Link do opisu wydarzenia: Wiec | Święto Wolności i Solidarności

Wiec | Święto Wolności i Solidarności

Data: 4 czerwca 2019 r.
Godzina: 17:30
Miejsce: Długi Targ, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: ECS, Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności we wtorek, 4 czerwca, o godzinie 17.30 zapraszają na Długi Targ, na specjalny, uroczysty wiec, podczas którego zostanie m.in. odśpiewany hymn Polski i Europy, a uczestnicy wezmą udział w Wielkim Rodzinnym Zdjęciu Polaków. 

fot. Dariusz Kula

Celem uroczystości jest uczczenie 30 rocznicy wyborów, które - choć w zamierzeniu komunistycznych władz były wolne tylko częściowo - okazały się niezwykłym zwycięstwem Solidarności i całego obozu demokratycznego. Wiele osób bardzo dobrze pamięta tamtą niezwykłą atmosferę i olbrzymie nadzieje, które nam wtedy towarzyszyły: przekonanie, że dla dobra Polski należy wykorzystać każdą nadarzającą się okazję - a wtedy zwycięstwo jest możliwe.

Wiec rozpocznie się o godz. 17.30 odśpiewaniem Ody do radości, czyli hymnu Europy. Następnie uczestnicy wysłuchają przemówień prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Rzeczpospolitej - Lecha Wałęsy, oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Do zgromadzonych przemówią także m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Uroczystość zwieńczy odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, po którym uczestnicy staną do wspólnego, rodzinnego zdjęcia. Zostanie ono wykonane specjalnym aparatem, a każda osoba uwieńczona w kadrze będzie się mogła rozpoznać. Oryginał zdjęcia zostanie przekazany do Muzeum Gdańska, gdzie obok podobnych zdjęć, będzie stanowił dokument swoich czasów.

Rodzinne, zbiorowe fotografie są tradycją Gdańska od wielu lat i zawsze towarzyszą im wielkie emocje. Pierwsze takie zdjęcie wykonano w czerwcu w 2001 roku. Od tego czasu dokumentuje się w ten sposób najważniejsze wydarzenia w życiu Gdańska.

Hymn Europy i Polski będzie intonował gdański Chór Nauczycielski. 

 

Cały program obchodów na stronie 2019gdansk.pl

 

Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan w 2010 r.

 

Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan w 2010 r.

 

Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan w 2014 r.

Miejsce