Link do opisu wydarzenia: V rocznica śmierci Pawła Adamowicza: Wieczór dla przyjaciela

V rocznica śmierci Pawła Adamowicza: Wieczór dla przyjaciela

Data: 14 stycznia 2024 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: Bezpłatne bilety będzie można pobierać online lub w kasie ECS od 10 stycznia 2024 r. godz. 10.00
Organizator: Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

Jak zmienił tamten styczeń pojedynczych ludzi? Czy czegoś nauczyliśmy się jako wspólnota? Jaka nauka płynie z tego wydarzenia na przyszłość? – do rozmowy zaprosiliśmy osoby, które pięć lat temu, po tym, jak zamachowiec odebrał życie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, zdobyły się na komentarz, wystąpiły z apelem, wygłosiły prognozę. Chcemy skonfrontować autorów z ich przemyśleniami sprzed pięciu lat, zdiagnozować teraźniejszość i porozmawiać o przyszłości. Transmisja na www.gdansk.pl

Jak zmienił tamten styczeń pojedynczych ludzi? Czy czegoś nauczyliśmy się jako wspólnota? Jaka nauka płynie z tego wydarzenia na przyszłość? – do rozmowy zaprosiliśmy osoby, które pięć lat temu, po tym, jak zamachowiec odebrał życie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, zdobyły się na komentarz, wystąpiły z apelem, wygłosiły prognozę. Chcemy skonfrontować autorów z ich przemyśleniami sprzed pięciu lat, zdiagnozować teraźniejszość i porozmawiać o przyszłości.

Wieczór dla przyjaciela to projekt realizowany przez Europejskie Centrum Solidarności od 2019 roku, gdy życie stracił prezydent Paweł Adamowicz. Ten pierwszy po pochówku przywoływał osobę prezydenta i wartości, jakie były mu drogie. Od tego czasu, zawsze w połowie stycznia, spotykamy się w ECS, aby rozmawiać o sprawach ważnych dla wspólnoty gdańskiej i narodowej.

Goście:

Bogusław Chrabota - prawnik i politolog, dziennikarz telewizyjny i prasowy, a także publicysta i pisarz, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” (2013), przez lata związany z telewizją Polsat i TVP, w latach 80. XX wieku współpracował z redakcjami m.in. „Brulionu”, „Tumultu” i „Promienistych”

Estera Flieger - dziennikarka, redaktorka naczelna publicystyki portalu organizacji pozarządowych ngo.pl, pisze o polityce historycznej, współpracuje z Oko.press, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Guardianie” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”

dr Anna Materska-Sosnowska - politolożka związana z Uniwersytetem Warszawskim, członkini zarządu Fundacji im. Stefana Batorego, współautorka Programu Przywództwa Społecznego Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza
Sławomir Sierakowski | socjolog, publicysta, krytyk literacki i teatralny, wydawca, założyciel i redaktor naczelny pisma „Krytyka Polityczna”, internetowego „Dziennika Opinii” oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej

Moderator:

Piotr Jacoń - dziennikarz, prezenter programów informacyjnych w TVN24, twórca m.in. reportażu telewizyjnego „Wszystko o moim dziecku” i książki „My, trans” (2021)

Miejsce