Link do opisu wydarzenia: Smaki muzyki - Damięcka & Smoczyński Duo

Smaki muzyki - Damięcka & Smoczyński Duo

Data: 25 marca 2023 r.
Godzina: 20:00
Miejsce: Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury ul. Nowiny 2b Gdańsk
Wstęp: Bilety: 20 złotych (I pula biletów), 30 złotych (II pula biletów)
Organizator: Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury

Szczegóły wydarzenia

W ramach cyklu "Smaki muzyki", Scena Muzyczna GAK zaprasza 25 marca na godz. 20:00 na wyjątkowy "Koncert Urodzinowy" w wykonaniu Ilony Damięckiej i Mateusza Smoczyńskiego. Artyści zaprezentują materiał z drugiego albumu Damięckiej  "Hope". Wydarzenie będzie sporą dawką  kobiecego jazzu i muzyki ilustracyjnej, która w wyjątkowy sposób naśladuje dźwięki otaczającego świata. Wstęp na wydarzenie jest płatny – koszt biletów to 20 zł w ramach pierwszej puli, a 30 zł w ramach drugiej.

 

baner promujący koncert: Smaki muzyki

 

Koncert, przepełniony będzie w większości minimalizmem i subtelnym ciepłym brzmieniem. Wydarzenie nie obędzie się także bez ciekawych muzycznych niespodzianek – Damięcka wykona artystyczny ukłon w stronę wielkiego muzyka i kompozytora Tomasza Stańki, dedykując jeden ze swoich utworów właśnie temu wybitnemu trębaczowi.

Ilona Damięcka jest pianistką, wokalistką i kompozytorką, poruszającą się w środkowym nurcie jazzu, a także w muzyce free-jazzowej. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach i laureatką Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku (otrzymała wówczas III nagrodę za utwór „Bossa For Bosa” do tekstu Andrzeja Schmidta). Artystka wydała 5 albumów muzycznych, w tym dwa autorskie, a wciągu całej kariery współpracowała z najwybitniejszymi polskimi muzykami takimi jak m.in.: Janusz Muniak, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Marcin Pospieszalski, Przemek Dyakowski i Mietek Szcześniak. Koncertowała również z muzykami z Dani i Włoch, m.in. Richardem Andersonem, Rasmusem Schmidtem czy Helgą Plankensteiner.

Towarzyszący artystce Mateusz Smoczyński jest skrzypkiem jazzowym, zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum” został uznany za jazzowego skrzypka 2017 roku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie, współpracując z takimi artystami jak: Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Aga Zaryan, Adam Sztaba czy Sebastian Karpiel Bułecka. W 2017 roku nakładem Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, Mateusz Smoczyński wydał swoją pierwszą klasycyzującą płytę na skrzypce solo pt. „Metamorphoses”. Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest autorem koncertu skrzypcowego,, Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w NOSPR. Artysta jest współzałożycielem Atom String Quartet – pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz.

Smaki Muzyki to projekt trwający w Scenie Muzycznej GAK od 2017 roku. Ma na celu popularyzowanie wśród mieszkańców Gdańska nowych gatunków muzycznych lub zespołów, które pod jakimś względem wyróżniają się swoją muzyką. W ramach wydarzenia wystąpili m.in. Łukasz Juźko Quarter (2017), Rogalska Trio (2017), JJL TRIO Blues Band (2017), Vanesa Harbek (2022), Gary Moore Tribute Band feat. Jack Moore (2022) oraz Daryl Strodes (2023).