Link do opisu wydarzenia: Spacer zielarsko literacki

Spacer zielarsko literacki

Data: 18 maja 2021 r.
Godzina: 17:30
Miejsce: Miejsce zbiórki: wejście do Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 35
Wstęp: Obowiązują zgłoszenia mailowe wyślij mail o treści SPACER na: trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl
Organizator: Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście

Szczegóły wydarzenia

Klub Sąsiedzki Kultura zaprasza w wiosenne popołudnie na spacer, na którym pisarka Barbara Piórkowska połączy dwie swoje olbrzymie pasje: literaturę i miłość do natury.

Na białym tle napis: Przyjdź na spacer ziołowo - literacki i posiej łąkę kwietną wtorek 18 maja godz. 17.30. Z prawej strony grafika przestawiająca zioła

Przejdziemy się po terenie Parku Bema w poszukiwaniu ciekawych drzew, krzewów, kwiatów i ziół, które mają nie tylko swoje walory zdrowotne i kulinarne, ale doczekały się również wspaniałych opisów w dziełach literackich. Bogaty świat przyrody pokaże autorka „Kraboszek” w poezji, prozie, eseju – ale i w bardziej „praktycznych” tekstach, takich jak: „Kuchnia Słowiańska” czy „Magia ludowa z Pomorza i Kujaw”. Będzie też o zielnikach i tworzeniu tekstów w otoczeniu przyrody. Podczas wędrówki znajdziemy także sporo informacji o świecie roślin oraz inspiracje do miłego ich obserwowania i codziennego wykorzystania. Spacer zakończymy sianiem łąki kwietnej i opowieścią o życiu pszczół. - zaprasza organizator Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Miejsce zbiórki: wejście do Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 35
Obowiązują zgłoszenia mailowe wyślij mail o treści SPACER na: trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl
Na spacerze obowiązywać będą zasady dystansu społecznego

Spacer zielarsko literacki poprowadzi:
Barbara Piórkowska - pisarka, poetka, krytyczka literacka. Autorka opartej na słowiańskich motywach powieści „Kraboszki” (2020), „Szklanki na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku (2002-2018) i trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010. W przygotowaniu autorki: tom
poetycki o roślinach i powieść „Gaja”.

O zaletach łąki kwietnej i życiu pszczół opowie:
Mateusz Bartoszewski, absolwent Wydziału Biologii UG.
Z wykształcenia biolog-parazytolog, który zgłębiał tajniki życia kleszczy. Obecnie zawodowo związany z Hevelianum, gdzie zajmuje się popularyzacją nauki. W swojej pracy szczególnie mocno przygląda się przyrodzie Góry Gradowej, a w kręgu jego największych zainteresowań znajdują się owady, rosnące tu „chwasty” i wodne stworzenia, które można spotkać w akwariach Hevelianum. Szalony naukowiec, władca płomieni, aktor, malarz, akwarysta. Żadnej pracy się nie boi i chętnie odpowie na każde pytanie - o ile zna odpowiedź.

Organizatorem: Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Współorganizator: Hevelianum
Partner: Wydział Środowiska UM Gdańsk
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Miejsce