Link do opisu wydarzenia: „Stocznia Movie” | Święto Wolności i Solidarności

„Stocznia Movie” | Święto Wolności i Solidarności

Data: 8 czerwca 2019 r.
Godzina: 18:00 i 19:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: ECS, Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza w sobotę, 8 czerwca, na pokaz filmów: „Stocznia Movie” z muzyką na żywo, oraz „Zenon Mirota - portrety stoczni”. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności. Wstęp wolny.

 

„Stocznia Movie” (czas trwania: 30 minut, realizacja: Anna Maria Mydlarska, Andrzej Trzeciak i Piotr Tomaszkiewicz) to dokument zmontowany z archiwalnych kadrów stoczniowych, przechowanych od 1945 roku w archiwum Stoczni Gdańskiej, w których została zapisana historia Gdańska. Na żywo zagra Irek Wojtczak - saksofonista, improwizator, kompozytor, aranżer i nauczyciel akademicki, z zespołem. 

Dokument „Zenon Mirota - portrety stoczni” (czas trwania: 25 minut, realizacja: Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz, muzyka: Marek Kuczyński) opowiada natomiast o fotografie stoczniowym - postaci nietuzinkowej. Zenon Mirota, od 1953 roku zatrudniony w Stoczni Gdańskiej na etacie zakładowego fotografa, na przestrzeni niemal 50. lat pracy stał się kronikarzem życia olbrzymiego zakładu przemysłowego. Jego dziełem jest nie tylko fotografia industrialna, dokumentująca pracę stoczni, ale i ikoniczne obrazy ludzi i obiektów. 

Oba filmy zobaczymy w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności (na parterze), w sobotę, 8 czerwca, dwukrotnie: o godz. 18:00 i 19:00. Filmy zapowiedzą Anna Maria Mydlarska - kierowniczka Działu Dokumentacji Filmowej ECS i reżyser filmowy, oraz Andrzej Trzeciak - kustosz zajmujący się w ECS dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej. Wstęp wolny.


Cały program obchodów Święta Wolności i Solidarności na stronie 2019gdansk.pl.

Miejsce