Link do opisu wydarzenia: Szkoła Polataka. Sudan 1992/ Uganda 2003

Szkoła Polataka. Sudan 1992/ Uganda 2003

Data: 12 kwietnia - 4 maja 2019 r.
Miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

wernisaż: 12.04.2019, godz. 18.00
spotkanie z drem Zygmuntem L. Ostrowskim 12.04.2019 godz. 16.00 (Audytorium ASP)
wystawa czynna w dniach: 12.04 - 4.05.2019

„W 1992 roku, w południowym Sudanie trwa wojna domowa. Dr Zygmunt L. Ostrowski i dr Maria Christine Josse w wiosce Polataka odkrywają obóz 10 tysięcy osieroconych i straumatyzowanych chłopców. Wychudzeni i bombardowani umierają dziesiątkami dziennie. Doktor Ostrowski rozpoczyna akcję pomocy humanitarnej dostarczając na miejsce pokarm, lekarstwa i… „żywność duchową”: papier, kredki, farby. Dzieci tworzą dzieła naiwne i prymitywne, ale olśniewające w kolorach. Wielobarwne, żywe, bajkowe rysunki i obrazy, które są dowodem bystrej obserwacji otaczającej przyrody i przedstawiają motywy dzikich zwierząt, sceny polowań, rytualne tańce. Prace są pełne tęsknoty za bezpowrotnie utraconym światem, bez skazy wojennych zgliszcz. Kilka lat później niektórzy uwolnieni artyści zostają nawet kuratorami w Paryskim Domu Mody „Hermes”, dzięki pomocy i wprowadzeniu dr Josse.
Jesteśmy dumni, że wystawa ukazująca niezwykłą postawę Człowieka i w jej następstwie – prace artystyczne dzieci, które przez lata wojny w Sudanie doznawały traumy – będzie prezentowana w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nie doszłoby do tego, gdyby nie chęć współpracy, okazana życzliwość oraz poświęcony czas Pana Doktora Zygmunta L. Ostrowskiego.”
dr hab. Adam Kamiński, prof. ASP
Prorektor ds. kształcenia i studenckich
ASP w Gdańsku

Dr Zygmunt L. Ostrowski - pediatra mieszkający na stałe w Paryżu, magister nauk afrykańskich (Uniwersytet Warszawski), były konsultant Światowej Organizacji Zdrowia, prezes ADE, humanitarnej organizacji pozarządowej. Kierował badaniami naukowymi w Południowym Sudanie we współpracy z francusko-sudańskim zespołem. Podczas wojny domowej w Sudanie uczestniczył we francuskich akcjach humanitarnych. Opublikował kilka książek naukowych.

Po akcji humanitarnej, mającej na celu uratowanie kilku tysięcy chłopców z ogarniętego wojną Sudanu, lekarz zdecydował się najzdolniejszych i najwytrwalej pracujących małych artystów stopniowo przewozić do Ugandy, gdzie od Kardynała  kraju otrzymał domek i starą kaplicę używaną jako atelier. Blisko trzydzieścioro dzieci wspólnie malowało oraz zaczęło uczęszczać do szkół. Praca doktora Ostrowskiego i jego organizacji zaowocowała dużym projektem pn. „Szkoły malarstwa Polataka”. Dr Marie-Christine Josse pozostając pod wrażeniem talentu uczniów, zainteresowała nimi Jeana-Louisa Dumasa, właściciela słynnego Domu Mody – Hermes, który wykorzystał obrazy jako zdobienia do chust Hermès. Wielu z podopiecznych doktora Ostrowskiego zostało prawnikami, inżynierami, bankowcami czy naukowcami.
Bajecznie kolorowe dzieła uczniów „Szkoły Polataka” pokazywane były dotychczas na wystawach w Nowym Jorku,  Paryżu, Genewie, Brukseli, Tokio, Warszawie, Wiedniu i w wielu innych.

Miejsce