Link do opisu wydarzenia: Wizyta Świętego Mikołaja w Gdańsku

Wizyta Świętego Mikołaja w Gdańsku

Data: 5 grudnia 2020 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: www.gdansk.pl
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

Tysiące kolorowych lampek i bombek, świetlne figury, barwne choinki i rozświetlone place, parki i skwery. 5 grudnia, po zapadnięciu zmroku, Gdańsk rozbłyśnie światłem tworząc w mieście niepowtarzalny, świąteczny klimat. Tego dnia też, o godzinie 19.00, odwiedzi nas Święty Mikołaj – relację z tej wyjątkowej wizyty zobaczymy tylko online m.in. na portalu gdansk.pl.

Śnieżynka, święty Mikołaj i Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Gdańska

Powitanie św. Mikołaja i zapalenie lampek na gdańskiej choince w roku 2019.

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wieczorem 5 grudnia, o godzinie 19.00 na mieszkańców i mieszkanki Gdańska, a także wszystkich miłośników naszego miasta czeka w internecie wyjątkowa niespodzianka. Online odwiedzi nas Święty Mikołaj! Wyjątkowy gość przypłynie na pokładzie łodzi, a powitany przez mieszczan, dobosza i wartę honorową Garnizonu Gdańsk wraz z radosnym orszakiem przejdzie ulicami Głównego Miasta. Na Długim Targu, w towarzystwie Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska uroczyście odpali światełka na największej gdańskiej choince. Podczas wyjątkowej wizyty nie zabraknie także niespodzianek, dlatego już teraz serdecznie zapraszamy każdego, kto ma w sobie coś z dziecka do wybrania się w magiczną, wirtualną podróż z Mikołajem po świątecznym Gdańsku. Wyjątkową wizytę zobaczymy tylko online, na portalu gdansk.pl oraz w mediach społecznościowych prezydent Aleksandry Dulkiewicz i Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Miasto stroi się na święta

Na terenie całego Gdańska przygotowano ozdoby, które rozbłysną światłem po zachodzie słońca. Umieszczenie iluminacji zostało rozplanowane tak, żeby zachować bezpieczny dystans i ograniczyć gromadzenie się przy nich ludzi. Wszystkie iluminacje będzie można obserwować od 5 grudnia do 2 lutego, w godz. 16.00 – 23.00. Przypominamy, aby podczas korzystania ze świątecznych atrakcji pamiętać o bezpieczeństwie, zachowaniu dystansu społecznego i zasłanianiu ust i nosa.

Choinka na Długim Targu

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Świąteczne dekoracje w mieście

Rozświetlone zostaną skwery i parki. Nowością jest kurtyna świetlna w Parku im. Ronalda Reagana, którą dotychczas można było spotkać w Parku Oliwskim. Ma ona 75 m. długości i 11 m. wysokości. Bożonarodzeniowy charakter zyskały także: Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla, termometr Fahrenheita na Długim Targu, czy dźwig stoczniowy na ul. Stągiewnej. Na Zielonym moście można sfotografować się w ramce w lwami, a na Placu Kobzdeja na spacerowiczów czeka luneta, tron, dobosz oraz dekoracyjne sople. Świecącą czapkę Mikołaja zyskał napis GDAŃSK na Ołowiance.
Udekorowane zostały też słupy trakcyjne wzdłuż głównych arterii drogowych miasta. Na latarniach zaświecą kolorowe gwiazdki, gałązki i płatki śniegu. Ozdoby spotkamy m.in. na takich ulicach, jak Długa, Długi Targ, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Okopowa, Podwale Grodzkie, Al. Grunwaldzka, Wajdeloty, Piwna, Stągiewna i Opata Jacka Rybińskiego.

Bajkowy Targ Węglowy

Jedną z atrakcji na Targu Węglowym będzie baldachim świetlny przygotowany przez firmę CD Lighting we współpracy z MTG. To projekt liczący, prawie 5 000 metrów bieżących instalacji oraz około 20 000 świetlnych punktów LED, które w tym roku stworzą razem spektakularne świetlne niebo. Umieszczonej na Targu Węglowej adwentowej bramy będą pilnować dwumetrowe strażnice z żołnierzami garnizonu gdańskiego: sierżant, muszkieter i kanonier. Są to postaci Garnizonu Królewskiego Miasta Gdańsk z lat 1736 – 1793, z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na Targu Węglowym zaparkowała już kareta z reniferami. Spotkamy tam także żaglówki, ogromne bombki, herb z lwami, anielski młyn i Choinkę Młodych Gdańszczan.

Wejście do Parku Oliwskiego

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Zielone drzewka

W tym roku 9 choinek rozbłyśnie światełkami w gdańskich dzielnicach. Zielone drzewka pojawią się we Wrzeszczu Górnym, Śródmieściu, Pieckach-Migowie, Jasieniu, Osowej, Oruni-Św. Wojeciechu-Lipcach, Sobieszewie i Nowym Porcie.

W naszym mieście tradycja zapalania światełek na bożonarodzeniowym drzewku ustawionym w centrum miasta trwa od 1989 roku. Największa choinka w Gdańsku, stoi już na Długim Targu w pobliżu fontanny Neptuna. Mierzy 17 metrów, a przyozdabia ją 25 tysięcy ledowych lampek, 1400 bombek i śnieżynek.
Magiczna wizyta wyczekiwanego gościa.

Wszystkie iluminacje będzie można obserwować do 2 lutego, w godz. 16.00 – 23.00.

Partnerem gdańskich iluminacji w tym roku jest SAUR Neptun Gdańsk. Nad wizytą Świętego Mikołaja w naszym mieście czuwał Gdański Archipelag Kultury.

Miejsce