Link do opisu wydarzenia: "W czasie deszczu dzieci się nudzą" piosenki Kabaretu Starszych Panów

Dorota Lulka i Młodsi Panowie: "W czasie deszczu dzieci się nudzą", piosenki Kabaretu Starszych Panów

Data: 22 września 2023 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
Wstęp: Bilety 45 zł
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Szczegóły wydarzenia

baner promujący koncert: W deszczu dzieci się nudzą

 

Bilety
Karnet 3-dniowy upoważnia do wstępu na trzy koncerty z udziałem Doroty Lulki 22, 23 i 24.09

Powstałe przed laty dla telewizji i radia programy Starszych Panów mają dziś swoje zdumiewające życie. Partyturami Jerzego Wasowskiego entuzjazmują się muzycy, a teksty Jeremiego Przybory znakomicie nadają się do uteatralnienia - jeśli tylko zespół wykonawczy im sprosta. Z nadzieją, że podoła wyzwaniu i przekonaniem, iż dobre obyczaje nie powinny się zestarzeć, Dorota Lulka- kobieta z wachlarzem możliwości, wraz z Pawłem A. Nowakiem i Maciejem Sadowskim - prezentują wiązankę zgubnych uczuć opisanych słowem i pieśnią przez Jeremiego Przyborę oraz muzyką Jerzego Wasowskiego.

"W czasie deszczu dzieci się nudzą"- to program złożony z ulubionych, choć niekoniecznie powszechnie znanych dialogów, łączących popularne piosenki z "Kabaretu Starszych Panów". Kabaret, który nie chłoszcze i nie piętnuje, uśmiecha się tylko i lekko ironizuje. Od strony muzycznej scenariusz zawierać będzie znane przeboje takie jak: Shimmy szuja,  Rodzina, Prysły zmysły, tytułową W czasie deszczu dzieci się nudzą, a także piosenki mniej popularne jak: Wesoły
deszczyk, W słowach ślad, Drobne ogłoszenia,czy nigdy nie wykonane  - Addio pomidory w wersji - Gołąbki w pomidorach  oraz polską wersję włoskiego przeboju Ubóstwiam drakę.

Mobilizującą i inspirującą dla Doroty Lulki była z pewnością Nagroda Prezydenta Gdyni w dziedzinie Muzyka otrzymana w roku 2003 za wykonanie piosenek z Kabaretu Starszych Panów w spektaklu Niespodziewany koniec lata w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Do tej pory jednak nie miała odwagi napisać własnego scenariusza. Znalazłszy pomoc w osobie Zuzanny Pietruczenik została powtórnie urzeczona dowcipem, błyskotliwością i niepowtarzalnym, trochę staromodnym wdziękiem Starszych Panów. Chociaż zadanie, by z piosenek i tekstów Przybory i Wasowskiego zrobić własne widowisko w pojedynkę wydawało się nadal trudne. W sukurs pospieszyli wypróbowani przyjaciele Paweł A. Nowak i Maciej Sadowski, podejmując się funkcji wokalnych i udziału w scenkach w charakterze Młodszych Panów. I tak powstał program W czasie deszczu dzieci się nudzą. Paweł A. Nowak, akordeonista, zaaranżował również wszystkie utwory, a gościnnie w programie usłyszymy głos Piotra Michalskiego w nagraniach telefonicznych i komunikatach. Wszyscy wykonawcy pragnęli, by program prezentował ten poziom klasy i elegancji, optymizmu i życzliwości, których tak bardzo nam brak w realnym życiu i telewizyjnej iluzji. Czy udało się im przekazać dzieło zgrabnie, zajmująco i nienadgryzione zębem czasu? Czy swoimi nienagannymi manierami i uprzejmością Młodsi Panowie  złagodzą kontury również i naszej obecnej obyczajowości?

Dorota Lulka - Urodziłam się w Poznaniu, ukończyłam Studium Aktorskie przy Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku, pracowałam jako śpiewaczka-solistka w Teatrze Muzycznym w Gdyni, jako aktorka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim i Nowym w Poznaniu, jako dziennikarka w Poznańskim Ośrodku Telewizji Polskiej, a od roku 2000 jestem w zespole aktorskim Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. W roku 2013 zostałam odznaczona Brązowym Medalem- Zasłużony Kulturze - Gloria Artis za osiągnięcia aktorskie.

Paweł A. Nowak - Jestem akordeonistą, bandoneonistą, pedagogiem, kompozytorem i kolekcjonerem akordeonów -
posiadam ponad 330 egzemplarzy. Rocznie gram od 80 do 100 koncertów w całej Europie. Koncertuję solo oraz z Cuarteto Re!Tango, Klezmoret i L'aperitif. Od ponad 20 lat organizuję Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie. Jestem pomysłodawcą i współtwórcą jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie.

Maciej Sadowski - Jestem kontrabasistą, absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki kompozytorem i
muzykiem sesyjnym z dużym doświadczeniem we wszystkich gatunkach muzycznych, ze szczególną pasją do jazzu. Rocznie gram ponad 100 koncertów w całej Europie. Obecnie jestem mocno zaangażowany w komponowanie muzyki do filmów na całym świecie.