowa blisko 9 metrowa, konstrukcja nawiązuje do sylwety szybującego ptaka – w Gdańsku stanęły dwie wieże lęgowe dedykowane sprzymierzeńcom człowieka w zwalczaniu plagi komarów, czyli jerzykom.

Wieże zaprojektowane zostały przez przyrodników z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu we współpracy z ornitologami. Wieże stanęły w dwóch miejscach wytypowanych właśnie przez ornitologów, którzy spośród kilku lokalizacji wskazali dwa miejsca. I tak, jedna z wież znajduje się przy ul. 3. Maja, druga przy ul. Sikorskiego. - Jerzyki to bardzo ciekawe ptaki, które niestety są wypierane z naszych miast, ponieważ same nie potrafią budować gniazd. Dlatego jeżeli im nie pomożemy znikną z naszego otoczenia, a są jednymi z głównych sprzymierzeńców człowieka w walce z uciążliwymi owadami, w tym m.in. z komarami – mówi Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jerzyk to niewielki ptak wędrowny zamieszkujący całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. W Polsce występuje w lasach i w skalistych partiach gór, gdzie gniazduje kolonijnie w szczelinach skał. W miastach natomiast zakłada gniazda we wgłębieniach murów, otworach w stropodachach, pod dachówkami, w zakamarkach budynków. Większość życia spędza jednak w locie - w powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi. Może latać bez przerwy przez 2 do 3 lat. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego i karmiąc pisklęta.

- Budowa wież dla jerzyków to bardzo dobry pomysł – ocenia Jakub Typiak, ornitolog z PAN. – To dobra inicjatywa, która pokazuje, że w metropolii takiej jak Gdańsk, możemy żyć w zgodzie z naturą. W zgodzie z ptakami, które są częścią życia tego miasta. W miastach jerzyki zakładają gniazda we wgłębieniach murów, otworach w stropodachach, pod dachówkami, w zakamarkach budynków. Obecnie jednak populacja tych bardzo pożytecznych ptaków się zmniejsza. A powodem tego są przede wszystkim remonty i prace termo modernizacyjne, a tym samym utrata miejsc lęgowych dogodnych dla tych ptaków. Tymczasem jerzyki – obok nietoperzy – są najskuteczniejszym sojusznikiem człowieka w zwalczaniu plagi komarów. Jerzyki potrafią bowiem zjeść nawet kilkaset komarów dziennie! Zyskuje więc każdy – podkreśla Jakub Typiak.

Ale wieże lęgowe dedykowane jerzykom, to nie jedyne działanie Miasta na rzecz ochrony ptaków. W tym roku Miasto Gdańsk uruchamia nowy projekt ekologiczny „Pomóżmy gniazdować ptakom”, który jest kontynuacją akcji edukacyjnej „Dokarmiajmy ptaki w okresie zimy”. Projekt, polegający na zakupie i rozdawaniu karmy dla ptaków mieszkańcom oraz organizacjom pozarządowym, realizowany był przez Miasto od 2005 roku. Do 2013 roku rozdano łącznie ponad 37 ton karmy. – Coroczna akcja rozdawania karmy dla ptaków miała charakter edukacyjny. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć i uwrażliwić mieszkańców na fakt, że zimą zwierzęta potrzebują naszego wsparcia, że warto je wspierać i że należy to robić rozsądnie. Cel akcji został osiągnięty - znacznie wzrosło zainteresowanie dokarmianiem ptaków w okresie zimowym. Bardzo dziękujemy mieszkańcom za tak ogromne zainteresowanie i wrażliwość. Dlatego teraz uruchamiany nowy projekt, także dedykowany ptakom – mówi Maciej Lorek.

W ramach nowego projektu edukacyjnego skierowanego do gdańszczan „Pomóżmy gniazdować ptakom” w grudniu rozdawane będą mieszkańcom budki lęgowe do samodzielnego montażu. Miasto zamówiło łącznie 800 budek z kompletem elementów do samodzielnego montażu. Budki „Zrób to sam” wykonane będą w pięciu wzorach dla różnych ptaków, m.in. szpaka, wróbla, jerzyka, kowalika, muchołówka żałobnego, mazurka, sikorki i muchówki. O terminie rozpoczęcia akcji poinformujemy na stronie: www.gdansk.gda.pl

Przypomnijmy, że w latach 2010 - 2013 Miasto Gdańsk przekazało gdańszczanom oraz organizacjom pozarządowym do zainstalowania na drzewach: 240 karmników, 350 budek lęgowych dla jerzyków oraz 350 budek lęgowych dla nietoperzy.

Anna Dobrowolska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Biuro Prasowe