Link do opisu wydarzenia: Zwiedzaj Gdańsk on-line

Zwiedzaj Gdańsk on-line

Data: styczeń - marzec 2021 r.
Miejsce: online
Organizator: Gdańska Organizacja Turystyczna

Szczegóły wydarzenia

W czasie kiedy z domu możemy wyjść jedynie w przypadku konieczności, a obiekty zawiesiły swoją działalność, tradycyjne zwiedzanie przestało być możliwe. Na szczęście wcale nie musimy rezygnować z podróży, bo z pomocą przychodzi technologia. Zachęcamy do zwiedzania Gdańska online!

Grafika przedstawia kobietę w pasiastej koszulce na seledynowym tle w okularach VR. W tle Katownia

 

Gdańsk z lotu ptaka
Zacznijmy od oficjalnej strony turystycznej Gdańska. Na Visit Gdansk pojawiła się opcja wirtualnego zwiedzania Gdańska. Piękne panoramy przygotowało VISIT POLAND ON-LINE. Dzięki nim poznamy najpiękniejsze zakątki Gdańska z lotu ptaka. Mapy są interaktywne – możemy się rozglądać, przybliżać i oddalać widok, a także zobaczyć umiejscowienie różnych obiektów turystycznych oraz restauracji, pubów czy kawiarni. Wszystkie panoramy zostały wykonane podczas doskonałej pogody, tak więc błękitne niebo dodaje uroku.

Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej to obiekt bardzo nowoczesny. Nie dziwi więc dostęp do zbiorów online czy wirtualny widok obiektu. Możemy też np. wysłuchać archiwalnych audycji radiowych. Panorama online jest rozbudowana jeśli chodzi o widok zewnętrzny, jednak wewnątrz możemy odwiedzić jedynie wystawę poświęconą obronie Westerplatte. Do tego dochodzi duża liczba materiałów audio i wideo dostępnych w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter). Zdecydowanie warto pamiętać także o kanale YouTube Muzeum oraz portalu historii mówionej, które pełne są fascynujących informacji. Nie zapominajmy, że dostępny jest też wirtualny spacer po samym terenie Westerplatte.
Szczegóły dotyczące wszystkich możliwości zwiedzania online.

Europejskie Centrum Solidarności
ECS to także bardzo nowoczesny obiekt, który nie pozostaje w tyle jeśli chodzi o możliwości zwiedzania online. Znajdziemy tu materiały z wykładami ekspertów, zbiory w formie elektronicznej oraz panoramę imponującego obiektu z zewnątrz. Co najistotniejsze, Centrum oferuje też bardzo rozbudowany spacer po wystawach. Wystarczy kilka kliknięć i przenosimy się do sal wystawowych, które możemy podziwiać na dokładnych zdjęciach, wysokiej jakości. Do tego należy doliczyć możliwość zapoznania się z e-bookami, raportami a nawet zapisami konferencji. Europejskie Centrum Solidarności oferuje więc bardzo wiele i z pewnością warto je odwiedzić, nawet jeśli musimy to robić przez ekran komputera. Przekonajcie się sami na stronie ECS.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Także i to muzeum nie próżnowało i przez ostatnie lata skwapliwie kompletowało swoją elektroniczną ofertę. Z efektami pracy muzealników możemy zapoznać się na stronie Muzeum Archelogicznego w Gdańsku.
Muzeum aktywne jest również w mediach społecznościowych, choć największą atrakcją jest z pewnością wirtualny spacer po Grodzisku w Sopocie. I tak, bez opuszczania domu możemy zgłębić fascynujący świat historii Gdańska, a nawet czasów wczesnego średniowiecza, czyli na długo zanim Gdańsk stał się miastem.

Muzeum Gdańska
Muzeum Gdańska uruchomiło portal umożliwiający wirtualne zwiedzanie dziewięciu atrakcji turystycznych Gdańska. Pierwszymi oddziałami, które można zobaczyć na ekranie komputera są Ratusz Głównego Miasta i Twierdza Wisłoujście, kolejnym będzie Muzeum Bursztynu. Do końca września zostanie udostępnionych pozostałych 6 oddziałów miejskiego muzeum.

Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” umożliwi zwiedzenie 9 oddziałów Muzeum Gdańska, w tym 37 panoram pomieszczeń i obszarów oraz 180 zabytków. Informacji zwiedzającym dostarczą nie tylko opisy tekstowe, ale także nagrania audio i wideo. Z portalu mogą również skorzystać osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

Na stronie wirtualne.muzeumgdansk.pl udostępniono siedem pomieszczeń Ratusza Głównego Miasta oraz 15 pomieszczeń Twierdzy Wisłoujście, w tym trzy wyłączone ze zwiedzania. Odwiedzający stronę będzie mógł nie tylko zajrzeć do Wielkiej Sali Rady, czy Wielkiej Sali Wety i wspomnianej wieży. Dodatkową atrakcją podczas wycieczki jest możliwość przyjrzenia się z bliska XVII-wiecznemu obrazowi Apoteoza Gdańska Izaaka van den Blocke’a.

Prace nad portalem umożliwiła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Kultura w sieci".

Warto też odwiedzić stronę muzeum, by zapoznać się z bardzo bogatym katalogiem zbiorów muzeum w formie elektronicznej. Aby pomóc nam w nawigacji po imponującej kolekcji, muzeum oferuje asystę bardzo dobrej wyszukiwarki. A jest w czym wybierać. Wystarczy napisać, że muzeum oferuje: 2.470 fotografii, ponad 1,7 tys. pocztówek, przeszło 600 grafik, prawie 540 przykładów sztuki złotniczej i 140 eksponatów srebrnych.

Muzeum Narodowe
Aby zapoznać się z ofertą online Muzeum Narodowego, należy odwiedzić stronę Muzeum Narodowego. Nie zapomnijmy także o profilu Facebookowym Muzeum, gdyż instytucja organizuje na nim bardzo wiele ciekawych zajęć, w tym także takie przeznaczone dla najmłodszych. Muzeum jest też aktywne na Instagramie oraz na YouTube. Na tym ostatnim kanale znajdziemy wiele ciekawych filmów z życia muzeum, w tym te poświęcone jego największemu skarbowi, którym jest obraz Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”.

Narodowe Muzeum Morskie
Na koniec zostawiliśmy Narodowe Muzeum Morskie – instytucję, która ma bardzo wiele do zaoferowania elektronicznym turystom. Największe hity to wirtualne spacery po Ośrodku Kultury Morskiej oraz będącym jedną z wizytówek Gdańska - Żurawiu. Wejdziemy nawet na Sołdka.
 
Pamiętajcie także, że do Waszej dyspozycji pozostają kamery online, które śledzą w czasie rzeczywistym to co dzieje się w najważniejszych miejscach w Gdańsku: https://www.gdansk.pl/kamera
 

Stocznia Cesarska
Z pewnością warto także wybrać się na wirtualny spacer po terenach stoczniowych. W końcu są one nierozerwalnie związane z historią Gdańska, a zwłaszcza z historią Solidarności. Taką możliwość stwarza Stocznia Cesarska.

Jak więc widać, w naszym mieście można z powodzeniem zwiedzać, nawet bez wychodzenia z domu, do czego gorąco zachęcamy. Udanych wypraw on-line!

Miejsce