Link do opisu wydarzenia: Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku, 2-4 czerwca 2023

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku, 2-4 czerwca 2023

Data: 2 - 4 czerwca 2023 r.
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności pl. Solidarności 1. Koncert 2 czerwca na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku
Wstęp: wolny
Organizator: Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Koncert najlepszych polskich zespołów, debaty na najaktualniejsze tematy z udziałem ciekawych osób, spotkania z organizacjami pozarządowymi i wiele innych: tak Gdańsk zaprasza na Święto Wolności i Praw Obywatelskich.
Zawieszona na haku dźwigu biała tablica z czerwonym napisem: Nie śpij bo cię przegłosują. Poniżej mniejszy ciemny napis Wybory 89
Kadr z filmu promującego tegoroczne Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. Napis na tablicy wykonany jest tzw. solidarycą, co podkreśla nawiązanie do tradycji Sierpnia i porozumienie Okrągłego Stołu, które otworzyło w Polsce drzwi dla demokratycznego przełomu
Fb prezydent Aleksandry Dulkiewicz

 

Co to jest Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku 2023

Będzie to już piąta edycja inicjatywy, mającej na celu budowanie społeczeństwa obywatelskiego. W tym roku Święto Wolności i Praw Obywatelskich odbędzie się pod hasłem “Nie śpij, bo cię przegłosują”, które jest bezpośrednim nawiązaniem do przełomowych dla Polski wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone jest  dla uczczenia rocznicy wyborów parlamentarnych w 1989 roku, które były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami od czasów II wojny światowej. Tamte wybory  zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej kraju z systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej. W Gdańsku od 2019 roku ten dzień obchodzony jest w szczególny sposób. Corocznie organizowane są wydarzenia takie jak koncerty najlepszych polskich zespołów, debaty, spotkania i konferencje.

Jaki jest program Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku

Wydarzenia rozłożone są na 3 dni: piątek 2 czerwca, sobotę 3 czerwca i niedzielę 4 czerwca. Każdego dnia odbędzie się wiele atrakcyjnych wydarzeń. Wstęp na wszystkie z nich jest wolny a uczestnicy są mile widziani!

 

Program dnia w piątek 2 czerwca

Głównym centrum wydarzeń będzie miejsce narodzin Solidarności – tereny postoczniowe.

Na początek Forum Idei i Praktyki | Solidarni w Rozwoju. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy pracują z ludźmi i dla ludzi, zarówno w obszarze publicznym, jak i pozarządowym. Hasło wywoławcze debat i seminariów brzmi: Energia społeczna pokoleń. Początek 2 czerwca w samo południe – w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Forum potrwa do godz. 18.00. Wstęp wolny.

W piątek, który jest dniem inauguracji odbędzie jedno bardzo duże wydarzenie:

- Wielki koncert na Placu Zebrań Ludowych o godz. 19:30, pod nazwą „Pokolenia wolności”. Wstęp wolny! Muzycy różnych generacji będą śpiewać o Polsce, wolności, nas samych. Wśród wykonawców m.in. Kayah, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Doda, Michał Szpak, Big Cyc, Kamil Bednarek, LemON, Lombard czy Voo Voo. Bramy wejściowe na plac Zebrań Ludowych zostaną otwarte o godz. 19. Koncert rozpocznie się pół godziny później.

Sztuka Ziemi:Wolność
WOLNOŚĆ będzie zielona, to bowiem realizacja artystyczno-ogrodnicza. W pasie zieleni wzdłuż ul. ks. Jerzego Popiełuszki, na wysokości Montowni, artystka dokonała interwencji artystycznej. Hasło „wolność” najpierw wycięto w podłożu, usuwając płaty darni w kształcie ogromnych liter. Potem obsiano grunt trawą, a żeby wyrosła – troskliwie podlewano. Teren wokół liter pozostał taki, jaki był przed ingerencją.
Każdego dnia napis się zmienia, tak jak zmienia się wzrastająca zieleń. Tymczasem hasło odróżnia się od tła odcieniem zieleni, zagęszczeniem źdźbeł, wkrótce jednak, może okazać się niedostrzegalne.
To komunikat artystki o wolności, która wymaga pracy, kultywowania, niczym ogród, aby nie zarosły je chwasty.
Autorką pracy jest Magda Typiak – artystka multimedialna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie.

12.00—18.30 Solidarni w rozwoju: forum idei i praktyki
Energia społeczna pokoleń – to motyw wiodący tegorocznego forum Solidarni w Rozwoju. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy pracują z ludźmi i dla ludzi, zarówno w obszarze publicznym, jak i pozarządowym.
ECS, audytorium, sale warsztatowe 4 i 5 (3 piętro), ogród zimowy (parter).

19.30 Koncert "Pokolenia wolności"
Na scenie wiele gwiazd m.in. Kayah, Raz Dwa Trzy, Dr Misio, Michał Szpak, Kamil Bednarek, Martyna Jakubowicz, Jary Oddział Zamknięty, Big Cyc, Lombard i Voo Voo. Wstęp wolny

 

Program dnia w sobotę 3 czerwca

W sobotę 3 czerwca odbędą się przede wszystkim debaty i spotkania. Wiele z nich z udziałem niezwykle ciekawych gości z całej Polski (np. Adam Bodnar, Antoni Dudek. Adam Strzembosz, Piotr Cyrwus, Michał Juszczakiewicz i wiele innych osób).

10.00—18.00 Moda w PRL
konferencja
Teoretycy i praktycy tematu będą dyskutować nie tylko o modzie, ale także o wzornictwie przemysłowym, przenikaniu trendów ludowych do mody głównego nurtu, młodzieżowym buncie wyrażanym m.in. przez ubrania.
Biblioteka ECS (1 piętro). Transmisja na gdansk.pl.

10.00—20.00 Zapraszamy do środka
zwiedzanie wystawy stałej ECS i wystawy czasowej STOCZNIA
bilet w promocyjnej cenie 10 zł, sprzedaż online i w kasie

11.00—20.00 Obrady Parlamentu Młodych RP
Przyjazd do Gdańska zapowiedziało ponad 100 młodych. Pytanie główne, które stawiają sobie podczas XI posiedzenia Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej brzmi: Czy obecna edukacja obywatelska i prawna przyczynia się do silnego zaangażowania dzieci i młodzieży w sprawy współczesnego świata?
Audytorium ECS (parter), wstęp wolny

11.00, 12.30, 14.00 W samo południe
Spacery subiektywne po wystawie stałej ECS
Czeka nas podróż w czasie za sprawą opowieści uczestników i świadków wydarzeń burzliwego 1989 roku, gdy w czerwcu opozycja odniosła spektakularne zwycięstwo wyborcze, zmuszając komunistów do podzielenia się władzą. W roli przewodnika m.in. Waldemar Płocharski.
ECS, bilet w promocyjnej cenie 10 zł, sprzedaż online i w kasie

11.00—14.00 Wystawa mówiona
Wolontariuszki i wolontariusze ECS będą opowiadać zwiedzającym historie wybranych eksponatów
Wystawa stała ECS i wystawa czasowa STOCZNIA

12.00 Nie śpij, bo cię przegłosują
Akcja profrekwencyjna „Nie śpij, bo Cię przegłosują” ma zachęcić wszystkie obywatelki i wszystkich obywateli Polski do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych. Znakiem graficznym kampanii jest oryginalna ulotka z wyborów 4 czerwca 1989.
Strefa Społeczna, plac Porozumienia Gdańskiego (przy dawnym budynku dyrekcji stoczni) / wstęp wolny

13.00—15.00 Propozycje dla Polski. Rozmowa obywatelska o przyszłości
Organizacje społeczne wraz ze środowiskami eksperckimi od miesięcy pracują nad propozycjami naprawy, poprawy lub modernizacji najważniejszych sfer życia w Polsce. Niektóre z nich tego popołudnia zostaną zaprezentowane. Współorganizatorami narady są: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Fundacja im. Stefana Batorego i ECS.
ECS, okrągły stół (parter),wstęp wolny, transmisja online: gdansk.pl i ecs.gda.pl

15.00—17.00 Adam Strzembosz – pierwszy sędzia Rzeczypospolitej
projekcja filmu i rozmowa
Gościem specjalnym będzie sam prof. Adam Strzembosz – prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, pierwszy prezes Sądu Najwyższego i przewodniczący Trybunału Stanu. Rozmowę z nim poprowadzi Stanisław Zakroczymski, prawnik, historyk, autor wywiadu-rzeki „Między prawem i sprawiedliwością” (Biblioteka Więzi, 2017). Projekcję filmu poprzedzi słowo wstępne Bożeny Garus-Hockuby, reżyserki i autorki scenariusza dokumentu „Adam Strzembosz. Pierwszy sędzia Rzeczypospolitej” (2020).
Partnerem wydarzenia jest Fundacja im. Konrada Adenauera w Polsce.
Wystawa stała ECS, sala G (1 piętro)/ wstęp wolny.

15.30—17.00 Integracja migrantów w perspektywie praw człowieka
Czy jesteśmy w Polsce gotowi myśleć o uchodźczyniach i uchodźcach nie tylko jako o osobach, które potrzebują naszej pomocy, ale jako o posiadaczach praw, które należy im zagwarantować? – udział zapowiedzieli przedstawicielki i przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych, a także społeczności uchodźców.
ECS/ wstęp wolny

15.30—17.00 O Polsce, która pomieści nas wszystkich
Dlaczego potrzebujemy nowej reformy samorządowej? Debatować będą dr Helena Chmielewska-Szlajfer, prof. Antoni Dudek, prof. Maciej Kisilowski, prof. Anna Wojciuk, współautorzy książki „Umówmy się na Polskę”. W roli moderatora Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna.
Organizatorem debaty jest Inkubator Umowy Społecznej.
ECS, okrągły stół (parter), wstęp wolny, transmisja online: gdansk.pl i ecs.gda.pl

 

Program dnia w niedzielę 4 czerwca

Niedziela również odbędzie się pod znakiem spotkań i debat. Tego dnia będzie okazja do spotkania m.in. z Aleksandrem Kwaśniewiskim a także Zygmuntem Hajzerem, Tadeuszem Drozdą i wieloma innymi osobami.

10.00—20.00 Zapraszamy do środka
zwiedzanie wystawy stałej ECS i wystawy czasowej STOCZNIA
bilet w promocyjnej cenie 10 zł, sprzedaż online i w kasie

11.00 Prezydent. Aleksander Kwaśniewski
promocja książki i rozmowa
W maju tego roku ukazał się pierwszy wywiad-rzeka z Aleksandrem Kwaśniewskim, który będąc prezydentem RP przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat – „Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim” (Znak Literanova, 2023). Po raz pierwszy tak otwarcie Aleksander Kwaśniewski mówi o prezydenturze, rodzinie i samym sobie. W spotkaniu udział wezmą: bohater książki – Aleksander Kwaśniewski i jej autor, tłumacz, eseista, i dziennikarz – Aleksander Kaczorowski. W roli moderatora Basil Kerski, dyrektor ECS.
Ogród zimowy ECS, okrągły stół (parter), wstęp wolny, transmisja online: gdansk.pl i ecs.gda.pl

11.00, 12.30, 14.00 W samo południe
Spacery subiektywne po wystawie stałej ECS
Czeka nas podróż w czasie za sprawą opowieści uczestników i świadków wydarzeń burzliwego 1989 roku, gdy w czerwcu opozycja odniosła spektakularne zwycięstwo wyborcze, zmuszając komunistów do podzielenia się władzą. W roli przewodników: Antoni Dudek, Ryszard Bugaj i Grzegorz Grzelak.
ECS, bilet w promocyjnej cenie 10 zł, sprzedaż online i w kasie

11.00—14.00 Wystawa mówiona
animacja na wystawie
Wolontariuszki i wolontariusze ECS będą opowiadać zwiedzającym historie wybranych eksponatów
ECS i wystawa czasowa STOCZNIA

13.00 Kryzys w komunistycznych Chinach…
Promocja książki i spotkanie autorskie | Kryzys w komunistycznych Chinach w 1989 roku i jego wpływ na sytuację w PRL oraz stosunki dwustronne. Przyczyny, przebieg, konsekwencje. O Chinach z autorem książki dr. Przemysławem Benkenem z Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie będzie rozmawiał dr Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych.
Biblioteka ECS (1 piętro), wstęp wolny. Transmisja na gdansk.pl.

14.00 Nie ma przyszłości bez młodości
Na debatę zaprasza Parlament Młodych RP.
Ogród zimowy ECS, okrągły stół (parter), wstęp wolny

16.00 Wręczenie Medalu Wdzięczności
Medalem zostanie uhonorowana dr Jacqueline Hayden, irlandzka dziennikarka i naukowczyni, która ofiarowała ECS swoje bogate zbiory wywiadów z czołowymi postaciami Solidarności lat 80. XX wieku.
Wystawa stała ECS, sala G – Kultura pokojowych przemian. Wstęp wolny

 

 

ZOBACZ FILM BĘDĄCY ZAPROSZENIEM

Jak Gdańsk obchodzi Święto Wolności i Praw Obywatelskich?

Pierwsze, częściowo wolne wybory, z 4 czerwca 1989 r. zapoczątkowały transformację ustrojową Polski z komunizmu do demokracji parlamentarnej. 
W Gdańsku ten dzień obchodzony jest w szczególny sposób. W miejscu narodzin związku zawodowego NSZZ „Solidarność” organizowane są wydarzenia, których celem jest debata obywateli, organizacji pozarządowych i przedstawicieli władz.
 
Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku organizowane będzie już po raz piąty
 

baner promujący Strefę Społeczną

 

Strefa Społeczna Święta Wolności i Praw Obywatelskich

Niezwykle ważną częścią obchodów w Gdańśku jest Strefa społeczna. Jest to miejsce dla organizacji pozarządowych, umozliwiające wymianę doświadczeń i prezentację inicjatyw społecznych i obywatelskich. Uczestnicy tych organizacji spotykają się w otwartej przestrzeni podczas publicznych debat i indywidualnych spotkań. Celem nadrzędnym jest prezentacja idei i różnych punktów widzenia w lekkiej, przyjaznej formule. 
 
O tym, jakie wydarzenia planowane są w Strefie Społecznej, mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
Jak co roku, przy okazji Święta Wolności i Praw Obywatelskich, organizujemy strefę społeczną. Jednocześnie wracamy do dobrej tradycji roku 2019, czyli jej powiększenia. W tym roku przygotowujemy miejsce dla 200 organizacji pozarządowych i ruchów nieformalnych. Zapraszamy wszystkie NGO-sy z Pomorza i całej Polski do współuczestniczenia i współtworzenia tego wydarzenia. Co ważne, tegoroczne obchody rozpoczynamy świętem „Solidarni w rozwoju”. Chcemy, by tych kilkuset działaczy pozarządowych włączyło się w działania kongresu, dlatego wszyscy ci, którzy znajdą miejsce w naszej strefie, będą mogli być gośćmi kongresu „Solidarni w rozwoju”
 
mapa Strefy Społecznej

 

Scena Główna:

3 czerwca 2023 r. sobota

12.00 W Samo Południe / Nie Śpij, Bo Cię Przegłosują
Otwarcie Święta Wolności I Praw Obywatelskich
Transmisja na gdansk.pl

12.30 Muzyka / Od Przedszkola Do Opola. Jak Spełniać Marzenia O Muzycznej Sławie?
Prowadzący: Michał Juszczakiewicz
Gość: Elżbieta Zapendowska
Transmisja na gdansk.pl

14.00 Zdrowie / Na Każde Pokolenie Czyha Jakaś Pułapka Dziejowa. Jak Sobie Z Nimi Radzimy?
Prowadzący: Janusz Schwertner
Goście: Małgorzata Halber, Daniel Qczaj
Transmisja na gdansk.pl

16.00 Seriale / Między Realizmem A Fikcją. Jaki Wpływ Na Nasze Życie Mają Seriale?
Prowadzący: Kamil Bałuk
Goście: Piotr Cyrwus, Ilona Łepkowska, Maciej Musiał
Transmisja na gdansk.pl

18.00 Polka Ateistka Kontra Polak Katolik
Fundacja Kultura Liberalna
Prowadząca: Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Goście: Tomasz Terlikowski, Karolina Wigura
Transmisja na gdansk.pl

19.30 Nocne Polek I Polaków Rozmowy
Prowadząca: Magdalena Rigamonti
Gość: Krzysztof Zanussi
Transmisja na gdansk.pl

21.00 Integracja. Spotkanie Przy Food Truckach

 

4 czerwca 2023 r. niedziela

12.00 Sport / Od Pożyczonych Strojów Po Własne Marki. Jak Profesjonalizował Się Sport?
Prowadzący: Dariusz Szpakowski
Goście: Natalia Partyka, Kamil Wódka, Andrzej Wrona

14.00 Problemy Społeczne / Problemy I Lęki Polaków. Jak Sobie Z Nimi Radzimy?
Prowadzący: Maciej Bąk
Goście: Olga Gitkiewicz, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka

16.00 Telewizja / Czym Telewizja Karmiła I Karmi Widzów?
Goście: Zygmunt Chajzer, Tadeusz Drozda, Wojciech Pijanowski

 

Hala Wolności:

3 czerwca 2023 r. sobota

12.00 „(Nie)Widzialni” – Problemy Osób Z Niewidocznymi Niepełnosprawnościami
Fundacja Stwardnienierozsiane.Info / Paweł Rydzyński

13.00 Sportowa Orunia – Projekty Sportowe Jako Działania Cykliczne
Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk / Krzysztof Szymanel

14.00 Wolontariat Międzypokoleniowy – Od Czego Zacząć?
Fundacja Animacja / Lucyna Roszak

15.00 Spotkanie Z Przyzwoitym Człowiekiem Czyli „i Ja Tam Byłem I Kamieniem Rzuciłem”
Stowarzyszenie Biskupia Górka / Anna Kisicka

16.00 Pszczelarstwo – Drogą Do Zdrowia
„teraz Twój Ruch” / Iwona Jamroz-Krysztof, Jacek Krysztof

17.00 (R)Ewolucja Disaster Response, Czyli Technologia W Służbie Humanitarnej
Fundacja Help.Ngo Polska / Aleksandra Bilicka, Agata Klat

18.00 Antoni Abraham W Walce O Niepodległą – Spotkanie Z Teresą Hoppe
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie / Anna Dunst

19.00 Hałas Jako Przemoc. Dyskusja Nad Rolą Dźwięku I Jego Roli W Łagodzeniu, A Także Prowokowaniu Przemocy
Orion Organizacja Społeczna / Alan Grinde, Robert Losiak, Dariusz Brzostek, Maciej Szal

20.00 Kiedy Nie Widać Ran, Nie Znaczy, Że Nie Czuć Bólu. Co Zrobić, Kiedy Ma Się Rodziców Agresywnych Emocjonalnie
Orion Organizacja Społeczna / Alan Grinde

 

4 czerwca 2023 r. niedziela

11.30 Wręczenie Nagród W Konkursie Literackim
Fundacja Wolne Lektury

12.00 Wolność, Po Co Nam Wolność. Perspektywy, Marzenia A Rzeczywistość W Małych Miejscowościach
Fundacja Banina / Denis Jakubowski, Szymon Gondek, Kamila Kucharczak, Martyna Chałas, Joanna Labus

14.00 Ciało Wykluczone: Co Zrobić, By Młodym Ludziom Było Lepiej?
Fundacja Fala Nowej Kultury / Natalia Królak, Iwona Suchecka, Daniel Sjargi, Aleksandra Lehmann, Natalia Olechnowicz

15.00 Taniec Z Parkinsonem – Warsztaty Taneczne
Stowarzyszenie Park On / Magdalena Kowala

16.00 Niezadowolone I Wypalone – O Kondycji Osób Aktywistycznych
Fundacja Edukacji I Aktywizacji Społecznej / Kamila Grudniewska, Zuzanna Kicińska

 

Hala Praw Obywatelskich:

3 czerwca 2023 r. sobota

13.00 Zielona Transformacja Pomorskich Miast. Szanse I Wyzwania
Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej / Łukasz Bejm, Piotr Borawski, Anna Golędzinowska, Stanisław Szultka

14.00 Transpłciowość – Szkodliwa Moda, Czy Zmiana Pokoleniowa. Spotkanie Z
Autorkami Książki „mów O Mnie Ono. Dlaczego Współczesne Dzieci Szukają Swojej Płci”
Fundacja Kultura Liberalna / Tomasz Sawczuk

15.00 Zdrowie Psychiczne Młodych – Wyzwanie XXIi Wieku!?
Stowarzyszenie Wszystko Dla Gdańska / Radosław Nowak, Monika Chabior, Oskar Stabno, Anna Czarnowska, Paulina Filipowicz

18.00 Mapa Zero Waste
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste / Joanna Kądziołka

19.00 Wykład Pt. Po-Dzielnia W Działaniu. Jak Być Bardziej Zero Waste
Po-Dzielnia / Anna Kaczmarek, Katarzyna Wągrowska

 

4 czerwca 2023 r. niedziela

12.00 Trauma Informed Youth Work – Praca Z Młodzieżą W Obliczu Wojny W Ukrainie
Fundacja Help.Ngo Polska & Peace Ambassadors Poland / Veronika Kostenko, Aleksandra Bilicka

13.00 Biskupia Górka 1989–2023
Stowarzyszenie Biskupia Górka / Danuta Kozioł

15.00 60 Lat Istnienia Miesięcznika „pomerania”
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

16.00 Edukacja Ekologiczna Pomorza – Spotkanie Z Piotrem Dziekanowskim
Kaszubska Książka / Bogumiła Cirocka

17.00 Kobiety Z Pasją… Sposób Na Ciekawe Życie Na Wsi
Związek Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kieleckiego / Karolina Krajewska-Brelska, Angelika Janus, Barbara Chuda, Maria Zasada

 

Droga Do Wolności:

3 czerwca 2023 r. sobota

14.00 Co Się Stało Z Naszym Lasem — Jaki Faktycznie Jest Stan I Przyszłość Polskich Lasów
Koalicja Las Jest Nasz Pomorze Gdańskie    
Prowadzący: Maciej Sandecki
Goście: Janusz Dawidziuk, Marta Jagusztyn-Krynicka, Paweł Pawlaczyk, Michał Orzechowski
Transmisja na gdansk.pl

15.00 Debata Laureatów Nagrody Im. Macieja Płażyńskiego Na Temat Obrazu Polski I Polaków Na Świecie
Prowadzący: Magdalena Rigamonti, Jarosław Włodarczyk
Goście: Philipp Fritz, Natalia Gomułka, Karolina Przewrocka-Aderet, Teresa Sygnarek, Karolina Walczowska
Transmisja na gdansk.pl.

17.00 Nie Ma Niepodległej Polski Bez Niepodległej Ukrainy — Wolne Media Jako Fundament Demokracji I Obrony Przed Dezinformacją
Prowadzący: Magdalena Rigamonti, Jarosław Włodarczyk
Goście: Adam Bodnar, Sylwia Czubkowska, Żenia Klimakin
Transmisja na gdansk.pl

 

4 czerwca 2023 r. niedziela

12.00 Czytanie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Kobieta Na Plus
Prowadząca: Elżbieta Gąska

13.00 Jak Ważne Jest Poszanowanie Praw Człowieka W Sytuacjach Konfliktów Zbrojnych I Jakie Powinny Być Ograniczenia Stosowania Siły Przez Państwa I Grupy Zbrojne?
Future Jurists

14.00 Zdrowy Kręgosłup — Profilaktyka I Aktywność Fizyczna
Płyniemy „na Fali” Życia Z Osobami Z Niepełnosprawnością I Seniorami
Prowadzący: Barbara Daniszewska, Mikhael Khouri

15.00 Edukacja Jutra Czy Edukacja Na Jutro? Wyzwania I Potrzeby Współczesnej Edukacji
Niezależny Związek Zawodowy Oświata Polska
Prowadząca: Dagmara Rucińska
Goście: Dorota Prysak, Maciej Potocki, Bogusław Marian Śliwerski

 

Stołówka:

3 czerwca 2023 r. sobota

11.00 Śniadanie Społeczników

13.00 Warsztaty Dla Radnych Dzielnicowych (Sala Bhp)

14.30 Dobre Praktyki Partycypacji — Masterplan Piecki-Migowo Decydujmy!
Prowadząca: Karina Rembiewska
Goście: Przemysław Kluz, Łukasz Świacki, Paulina Borysewicz, Michał Zorena

15.30 Jak Tworzyć Miejsca Otwarte? Poręcznik Solidarności Codziennie
Prowadzący: Elżbieta Rutkowska
Paneliści: Sylwia Bruna, Bartek Rief

16.30 Młodzi W Akcji: Debata Oksfordzka

 

4 czerwca 2023 r. niedziela

12.00 Głosem Młodych: Warsztaty Z Generation Europe
Fundacja Irse

13.00 Projekty Z Zaangażowaniem Na Przykładzie Dorobku Towarzystwa Urbanistów Polskich
Prowadząca: Martyna Nagórska
Panelistki: Weronika Mazurkiewicz, Karolina Krośnicka, Dorota Załuska-Kamrowska

14.00 Działaj, Graj, Zmieniaj Kraj. Gry Planszowe Dla Młodzieży Z Nagrodami